'Entegre Kentsel Su Yönetim Plan Çalıştayı' düzenlendi

Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde, Sürdürülebilir Şehirler Projesi kapsamında ‘Seçili Büyükşehir Belediyelerinde Entegre Kentsel Su Yönetimi Planı Hazırlanması’na ilişkin çalıştay düzenlendi.

'Entegre Kentsel Su Yönetim Plan Çalıştayı' düzenlendi

VASKİ Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde Sürdürülebilir Şehirler Projesi kapsamında ‘Seçili Büyükşehir Belediyelerinde Entegre Kentsel Su Yönetimi Planı Hazırlanması’na ilişkin çalıştay iki oturum halinde gerçekleştirildi. Çalıştay, Van Büyükşehir Belediyesi Kadın Yaşam Merkezi’nde düzenlendi.
Sürdürülebilir Şehirler Projesi kapsamında; hazırlanan ve uygulayıcı kurumlar İlbank ile Dünya Bankası tarafından finanse edilen Seçili Büyükşehir Belediyelerinde Entegre Kentsel Su Yönetim Planının Hazırlanması Danışmanlık İşine ait Büyükşehir Belediyelerinin kentsel su sisteminin değerlendirilmesi raporu hazırlandı. Hazırlanan raporda; büyükşehir belediyelerine bağlı su ve kanalizasyon idarelerinin 2050 yılına kadar çevresel, finansal, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirliklerini aşamalı olarak iyileştirilmeleri konuları raporlaştırılarak, masaya yatırıldı.
Çalıştaya, Dünya Bankası Temsilcisi Canan Yıldız, İller Bankası Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Şevket Altuğ, Sürdürülebilir Şehirler Projesi Müdürü Serap Nasuhbeyoğlu, VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, Genel Müdür Yardımcı Emre Eşme, Van Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediye yetkilileri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İlbank Van Bölge Müdürlüğü, Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve STK Temsilcileri katıldı.

 

KAPLAN: PROJE’NİN HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, iklim değişikliği ve su yönetiminin önemine değinerek, doğal kaynakların sürekli tüketilmesinin verdiği rahatsızlıktan kaynaklı olarak dünyada yeni kavramların konuşulduğunu belirtti. Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğal kaynaklarımızı sürekli tüketmenin verdiği rahatsızlıktan kaynaklı olarak özellikle dünyada yeni konuşulan bir kavram olan sürdürülebilir şehirler ve akıllı şehirler oldu. Bu kapsamda; İller Bankası Genel Müdürlüğümüz, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği fonlarıyla desteklenen projenin ikinci paydaş çalıştayına katılımlarından dolayı herkese teşekkür ediyorum. Suyun doğru yönetilmediği, doğru yönetilmemesi durumunda gelecek nesillere bırakılmama tehlikesiyle karşı karşıyayız. Paydaş kurum ve kuruluşlarla birlikte yürüttüğümüz projenin hayırlara vesile olmasını diliyor, katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

YILDIZ: BU ÇALIŞMANIN SAHİBİ VASKİ’DİR

Suyun doğru yönetilmesinin iyi bir planlama yapmaktan ve entegre yaklaşımdan geçtiğini ifade eden Dünya Bankası Temsilcisi Canan Yıldız, şunları kaydetti: “Dünya Bankası olarak; Türkiye’de bir ilk olan Entegre Kentsel Su Yönetim Planları’nın hazırlanmasını bu açıdan çok önemsiyoruz. Diliyor ve inanıyoruz ki; VASKİ Genel Müdürlüğünde de öyle olacaktır. Bu hazırlanan raporlar ve planlar raflarda kalmasın. VASKİ’nin uygulamalarında ve karar alma süreçlerinde temel bir doküman halinde ele alınsın. Dolasıyla altını çizerek bu çalışmanın sahibi VASKİ’dir. Çalışmanın herkes için faydalı bir sonuç ortaya çıkarmasını diliyorum. Buradan bütün katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

 

TAŞDEMİR: SAĞLIKLI BİR NETİCE ALACAĞIMIZI DÜŞÜYORUM

İller Bankası Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Şevket Altuğ Taşdemir, projenin önemine değinerek şu ifadeleri kullandı: “Türkiye olarak su kaynakları açısından çok zengin bir ülke değiliz. Bunu ciddi anlamda gözlemleyerek, kabul ederek ve buna karşı bir an evvel önlemler almamız gerekiyor. Her geçen gün risk giderek büyüyor. Dünya’da şu an en büyük problem covid-19’dur Bunun dışında da daha uzun vadeye yayarak baktığımızda su ve iklim değişikliğiyle nasıl mücadele etmemiz gerektiğidir. Bu açıdan gelecek nesillere daha sağlıklı ve daha yaşanılabilir bir yaşam bırakmamız gerekiyor. Proje kapsamında sağlıklı bir netice alacağımızı düşünüyorum. Bu doğrultuda toplantıya katılan herkese teşekkür ediyorum.”

 

EŞME, PROJE’NİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

Son olarak, kapanış konuşmasını yapan VASKİ Genel Müdür Yardımcısı Emre Eşme, şunları söyledi; “Yaklaşık olarak 6 aydır devam eden projemizin raporlarının resmi değerlendirme ve faaliyetleri hakkında danışmanlık firmamız geniş ve açıklayıcı bir bilgilendirme yaptı. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bu bilgilendirme neticesinde suyun yönetilebilmesi için doğru planlamanın yapılmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş oluyoruz. Su kaynaklarının korunması, taşınması, depolanması, dağıtımı ve bertaraf aşamasının doğru planlanması gerektiğini, planlama yapıldıktan sonra da aşamaların uygulanması noktasında, planlamanın uygulamaya geçmesinin ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk. Ayrıca yüzey suları ve yağmur sularının risk önlemleri alınarak ve yeniden değerlendirilmesi gerektiğini de gördük. Suyun yönetilebilme ve planlama aşamasının sadece belli başlı kurumların görevi olmadığını ve herkesin katkı sunması gerektiğini, proje açısından büyük önem teşkil ettiğini müşahade etmiş olduk. Katılımlarından dolayı herkese teşekkür ediyorum.”
Çalıştay’da yapılan konuşmaların ardından Proje Müdürü Serap Nasuhbeyoğlu, çalışmanın amacına, yapılmış çalışmalara yönelik projeye ilişkin sunum yaptı. Çalıştay soru-cevap kısmıyla sona erdi. / Prestij Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2021, 17:18

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4