Çiftçilere 'uygulamalı ağaç budama eğitimi'

Tuşba Belediyesi ekipleri, kırsal mahallelerde oturan çiftçilere yerinde ‘Uygulamalı Ağaç Budama Eğitimi’ verdi.

Çiftçilere 'uygulamalı ağaç budama eğitimi'

Tuşba Belediye Meclisi’nin aldığı karar üzerine belediyenin ziraat mühendisleri, ‘Tarım, Orman ve Kırsal Hizmetler Komisyonu’ üyeleri ile birlikte kırsal mahallelerde oturan çiftçilere yönelik yerinde ‘Uygulamalı Ağaç Budama Eğitimi’ verdi. 
Özellikle, Tuşba Belediyesi’nin kırsal mahallelerde oturan üreticilere ek bir gelir sağlamak amacıyla başlattığı ‘Model Ceviz-Badem Bahçesi’ projesiyle bağcılık açısından  olumlu gelişmelerin yaşandığı ilçede çiftçilerin bol ve kaliteli ürün almalarını sağlamak adına düzenlenen uygulamalı eğitime katılan çiftçilere işin uzmanları tarafından budama zamanı ve budama tekniği ile meyvecilikte çeşit seçimi, dikim mesafesi, gübreleme, sulama, toprak işleme, hastalık ve zararlılarla mücadele, ağaçlarında bahar döneminde uygulanan kalem aşı yöntemleri konularında bilgiler verildi. 
Çiftçilere, teorik eğitimin yanı sıra uygulamalı eğitimler ise kırsal mahallelerdeki üzüm, elma, ceviz ve badem bahçelerinde verildi. "Tuşba Belediyesi’nin destekleri ile ilçede son yıllarda giderek artan meyve yetiştiriciliğinde özen gösterilmesi gereken konuların başında budamanın geldiğini" belirten Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, “Budama, meyve ağaçlarının sağlığı, verimi ve meyve kalitesini doğrudan etkilemektedir. Bu amaçla faydasına çok inandığımız ve ekiplerimiz tarafından uygulamalı olarak gerçekleştirilen meyve ağaçlarını budama eğitiminin çiftçilerine hayırlı olmasını dilerim” dedi. / Prestij Haber Merkezi

 

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2021, 13:28

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER