Edremit’te Bitkisel Üretim Merkezi açıldı

Van’ın Edremit ilçe belediyesi tarafından “tarım belediyeciliği” kapsamında hayata geçirilen proje ile Bitkisel Üretim Merkezi’nin açılışı yapıldı. Açılışta çiftçilere fide dağıtımı da yapıldı. 

Edremit’te Bitkisel Üretim Merkezi açıldı

Edremit’teki Bitkisel Üretim Merkezi’nin açılışı ve fide dağıtımı programına Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Vali Yardımcısı ve Tuşba Kaymakamı Furkan Duman, Edremit Kaymakamı Mehmet Fuat Türkman, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli,  İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, başkan yardımcıları ve çeşitli birim amirleri, İçişler Bakanlığı Strateji Başkanlığı YİKOB Daire Başkanı Muhsin Eryılmaz, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, bazı kurum amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile çiftçiler katıldı.
 
MERKEZE DAİR BİLGİLER AKTARILDI

Programın açılışında konuşan Van YYÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Tunçtürk, Van yöresine ait endemik bitki türlerinin korunması gerektiğini söyledi.
Edremit’te kurulan merkezle ilgili bilgiler aktaran Prof. Dr. Tunçtürk, şöyle devam etti:
“ Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile yaptığımız ortak bir çalışmada Van’da var olan geçmişten günümüze gelen yerel meyve çeşitlerinin üretimi ve ilimizdeki çiftçilere dağıtımı ile ilgili bir çalışmamız var, onu yapıyoruz, bu yıl da meyve fidanı dağıtımımız olacak. Buradaki tarımsal üretim faaliyetini çok değerli buluyorum. Burada 3 aşama var; meyve üretimi fidesi var, sebzecilik üzerine fide yetiştiriciliği var, son olarak tıbbi ve aromatik bitki fidelerin yetiştiriciliği ile ilgili büyük bir emek var. Yaklaşık 200 bin tane sebze fidanı, 10 bin adete yakın 2-3 çeşit meyve fidanı, gül fidesi ve 30 bine yakın 10 farklı türe ait tıbbi aromatik bitkilerin fidesi var. Tarımsal üretim bizim bu bölgenin olmazsa olmazı, bu bölgede tarımsal üretimin bir yerlere gelebilmesi açısından yerel yönetimlerin desteği ve çabası bizim için çok değerli.” 

“KENDİ FİDANINI ÜRETEN BİR BELEDİYE HALİNE GELDİK”

Edremit Belediye Başkanı İsmail Say da, Bitkisel Üretim Merkezi’nin kurulduğu alanın terk edilmiş bir tesis olduğunu, ancak burayı üretim alanına dönüştürdüklerini belirterek, şunları söyledi:
“İlimizin ve bölgemizin en büyük bitki üretim merkezini hep birlikte açacağız. Biz artık kendi fidesini üreten, kendi çiçeğini üreten, kendi fidanını üreten bir belediye haline geldik. 2019-20 ve 2021’de biz yaklaşık 240 bin çiçek alımı yaptık, bundan sonra hem kendi ürettiğimiz çiçeklerimizi kullanacağız hem de işi biraz daha büyütürsek diğer tüm kurum ve kuruluşlara, çiftçilerimize ve halkımıza bu anlamda hizmet edeceğiz. Yine bu süreçte yaklaşık 300 bin adet dağıtmış olduğumuz fidelerin bugün artık üretimini yapmaktayız. Ve yine Van Orman İşletme Müdürlüğü ile birlikte ilçemizdeki üretici çiftçilerimize 5 bin adet ceviz ve 5 bin adet badem ağacı dağıttık, özellikle hayvanlarımızın temiz su ihtiyacını karşılayacak DAP idaresi başkanlığı ile yürüttüğümüz önemli bir proje kapsamında Van ve ilçeleri dahil yaklaşık 7 ile 2 bin 500 adet sıvat üretimini yapıp dağıtımını yaptık. Bugün tarımın gündem olmaktan düşmediği, tarımın önemini 7'den 70’e bütün herkesin hissettiği bir dönemde yaklaşık 7 bin metrekarelik alanda, belediyemizin hemen arkasında mülkiyeti bize ait olan alanda Edremit’teki tüm çeşitleri korumak anlamında özel bir Edremit Bahçesi kurduk.”  

“VAN GÖLÜ’NE VE DOĞAYA SAHİP ÇIKMAMIZ GEREK”

Açılışta konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez de Van Gölü’ne ve havzaya dikkat çekerek gölün ve havzadaki doğal yapının korunması gerektiğini söyledi.
Bu konuda herkese sorumluluk düştüğüne vurgu yapan Vali Bilmez, şunları kaydetti:
“Halen o masmavi Van Gölünün etrafında çocuklarımızla gezeceğimize, ahırlarımız var, hayvanlarımız gölün kenarında geziyor. Biz apartmanlarda zaman geçirmeye eğlenmeye çalışıyoruz. Bizim hem Van Gölü’ne sahip çıkmamız hem doğamıza sahip çıkmamız lazım. Sanayi devriminden nasibimizi alamadık, mağdur olduk ama bugün organik bir doğamız var, su yönünden zengin bir doğamız var. Maalesef yeşil Van Bahçeleri yavaş yavaş beton ile yer değiştiriyor, bu anlamda belediyelere ciddi anlamda sorumluluk düşüyor. Betonlaşma yönünde mahalle baskısı ciddi anlamda üzerimizde var ama yarınlarımız için, çocuklarımızın geleceği için bunun karşısında direnebilmeliyiz. Bunun için İpekyolu’na has olmuş kenti yatay mimari ile hem Edremit hem Tuşba tarafına yaymamız lazım ve Edremit’te yaklaşık 2 yıllık bir çalışmamız bitti, 4 bin dönümlük bir alanda villa tipi bahçeli evler yapılması için bir kentsel gelişim alanı belirledik.” 

KENTSEL DÖNÜŞÜME DEĞİNDİ

Kentsel dönüşüm konusunda da bilgiler aktaran Vali Bilmez, “Belediyelere ciddi görevler düştüğünü” belirterek şunları aktardı:
“Her bir alanımızı yeşillendirmemiz lazım. Şehir merkezinde ektiğimiz çiçeklere halkın sahip çıkıldığını, zarar verilmediğini görüyoruz ama yer yer bizi üzen olaylar da oluyor. Yapılan bir kamelyayı yıkıp ateş yakmak için kullanan insanlara da şahit oluyoruz bu anlamda toplumdan destek bekliyoruz. Belediyelerimiz imkânları ölçüsünde koordineli bir şekilde Van’a bir şeyler yapmak için çaba gösteriyor. Belki yaptıklarımız beklentilerin büyük bir kısmını karşılamaktan uzaktır ama atılan adımlar bir günde düzelmiyor. Parsel bazlı imar değişikliğinin önüne geçtik, merkezdeki 3 ilçemizin her birinde Edremit Şabaniye, İpekyolu Cevdetpaşa, Tuşba Abdurrahman Gazi’de kentsel yenileme alanı olarak belirleyip 2 yıllık bir çalışma yaptık. Askıya çıktık ama istediğimiz toplumsal desteği maalesef alamadık. Sonradan oluşan taleplerle önümüzdeki birkaç günde bu mahallelerimizde kentsel yenileme alanı olarak yeniden ilan edeceğiz. Ve oralar şehir kültürüne uygun caddeleri, sokakları, parkları ve sosyal donatıları olan şehirler olacak ve oradaki insanlarımızı da imar rantından ciddi anlamda istifade ettireceğiz. Bu mahallelerimizde yapılar 1-2 ve nadiren 3 kattır ama bu 3 mahallemizde de kat yüksekliğini 7’ye çıkartacağız, parselleri büyüteceğiz.”  
Yapılan konuşmaların ardından Bitkisel Üretim Merkezi açılışı yapılarak çiftçilere fide dağıtımı yapıldı.
Haber: Mehmet Selim KURT

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2022, 16:42

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4