Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; ‘Van’a 38 milyar liralık yatırım yaptık’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Van’da toplu açılış törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; ‘Van’a 38 milyar liralık yatırım yaptık’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli yatırımların yer aldığı toplu açılış töreni ve Van Çevre Yolunun temel atma merasimine katılmak üzere cumartesi günü Van'a geldi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Ferit Melen Havalimanı'nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, milletvekilleri ve partililer karşıladı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradan beraberindekilerle birlikte otobüsle kent merkezine doğru yola çıktı. Güzergah boyunca yol kenarında kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra toplu açılış töreninin yapılacağı Beşyol Meydanı’na geldi. Burada halka seslnen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Van’a son 20 yılda 38 milyar liralık yatırım yaptıklarını söyledi.

“HEP VAN İLE OMUZ OMUZAYDIK”
Burada kendisini bekleyen kalabalığa hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizin doğusunun yükselen yıldızı, bölgesinin lokomotifi, tarih ve medeniyet şehri Van’a her gelişimizde; sevgiyle, coşkuyla bizi bağırlarına basan tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Van bizi bilir, biz de Van’ı biliriz” dedi.
“Hamdolsun havalimanından buraya kadar caddenin kenarında on binlerin bizi bağırlarına bastığını görmek bizim için ayrı bir mutluluk oldu. Ben inanıyorum ki Van bu gidişiyle o birilerini işte yolda bırakacaktır. Buna inanıyor muyuz? Öyleyse mesele yok” diyen Erdoğan:” Deprem yaralarının sarılmasından terör balasının define kadar Van’ın tüm mücadelesinde hep yanında olduk. Bu şehrin asırlık ihmallerinin telafisinde, ihtiyaçlarının giderilmesinde, insanımızın layık olduğu demokrasi ve kalkınma adımlarının atılmasında hep Van ile omuz omuzaydık. Son gelişimizde gönül dünyadan geçer amma Van’dan geçmez dedik ve bu şehre ve sizlere olan muhabbetimizi kalbimizin derinliklerinden kopup gelen bir hissiyatla ifade etmiştim. Yıllarca Vanlıların tertemiz duygularını istismar edenlerin bu şehre sadece zarar verdiklerini, en küçük bir faydalarının dokunmadığını en iyi sizler biliyorsunuz. Kardeşlerim, soruyorum, Van’ı susuz bıraktılar mı? Suyunu kestiler. Kimin su sorununu çözmesi gerekirdi? Van Büyükşehir Belediyesi. Ama bunu yapmadılar. Peki Erdoğan, Devlet Su İşlerini görevlendirmek suretiyle Van’ın su sorununu çözdü mü? Niye? Ben şuna inanıyorum. Benim burada Kürt kardeşlerimi kimsenin susuz bırakmaya hakkı yok diyorduk ve su sorununu da Türk, Kürt ayırt etmeksizin çözdük” diye konuştu.

"VAN’A 38 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPTIK"
İktidara geldikleri günden itibaren Van'a yeni projelerle ve yeni yatırımlarla hizmet getirdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bunu da önce Allah rızası için sonra ülkeye ve millete hizmet gayesiyle yaptık. Geçmişte nice hükümetler gelip geçti. Hangisi Van’ı bu seviyede eser ve hizmetlerle kalkındırdı. Hiçbiri. Yaşı yetenler bizzat kendileri, yetmeyenler büyüklerinden sorup öğrenerek, şu canım şehri 25, 30 ve 40 yıl önceki haliyle bugünü karşılaştırsınlar. Aklı, vicdanı, ahlakı olan herkes bu mukayesenin, aradaki farkın asırlık olduğunu kabul edecektir. Bizim kuru lafla, istismarla, yalanla, iftira ile işimiz olmaz. Biz hep somut icraatla konuşuruz. Bugün de öyle yapacağız. Son 20 yılda Van’a 38 milyar liralık yatırım yaptık. Bütün bu adımları atarken Van depreminin gecesinde Erdoğan buradaydı. HDP neredeydi? ‘Ben Kürdüm diyenler neredeydi?’ Benim için Türk kardeşlerimle Kürt kardeşlerimin arasında herhangi bir fark yok. Çünkü biz yaratılanı yaradandan ötürü seviyoruz. Ayrım yapamayız. Dün yapmadık, bugün yapmıyoruz, yarın da yapmayacağız. Çünkü Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’inde ‘biz sizi kavimlere ayırdık, birbirinizle iyi anlaşasınız’ diye. Türkmüş, Kürtmüş, Çerkezmiş, Arapmış, Lazmış asla, böyle bir ayrım yok. Biz herkesi Allah için seviyoruz, yola böyle yürüyeceğiz. Bizim ölçümüzde ne var? Allah yine ne buyuruyor; ‘Muhakkak inananlar kardeştir’, dolayısıyla biz tüm inananlarla kardeşiz, ayrım yoktur. Bütün bu hizmetlerimizi bu anlayışla yapıyoruz” dedi.

"GÖL KIYISINDAKİ AHIRLARI YIKTIK"
Van Gölü’ne ‘Van Denizi’ dediklerini ve temizliği için ellerinden gelen bütün gayreti gösterdiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Van Gölümüz, adaları, koyları, sahilleri, mavi ve turkuaz rengiyle bütün dünyayı kendisine hayran bırakıyor. Van Gölü demiyoruz, Van Denizi. Bu güzelliği, Van Denizi’ni koruyarak daha da geliştirmek için çok daha kapsamlı bir projeyi hayata geçiriyoruz. Program kapsamında Van ve Bitlis’te atıksu arıtma tesislerini iyileştiriyoruz, yeni tesisler yapıyoruz. Merkezi ileri biyolojik arıtma tesisini hizmete aldık. Van Gölü dip tarama çalışmalarını da sürdürüyoruz. Kirlilik kaynaklarından biri olan göl kıyısındaki ahırların tamamını yıktık, sahil bandında olmayan ancak Van Gölü’nü kirleten ahırları da yıkıyoruz. Bu ahırları, kuracağımız tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesine taşıyacağız. Böylelikle hem gölü koruyacağız hem de bölgede hayvancılığın gelişimine, şehrimizin kalkınmasına katkı sunacağız. Yine Van Gölü etrafında taşkın kodu altında kalan bölgeler için rehabilitasyon çalışmaları başlatıyoruz. Amacımız gölün etrafındaki kötü görüntüyü ortadan kaldırmaktır. Van ve Bitlis belediyelerimizin, çevre temizlik araçları, kanalizasyon, atıksu arıtma tesisi ve içme suyu gibi alt yapı yatırımlarına 419 milyon lira finansman desteğinde bulunduk” ifadelerini kullandı.

"EN KISA SÜREDE 41 KİLOMETRELİK VAN ÇEVRE YOLUNU HİZMETE AÇACAĞIZ"
 "Van çevre yolunun temelini de buradan yapacağımız canlı bağlantıyla atıyoruz. Çok önceden hayata geçirecektik, önümüze çıkan sorunlardan dolayı bugüne kaldı. Tüm sorunları çözdük, en kısa sürede 41 kilometrelik Van çevre yolunu hizmete açacağız. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Van-Kapıköy arasındaki demiryolunu da yenileyerek modernize ettik. Gemi inşaat tesisinde inşa ettiğimiz feribotları işletmeye aldık. Bugün Van’ı bir başka gördüm. Van’ın bugün coşkusu bir başka, on binler bu meydanda, Rabbim bu coşkunuzu, güzelliğinizi eksik etmesin. Son 20 yılda Vanlı çiftçilerimize 2 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Sanayi ve teknolojide bir OSB ve bir teknokenti faaliyete geçirdik. Vanlı işverenlerimize 1,3 milyar lira tutarında prim desteği sağladık. Önümüzdeki dönemde Van’ı daha büyük eser ve hizmetlere kavuşturmayı sağlayacağız. Toplam 4 milyar 175 milyon lirayı bulan eserleri resmen hizmete açıyoruz. Elimiz boş gelmedik. Van bunlara layık. Van’ı her alanda daha ileriye taşıyacak, iyi hizmetler verilmesini sağlayacak eserleri burada açıyoruz. Bu yatırımların şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” 

"DÖKTÜĞÜMÜZ TER SİZİN İÇİN"
“2023’ten sonra da eser ve hizmet siyasetimizle devam edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu: “Dünyada Van ahirette iman. O kadar bu söz boşuna söylenmedi. Allah bu dünyada bizi Van’sız, öteki dünyada da imansız bırakmasın. Gayemiz ışık doğudan yükselir anlayışıyla, aramızdaki kardeşlik hukukunu yerine getirmektir. Daha adil, daha huzurlu, daha güvenli bir ülkeye sahip olmak istiyor, bu uğurda mücadelemizi sürdürüyoruz. Birileri bölücülük naraları atarken, biz kardeşlik türkülerini bunun için söylüyoruz. Birileri anne ve babaların gözyaşlarını, çocuklarımızın canlarını, sizlerin sıkıntılarını kendi sapkın ideolojilerinin mezesi haline getirmeye uğraşırken, biz yaşatmanın peşinde olduk. Birileri terör örgütlerinin arkasına sığınarak demokrasi istismarı yaparken, biz sizlere annenizin ak sütü gibi helal olan, hak ve özgürlüklerinizi kazandırmanın mücadelesini verdik. Biz niçin Diyarbakır annelerinin yanında olduk? Kürt değil miydi? Batılı demokrasiden bahsedenler bir kere gelip ziyaret ettiler mi? Etmediler. Onların derdi başka, bizim bambaşka. 13-14 yaşındaki Diyarbakır annelerinin evlatlarını Kandil’e kaçıranlara bu işin hesabını soruyoruz, soracağız. Ve peyderpey bu yavrular gelmeye başladı. Birileri evlatlarınızı alıp dağa götürüp onların kanı üzerine kendi çocuklarına müreffeh bir gelecek kurarken, biz eğitimiyle, sağlığıyla, istihdamıyla onlara güzel bir gelecek kurmanın çabası içerisindeyiz. Birileri size bırakın hakkı, hukuku, refahı, yaşamayı bile çok görürken, biz ne dedik; insanı yaşat ki devlet yaşasın. Yeri geldiğinde gövdemizi namlulara siper ettik. Birileri terörden, zulümden, kandan beslenirken, biz her vatandaşımız gibi Van’daki insanlarımızın en ileri demokrasi ve kalkınma atılımından nasibini almasını istedik. Diyarbakır’daki kardeşlerimize söyledik, sizlere de tekrarlamak istiyorum. Ağızlarını her açtıklarında, sizlerin kimliğinin istismarını yapanları gördüğünüz her yerde yakalarına yapışın ve yeniden silaha sarılarak çözüm sürecini bitirmenizi sizden kim istedi diye sorun. Bunlara, insanlara sokaklara dökülme çağırısı yapıp, masumların kanını dökerek, ülkeyi karıştırmanızı sizden kim istedi diye sorun. Bakalım ne cevap verecekler. Biz her ne yapıyorsak sizlerle yaptık ve sizin için yaptık. Vesayete karşı, terör örgütlerine karşı, darbecilere kaşı verdiğimiz direniş sizler içindir. Eser ve hizmet siyasetimizin önüne çıkan engelleri aşmak için döktüğümüz ter sizin için."
"Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız" ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Van bu kutlu mücadelede yanımızda mı? Van, bu sinsi oyunu bir kez daha bozmaya var mı? Van 2023'te tercihini büyük ve güçlü Türkiye'den yana koymaya hazır mı? Van, evlatlarımıza bırakacağımız en önemli miras olan 2053 vizyonuna sahip çıkacak mı? Van, ülkemize diz çöktürmenin, milletimize boyun eğdirmenin peşinde olanların heveslerini kursaklarında bırakmaya kararlı mı? Van'dan yükselen bu sesin dalga dalga tüm Avrupa'yı sardığına ben inanıyorum, siz de inanıyor musunuz? Mesele yok. Allah yar, yardımcımız olsun. Sizleri Allah için seviyorum. Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü benim kitabımda bu yok. Sadece Allah için seviyorum." diyerek konuşmasını tamamladı.
Yapılan konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na video konferansla canlı bağlanarak Van çevre yolunun temelini attıktan sonra toplu açılış için kurdele kesimi yaptı. Açılış kurdelesini, sahneye aldığı üç kız çocukla yapan Erdoğan, çocuklarla da yakından ilgilendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplu açılış töreninin ardından Van Valiliğini ziyaret etti. Minik çocuklar tarafından çiçeklerle karşılanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada polis merasim takımını selamladı. Şeref defterini de imzalayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vali Dr. Ozan Balcı ile makamında bir araya geldi.
Van Valiliğini ziyaretinin ardından, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun da katıldığı törenin ardından Erdoğan, gençlerle buluşmak üzere Edremit ilçesinde Van Gölü kıyısında bulunan Van-Kocaeli Dostluk Parkı’na geçti.
Haber: Mehmet Selim KURT

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2022, 11:35

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER