Edremit’te'Engelsiz Yaşam Merkezi' açıldı

Van’ın Edremit İlçe Belediyesi tarafından, Süphan mahallesinde bulunan ve kullanılmayan bir bina modernize edilerek “Engelsiz Yaşam Merkezi”ne dönüştürüldü.  “Engelsiz Yaşam Merkezi”ne dönüştürülen bina, düzenlenen bir törenle hizmete açıldı.

Edremit’te'Engelsiz Yaşam Merkezi' açıldı

Edremit’te bir ilk olan Engelsiz Yaşam Merkezi, 100 öğrenci kapasitesine sahip. Merkezde şuan 60 engelli öğrencinin çeşitli branşlarda eğitim gördüğü belirtildi. Merkez, filografi ve rölyef atölyesi, ahşap yakma atölyesi, resim ve el becerileri atölyesi, kokulu taş ve sabun üretim atölyesi, müzik atölyesi, bireysel eğitim atölyesi, erken çocukluk eğitim sınıfı, eğlence sınıfı, genel eğitim sınıfı ve çok amaçlı veli atölyesi olmak üzere 10 ayrı üniteden oluşuyor.  
Merkezin açılış törenine Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in eşi Meral Bilmez, Ak Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say ve yardımcıları, Ak Parti Edremit İlçe Başkanı Sezer Bayramoğlu ile çeşitli kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ile bazı STK temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

“BU HİZMET SADECE EDREMİT İÇİN DEĞİL”

Açılışta ilk olarak Ak Parti Edremit İlçe Başkanı Sezer Bayramoğlu konuştu. Merkezin hayırlı olması dileğinde bulunan Bayramoğlu: “Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, ama engelsiz hayatların devam etmesi için uğraşan iktidarımız, belediyemiz sayesinde açılan bu engelsiz yaşam merkezinde birçok atölyede bu özel gereksinimli bireylerimize çok özel eğitimler ve kurslar verilerek hayatlarının normal akışının devam etmesini sağlamak için üstün çaba sarf edilecek. Bu merkezde 20 istihdam sağlanacak, bunlardan 12’si öğretmenimiz olacak. Bu öğretmenler burada ki  özel gereksinimli bireylerimizi, kardeşlerimizi inşallah burada misafir edecekler. Bu hizmet sadece Edremit için değil tüm ilçelerimizden faydalanmak isteyen bireylerimiz buraya gelebilirler. Bu hizmeti Edremitli hemşerilerimize, Vanlı hemşerilerimize kazandıran belediye başkanımıza da ayrıca teşekkür ediyorum ve emeği geçen tüm diğer kurumlarımıza yürekten teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“EDREMİT’TE BİR İLK”

Kürsüye daha sonra konuşmasını yapmak üzere Edremit Belediye Başkanı Av. İsmail Say davet edildi. 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Say, Engelsiz Yaşam Merkezi'nin kendi dönemlerinde Edremit’te bir ilk olarak gerçekleştirdikleri  7. Proje olduğunu söyledi.
Edremit Belediye Başkanı Av. İsmail Say: “ Bugün burada 10 atölyenin yer aldığı, yaklaşık 100 öğrenciye hizmet edecek bir merkezin açılışını yapıyoruz. Başta Edremit’te yaşayan engelli vatandaşlarımız olmak üzere tüm bölgemizedeki engelli kardeşlerimize hizmet edecek bu merkez. Bu merkezimiz Edremit’te bir ilk, daha önce çocuklarımızı TOKİ’den, mahallelerden diğer merkez ilçelere taşıyorduk, büyük bir eksiklikti, biz arkadaşlarımızla daha önce altyapısı olan bir yeri tadilattan geçirdik, atölyeleri oluşturduk, yine istihdam anlamında da halk eğitim ve milli eğitim müdürlüğümüz büyük bir özveri ile destek verdiler. Yaşam merkezimiz; filografi ve rölyef atölyesi, ahşap yakma atölyesi, resim ve el becerileri atölyesi, kokulu taş ve sabun üretim atölyesi, müzik atölyesi, bireysel eğitim atölyesi, erken çocukluk eğitim sınıfı, eğlence sınıfı, genel eğitim sınıfı ve çok amaçlı veli atölyesi olmak üzere 10 ayrı üniteden oluşmaktadır. Merkezimiz burada İnşallah büyük bir eksiği doldurmuş olacak, ilimize, ilçemize, bölgemize hayırlı olsun. Biz belediye olarak ilçemizde gerek duyulan hizmetleri yapmaya devam edeceğiz. Biz engelleri aşmak üzere engelsiz bir belediye olmaya söz verdik, bu noktada da sosyal belediyecilik projelerimize ağırlık veriyoruz. Yine çocuklarımızın eğitim görebilmeleri, sağlıklı ortamda ders çalışabilmeleri için etüt merkezlerinden ders çalışacakları sürekli eğitim merkezlerine kadar birçok projemiz bitti, hayata geçirdik ve birçok merkez mahallede de bu noktada kitap kafe ve EBA merkezleri olmak üzere projelerimiz devam ediyor” şeklinde konuştu. 

“DÜN OLMAYAN BUGÜN VARDIR, YARIN DAHA FAZLASI OLACAKTIR”

Programda son olarak Ak Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu konuştu. Sosyal devlet anlamında iktidar tarafından yapılan hizmetlere değinen Türkmenoğlu: “2002 yılında Van özeline indiğimiz zaman, Van’a baktığımız zaman desteklenen bir tek aile dahi yoktu, bugün Van’da 9600 engelli kardeşimize devlet destek veriyor”dedi. 
Ak Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu şunları söyledi: “Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Türkiye’nin her bir tarafında, her bir köşesinde engelli kardeşlerimize, dezavantajlı gruplarımıza özellikle onları anmak, onlara dokunmak, onları hatırlamak ve her birimizin bir engelli adayı olduğumuzu unutmamak kaydıyla bu önemli günü kutluyoruz. Bugün Van’da bütün mahallelerimizde teşkilatlarımız tarafından engelli kardeşlerimizi ziyaret ediyoruz, her bir kardeşimizin, her bir ziyaretimizin çok çok önemli olduğunu biliyoruz. Sosyal devlet sözde değil özde oluşur. 2002 yılında Van özeline indiğimiz zaman, Van’a baktığımız zaman desteklenen bir tek aile dahi yoktu, bugün Van’da 9600 engelli kardeşimize devlet destek veriyor. Her birinin evine mutlaka dokunuyoruz,yaşam alanına dokunuyoruz, onu önemsiyoruz, yaşamımızın her bir parçasında o insana değer veriyoruz. İşte sosyal devletin özü bu. Sosyal politikaları bugüne kadar Türkiye’de en iyi uygulayan, tabana en iyi yayan Ak Parti hükümetleridir. Van’da 337 bin insanımıza karşılıksız sosyal politikalar gereği hizmet götürüyoruz. Dün olmayan bugün vardır, yarın daha fazlası olacaktır. İşte bugün burada engelsiz yaşam merkezini açıyoruz, engelli kardeşlerimizin kaderi bu şekilde çizilmiş olabilir ama yaşam alanı mutlaka ve mutlaka başarılarla doludur. İşte bu engelsiz yaşam merkezi de özellikle benliğinde sanatı, kültürü, düşünceyi her türlü meziyetini ortaya dökebilecek bir mekan olacak. Şuan da İpekyolu'nda bir engelsiz yaşam merkezimizin var olduğunu biliyorum, ikinci engelsiz yaşam merkezini burada oluşturduk. Bu da AK belediyeciliğin Edremit’teki başarılarına bir halka daha eklemiş oldu. Bu vesile ile emeği geçen başta belediye başkanımız olmak kaydıyla herkese teşekkürlerimi iletiyorum.”
Yapılan konuşmalardan sonra Baran Atabay yönetiminde özel bireylerden oluşan engelsiz müzik grubunun müzik ziyafeti, açılış kurdelesinin kesilmesi ve merkezin gezilmesi ile program sona erdi.

Haber: M. Selim KURT
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER