'Erken yaşta ve zorla evlilikler' masaya yatırıldı

Van Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından “Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele İl Eylem Planlarının Desteklenmesi Eğitimi” adı altında planlanan 4 günlük çalıştayın startı verildi. 

'Erken yaşta ve zorla evlilikler' masaya yatırıldı

Elitte World Hotel’de dün, açılışı yapılan çalıştaya Van Vali Yardımcısı Adem Balkanlıoğlu, Van Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Tarık Kuşman, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Olgun Gündüz, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ve UNİCEF Türkiye temsilcileri ile Van’daki kadın STK’larının yetkilileri katıldı. 

“ÇOCUK YAŞTA EVLİLİK, TOPLUMSAL BİR SORUN”

Açılışta konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Tarık Kuşman, çalıştayın amacına ilişkin bilgi verdi.
Erken yaşta evliliğin sosyolojik olarak ele alınması gereken önemli bir konu olduğunu belirten Kuşman, şunları söyledi:
“Erken yaşta ve zorla evlilikler bilindiği üzere dünya çapında milyonlarca çocuğu, özellikle de kız çocuklarını etkileyen ve çok yönlü ele alınması gereken bir sorundur. Dünya çapında artan ulusal ve uluslararası çalışmalar çocuk yaşta evlilik oranlarının düşmesini sağlasa bile çocuk yaşta evlilik hala toplumsal bir sorun olarak varlığını sürdürüyor. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde ve ilimizde de özellikle kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi, ciddi anlamda ele alınması gereken sosyolojik bir sorundur. Bizim buradaki temel hedefimiz özellikle kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesini engellemek, bir farkındalık oluşturmaktır. Kız çocukların, erkek çocukların reşit olmadan evlenmelerini engellemektir.”

“13 İLÇEDE ÇALIŞMA BAŞLATILDI”

Müdürlük olarak Van’ın 13 ilçesinde, erken yaşta evliliklere ilişkin bilinçlendirme ve çeşitli farkındalık etkinlikleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Kuşman, şunları aktardı:
“Erken yaşta gerçekleştirilen evliliklerin olumsuz sonuçları gün geçtikçe artmakta, bu durum sadece psikolojik değil aynı zamanda sosyolojik bir boyut kazanmaktadır. Bu da erken yaşta evlilikle mücadeleyi zorunlu ve temel kılmaktadır. İl Müdürlüğümüz olarak 13 ilçemizde bu konuda uzman arkadaşlarımız tarafından eğitim verilerek, afiş ve broşürler ile vatandaşlarımızı bilinçlendiriyoruz. Nitekim bu yapılacak olan çalışmaların erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele adına çok kıymetli olduğunu belirterek yapılacak çalışmaların yeni farkındalıklar oluşturmasına ve çocuk yaşta evliliklerin son bulmasına vesile olmasını diliyorum. Tüm katılımcıları saygıyla selamlıyorum.”

İL EYLEM PLANI HAKKINDA

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN WOMEN) Program Yöneticisi Duygu Erseçen de, erken yaşta evliliklerle ilgili il eylem planları hakkında bilgi verdi.
Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünün 21 ilde erken yaşta evliliklerle ilgili il eylem planı çağrısı üzerine, bir il eylem planının nasıl hazırlanacağı ile ilgili böyle bir eğitimin düzenlendiğini ifade eden Erseçen, “Amacımız illerde erken yaşta ve zorla evliliklerle ilgili etkili bir eylem planının nasıl hazırlanacağını, daha önceki deneyimlerimizi de dikkate alarak konuşmak ve tartışmaktır. Her ilin muhakkak il eylem planı o ilin ihtiyaçlarına göre farklılaşacaktır. Ancak hedefimiz bu dört gün, odaklı, sistemli, deneyimleri dikkate alan, taleplerimizi önceleyen, ihtiyaçlarımızı ortaya koyan il eylem planının nasıl hazırlanacağını konuşmak olacaktır” diye konuştu.

“ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU”

Çalıştayın açılışında konuşan Van Vali Yardımcısı Adem Balkanlıoğlu da, erken yaşta evlilik konusunun önemine dikkat çekti.
Evlilikte zorlamanın olmaması, kişisel bir hak olarak görülmesi gerektiğini ifade eden Balkanlıoğlu, şöyle dedi:
“Dünyada ve ülkemizde de sorun olarak görülen “Erken yaşta ve zorla  evlilik” konusunda toplumsal duyarlılığı daha üst seviyeye taşımak adına gerçekleştirdiğimiz bu programda sizlerle beraber olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Hepiniz hoş geldiniz. Bu oldukça önemli bir konu ve birçok etkinlik gerçekleştiriliyor. Kız çocuklarının ve kadınların yaşamında pek çok açıdan risk oluşturan sorunlardan biri erken ve zorla evliliklerdir. Bu çerçevede kişisel bir hak ve özgürlük olan evliliğe hiç kimsenin baskı ve zorlaması olmaksızın karar verilmeli, sürekli yaşam ortaklığı kurulacak kişi, bireyin özgür iradesi ile belirlenmelidir.”

VAN’DA YAPILAN ÇALIŞMALAR

Erken yaşta evliliklerle ilgili olarak ilgili kurumlar ile Van’daki kadın STK’ların yürüttüğü çalışmalara değinen Balkanlıoğlu, şunları söyledi:
“Değerli katılımcılar; Van Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından 2017’de Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı yürürlüğe girdikten sonra erken yaşta ve zorla evlilikler konusunda öncelikle Müftülük ile işbirliği yapılmıştır. Erken yaşta evliliklerin engellenmesi, kadına yönelik şiddetle mücadelede cezai yaptırımlar hakkında imamlara bilgi verilmesi amacıyla Van İl Müftülüğü ile işbirliğiyle düzenlenen ‘Erken evlilik’ konulu seminerde ‘Kadına yönelik şiddetle mücadele ve cezai yaptırımlar’  ve ‘İslam’da Nikah’ konularında imamlara bilgilendirme yapılmıştır. Birçok sivil toplum kuruluşumuzun özellikle kadın, kız ve dezavantajlı gruplara yönelik faaliyetleri var. Bunların toplumsal duyarlılığı üst noktaya çıkarmada katkıları var. Birleşmiş Milletler, UNICEF ve Sivil Toplum Kuruluşlarımız bu anlamda burada yaptığı çalışmayla bu konuyu gündemine alarak toplumsal duyarlılığı daha üst noktaya taşıma anlamında önemli bir çalışma ortaya koyacaktır. Bu çalışmaya katkı veren herkese teşekkür eder, bu çalışmanın toplumumuza, ülkemize, dünyaya hayırlı sonuçlar getirmesini dilerim.”

“TOPLUM OLARAK ELE ELE VERİRSEK…”

Açılış konuşmaları ardından çalıştay için hazırlanan odalara geçildi.
2014 yılından bu yana Van’da erken yaşta evliliklerle ilgili farkındalık çalışmaları yürüten Yaka-Koop aktivisti Gülmay Gümüşhan, çalıştayın kendileri açısından önemli olduğunu ve önerilerini dile getirme fırsatı bulacaklarını söyledi. 
Erken yaşta evlilik sorununun aşılması için her kesimin üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade eden Gümüşhan, şunları kaydetti:
“Biz Yaka-Koop olarak köy çalışmaları, esnaf çalışmaları yapıyoruz. İlimizde böyle bir çalışmanın içinde bulunmak bizi de çok mutlu etti. Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olsun diğer kurumlar olsun ellerinden geleni yapıyorlar, biz de onlarla işbirliği yaparak esnaflarla ve kamu kurum kuruluşlarıyla inşallah bu duruma son vereceğiz. Biz daha önce de bir araya geldik. Önerilerimizi aldılar. Bu konuda herkesin üzerine görevler düşüyor, toplum olarak el ele verirsek bu sorunu çözeceğimize inanıyorum.”
Haber: Adil Harmancı

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER