Çiğ köfte satışlarında durgunluk

Van’da, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte her yıl olduğu gibi bu yıl da çiğ köfte satıcıları hazırlıklarını tamamladı ve çiğ köfte satışına başladı. Ancak pandemiden kaynaklı olarak bu yıl çiğ köfte satışlarında kısmi bir durgunluğun yaşandığı belirtildi.

Çiğ köfte satışlarında durgunluk

Özellikle Van'da Ramazan ayının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan çiğ köfte, bu Ramazan ayında da usta eller tarafından yoğurularak satışa hazırlandı. Gelecek talebe cevap vermek için hazırlık yapan esnaf, salgınla mücadele kapsamında alınan kararlar doğrultusunda, önceden hazırladıkları çiğ köfteleri paketleyerek satışa sunuyor. 
Ancak çiğ köfteciler, koronavirüsten kaynaklı olarak bu Ramazan ayında çiğ köfteye ilginin azaldığını söylüyor. 
Uzun yıllardır Van’da lokanta sektöründe hizmet veren ve “Suat Usta” lakabıyla tanınan Suha Et Lokantası sahibi Suat Camuşçu, bu sezon çig köfteye ilginin azaldığını söylerken, çiğ köfte yapımında kullanılan ürünlerin zamlandığını ve bu durumun kendilerine olumsuz yansıdığını söyledi.
İşlerinde durgunluk yaşandığını söyleyen Camuşçu, “Pandemiden dolayı genel anlamda işlerimiz düşük. Geçen yıla göre işlerimiz azaldı. Tabi daha ramazan ayının başındayız, ilerleyen günlerde işlerimiz biraz daha açılır diye düşünüyorum. Kısıtlamalar geldi, servis açmamız kısıtlandı, ürünlerimizi paket çiğ köfte şeklinde satışa sunuyoruz. Çok şükür müşteri geliyor ama geçen yıllara göre işler çok düşük. Çiğ köfte yapımında kullanılan ürünlere de zam geldi, gelen zamlardan dolayı biz de zam yapmak zorunda kaldık. Geçen yıl 5 TL’den sattığımız porsiyonu bu sene 10 TL’ye çıkarmak zorunda kaldık. Ceviz ve muz katkılı çiğ köftemizi bu yıl da hazırladık, satışına başladık, her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi görmesini bekliyorum ilerleyen günlerde.”  
Özel Haber: M. Selim KURT

 

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2021, 03:36

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4