Engelliler, etkinliklere katılmak istiyor

Van’daki engelli dernekleri, belediyeler ve diğer kurumlar tarafından düzenlenen etkinliklere katılmak istediğini söylüyor. Bazı engelli derneklerinin bu kapsamda belediyelerle görüşmeler gerçekleştirdiği belirtildi.

Engelliler, etkinliklere katılmak istiyor

Van’daki engelli dernekleri yetkilileri, ilde düzenlenen etkinliklere davet edilmek istediklerini dile getiriyor.
Dernek yetkilileri, kurumların kendi özel günlerine icabet etme isteklerini de dillendiriyor.

DİKKATE ALINMAK İSTİYORLAR

Van’da bedensel, görme ve işitme engellileri temsil eden dernek ve spor kulüpleri bulunuyor. 
Zaman zaman farklı sorunlarla karşı karşıya kalabilen derneklerin bir diğer kaygısı da gereği gibi dikkate alınmadıkları yönünde…
Engelli dernek ve spor kulübü yetkililerinin bu nedenle, son zamanlarda kentte yapılan organizasyonlara dâhil olmak için bir arayış içine girdiği öğrenildi.

KURUMLARLA DİYALOĞA GİRDİLER

Engelli derneklerinin kentte yapılan etkinliklere katılma isteğini yetkililerle paylaşmak için kurum ziyaretlerine başladıkları belirtildi.
Van Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Fazıl Bor ile Van Altı Nokta Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Mail Tam, İpekyolu ilçe belediyesi ile Büyükşehir Belediyesini ziyaret ederek bu yöndeki taleplerini yetkililerle paylaştı. 

“ETKİNLİKLERE BİZİ DE ÇAĞIRMALARINI İSTİYORUZ”

Van Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Fazıl Bor, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel ile görüşerek etkinliklere katılma isteklerini aktardığını söyledi.
Kurumlar tarafından etkinliklere davet edilmedikleri gibi kendi özel günlerine de ilginin çok az olduğunu belirten Bor, şunları söyledi:
“Van’da yapılan her etkinliğe biz de dernekler olarak dâhil olmak istiyoruz. Kendi aramızda da bunu konuşuyoruz, her engelli derneğinin böyle bir talebi var. Biz çok az etkinliğe davet edildiğimiz gibi bizim 3 Aralık Engelliler günü gibi özel günlerimize de çok az ilgi olabiliyor. Biz Van’da bunun değişmesini istiyoruz. Sosyal aktivitelere dahil olmak ve her gelişmeden haberdar olmak istiyoruz. Bunu Sayın Çelikel'e de aktardık. O da bundan sonra yapacakları tüm etkinliklere bizi davet edeceklerini söyledi.” 

ENGELLİ DERNEKLERİNİN BİNA SORUNU

Van Altı Nokta Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Mail Tam da, engellilerin özel günlerine icabetin çok az olduğunu söyledi.
Van’daki STK’lar ve diğer kurumlar tarafından da dikkate alınmak istediklerini belirten Tam, bunun için bir diyalog süreci başlattıklarını ifade etti.  
Bir diğer sıkıntılarının da bina sorunu olduğunu belirten Tam, “Bu konuyu da Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Fazıl Bor ile İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Sayın İhsan Emre Aydın’ı makamında ziyaret ederek aktardık. Biz bütün engelli dernekleri şu anda Büyükşehir İş Merkezi’ndeki yerde kalıyoruz. Kiralar yüksek, elektrik, su, ortak gider derken altından çıkamıyoruz. O nedenle İpekyolu Belediyesi bölgesinde olduğumuz için belediye başkanımızdan engelli dernekleri için bir bina talebinde bulunduk. Ancak kendisi şu anda böyle bir binanın olmadığını söyledi. Bu sorunumuzu çözebilirsek en azından kiradan kurtulmuş oluruz” diye konuştu.

Özel Haber: Adil HARMANCI
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER