Depremin 10. yıl dönümünde tatbikat

Van Büyükşehir Belediyesi, Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ekipleri ile birlikte, 2011’deki Van depreminin 10’uncu yıldönümü dolayısıyla deprem tatbikatı düzenledi.

Depremin 10. yıl dönümünde tatbikat

23 Ekim 2011 yılında yaşanan Van depreminin 10’uncu yıldönümü nedeniyle Tuşba İlçesinde bulunan AFAD İl Müdürlüğü yerleşkesinde bir anma programı düzenledi.
Program Van Depreminde hayatını kaybeden 604 vatandaş için yapılan saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşı ile başladı.
Yapılan açılış konuşmasının ardından Van Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, AFAD,  Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), başta olmak üzere ilgili kurumların katılımıyla tatbikat düzenlendi. 
Düzenlenen tatbikatta ekipler senaryo gereği yıkılan bir binanın enkazında özel eğitimli köpek yardımıyla yaralıyı bulmak için arama yaptı. 
İtfaiye ekipleri ise bir evde yaşanan yangına müdahale ederek evde kalan kişiyi kurtararak ambulansa bindirdi. Patlamak üzere olan tüpü ise özel kıyafetli itfaiye erleri söndürdü.
Gerçeği aratmayan tatbikat, izleyenlerden büyük alkış aldı.Tatbikatı, anma programlarına katılmak üzere Van’a gelen Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Kazuhiro Suzuki, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Abdulillah Arvas’la birlikte izledi. / Prestij Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2021, 09:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER