'Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladılar

10 Ocak çalışan gazeteciler günü nedeniyle bazı kurum ve kuruluşlar tarafından açıklama yapıldı. Açıklamalarda gazeteciliğin önemine vurgu yapılarak, gazeteciler günü kutlandı.

'Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladılar

VANGÖLÜ GAZETECİLER CEMİYETİ

Vangölü Gazeteciler Cemiyeti yönetimi tarafından yapılan açıklamada, 10 Ocak çalışan gazeteciler günü kutlandı.
Açıklamada; “Güçlü bir demokrasi için önemli bir görev üstlenen gazetecilik mesleği, insanların gerçek, doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmasına aracılık ediyor, sağlıklı bir kamuoyunun oluşmasına katkı sağlıyor. Basın sektöründe emek harcayan meslektaşlarımız da bu kutsal görevi üstlenerek önemli bir toplumsal sorumluluğu yerine getiriyor. İletişim ve haberleşme alanlarında yaşanan hızlı gelişim ve dönüşüm ile birlikte başta internet ve sosyal medya olmak üzere bilgiye ve habere erişimin çeşitlendiği ve kolaylaştığı bu günlerde, meslektaşlarımız, topluma sağlıklı, eksiksiz ve gerçekliği teyit edilmiş bilgiler sunmaya özen göstermeye devam ediyor. Her türlü bilgi kirliliğinin kısa sürede yayıldığı bilgi çağımızda, sorumlu ve tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışan meslektaşlarımızın yaptıkları görevin önemi daha da artıyor. Bu görevlerin verdiği sorumluluk bilinciyle görev yapan gazeteciler, maalesef türlü zorluklarla da karşı karşıya kalıyor. Yaşadığımız bu sıkıntıların giderilmesi için, gazetecilerin çalışma koşullarının düzeltilmesi, internet yasası ve yıpranma gibi düzenlemelerin yasalaştırılması konusundaki taleplerimizi tekrarlıyoruz. Tüm dünyanın kapandığı, insanların günlerce evden çıkamadığı koronavirüs sürecinde bile kamuoyunun haber alma özgürlüğünün aksamaması için gece gündüz sahada çalışmaya devam eden meslektaşlarımızın her alanda desteklenmesinin gerektiğini düşünüyoruz. Çoğulculuğun, çeşitliliğin, basın ve ifade hürriyetinin korunmasının, daha önce olduğu gibi bundan sonra da önceliğimiz olmaya devam edeceğini belirterek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz” denildi.

AYDIN: GAZETECİLEK MESLEĞİ, ÖNEMLİ BİR MESLEK GRUBUDUR

Van’ın İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Kaymakam Aydın, mesajında, “Basın mesleği icrasında emek veren basın mensuplarımızın haklarını düzenleyen ve Çalışan Gazeteciler Günü olarak kabul edilen bugünde başta ilimizde faaliyet gösteren tüm değerli basın mensuplarımız olmak üzere tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Gazetecilik mesleği; özveri gerektiren, kamuoyunu hızlı ve doğru bir şekilde bilgilendirerek tüm zorluklara rağmen görevini yapmaya çalışan önemli bir meslek grubudur. Kamuoyunun doğru ve tarafsız olarak bilgilendirilmesi için gecesini gündüzüne katarak, mesai mefhumu gözetmeyen çalışan gazeteciler bir toplumun doğru ve objektif olarak bilgilendirilmesinde önemli rol oynarlar. Devlet ve kamu olarak faaliyetlerimizin ve çalışmalarımızın halka duyurulmasında etkin bir rol üstlenen basın mensuplarımızın ilkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışı ile ifa etmekte olduğu kamu hizmetinden dolayı tüm gazete, internet ve televizyon çalışanlarına teşekkür ediyor, görevleri başında vefat eden gazetecilerimize Allah’tan rahmet, fedakarca emek veren aktif basın mensuplarımıza da görevlerinde başarılar diliyorum” dedi.

SAY: BASIN, ÖNEMLİ BİR KAMU GÖREVİNİ YERİNE GETİRİYOR

Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, yayınladığı yazılı bir mesajla ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.
Başkan Say, mesajında şu ifadelere yer verdi; “Gece gündüz demeden her türlü zorlu şartlara rağmen halkın haber alma özgürlüğünü sağlayan, kamuoyu desteğinden gücünü alarak, haber yapan tüm gazeteci dostlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten duygularımızla kutluyoruz. Halkımızın talep ve beklentilerini yansıtarak önemli bir kamu görevini yerine getiren ve yaklaşık iki yıldan beri tüm dünyada yaşanan pandemi koşullarında bunun en güzel örneğini sergileyen basın mensuplarımızın gündemdeki gelişmeler konusunda halkımızı bilgilendirerek, özveriyle yerine getirdikleri görevlerini, bundan sonra da aynı duyarlılıkla devam ettirerek, ülkemizle birlikte şehrimizin de kalkınmasına destek olacaklarına inancımız tamdır.”
“Demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biri olan basının; halkın haber alma özgürlüğünün en etkili aracı olduğunu” vurgulayan Başkan Say, “Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsız, objektif, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi erdemli değerleri içerisinde bulunduran ve önemli bir mesleği icra eden gazetecilerimiz, mesai mefhumu gözetmeksizin günün her saatinde ve zor şartlarda, sorumluluk duygusu içinde toplumumuzu bir taraftan gelişen olaylar karşısında, doğru ve eksiksiz bir şekilde aydınlatırken diğer taraftan da halkımızın talep ve beklentilerini yansıtarak, önemli bir kamu görevini icra etmektedirler. Bilindiği üzere, 10 Ocak 1961 tarihinden beri, ülkemizde her yıl “ Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaktadır. İlimiz ve ülkemiz genelinde büyük bir özveriyle, bazı bölgelerde ise her türlü tehlikeyi göze alarak, birer fedakârlık abidesi gibi canları pahasına görevlerini yapmaktadırlar. Gazetecilerimizin, bu anlamlı günlerinin 61. yıl dönümünü en içten duygularla kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimi sunuyorum.” dedi.

AKMAN: BASIN, TOPLUMUN GÖZÜ, KULAĞI, SESİDİR

Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, çağdaş demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarından biri olan basının, toplumların gözü, kulağı ve sesi olduğunu söyledi.
‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, halkın haber alma hakkına aracılık eden basının, aynı zamanda vatandaşların sesini duyurmada da önemli bir rol oynadığını kaydetti. Başkan Akman, “Kamuoyunun vicdanı olmak gibi önemli bir sorumluluğu taşıyan basın mensuplarının özverili çabaları, çoğulcu ve özgürlükçü demokrasimizin zenginleşmesinde önemli bir role sahiptir” dedi.
Çağımızın en zor mesleklerinden bir tanesinin de gazetecilik olduğunu ifade eden Başkan Akman, “Halkı bilgilendiren, vatandaş ile devlet arasında köprü görevi yapan gazeteciler, ilin ve bölgenin kültürel, sosyal, turizm ve ekonomik gelişiminden de etkin bir rol üstlenmektir” diye belirtti.
10 Ocak tarihinin, gazetecilerin sorunlarının gündeme getirilmesi ve farkındalık oluşturması noktasında önemli bir gün olduğunun altını çizen Başkan Akman, “Bu vesileyle gerek yerel, gerekse yaygın basında çalışan çok değerli gazeteci arkadaşlarımızın ‘10 Ocak Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, aileleriyle birlikte sağlıklı, huzurlu ve başarılı günler diliyorum” ifadeleri kullandı.

TANIŞ: GAZETECİLİK, DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN EN ETKİLİ ARACIDIR

Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
Başkan Tanış, mesajında gazetecilik mesleğinin haber verme, halkı bilgilendirme, kamunun dikkatini çekme gibi çok önemli görevlerinin yanında düşünce ve ifade özgürlüğünün de en etkili aracı olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti: "Ülkemizin geleceği ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda ilkeli, doğru ve tarafsız bir şekilde çalışarak halkımızın haber almasını sağlayan, toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen basın mensuplarımız; milletimizin duygularına tercüman, düşüncelerine ses olmaktadır. Bu noktada tüm olaylara tarafsız bir şekilde bakabilen, gerçek haberin peşinde olan basın mensuplarımızın; demokrasimizin güçlenmesinde, birlik ve beraberliğimizin korunmasında, toplumsal barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde önemli bir payı bulunmaktadır. Gece gündüz mesai mefhumu gözetmeksizin çalışarak; vatandaşlarımızın kesintisiz bilgi almasını sağlayıp aynı zamanda da ilimiz ve ilçemizin tanıtımına büyük katkı sunan değerli basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü´nü kutluyorum. Ebediyete irtihal eden basın çalışanlarına Allah’tan rahmet diler, görevi başında bulunan tüm basın çalışanlarına da sevgi ve saygılarımı sunarım.”

SÜNNETÇİOĞLU: GAZETECİLER, ÖNEMLİ BİR GÖREVİ İCRA EDİYOR

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne dair bir yazılı açıklama yaptı.
Sünnetçioğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız, ilkeli yayıncılık anlayışıyla olayları tarafsız bir şekilde halka aktararak vatandaşın en doğal hakkı olan zamanında doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak milletin vicdanına ses olmaktadırlar. Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin gören gözü, işiten kulağı olan ve güç koşullarda bile gece gündüz demeden görev yapan basın mensuplarımızın ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum.”

GÜRAY: ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ

DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, gün dolayısıyla yayımladığı mesajında; “Kıymetli Basın Mensupları; Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illerinin tanıtımda aktif bir rol üstlenen ve her koşulda görevlerini özveriyle yerine getiren tüm basın mensuplarının 'Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarız.” dedi.

ASLAN: GAZETECİLİK, KUTSAL BİR GÖREVDİR

Van Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan, yaptığı açıklamada; “Gazetecilik mesleği onurlu ve şerefli bir meslektir. Kamuoyunu doğru bilgilendiren, habercilikte ilkeselliği şiar edinen, tarafsız ve objektif habercilik yapan tüm gazeteciler ve basın yayın mensupları, kutsal bir görev yürütmektedirler. Toplumun olayları doğru bilmelerini ve bilinçlenmelerini sağlayan ilkeli gazetecilerdir. Tarafsız basın yayın yani gazetecilik kamuoyunun vicdanıdır. Bağımsız gazetecilik hiçbir siyasi veya politik bir parti ya da grubun tesirinde kalmadan politikaların belirlenmesinde doğruya doğru yanlışa yanlış diyebilme kabiliyetine sahiptir. Hür ve tarafsız basın bireysel değil toplumsal çıkar ve menfaatler doğrultusunda haber yapar, haktan, hukuktan yana hep duruş sergiler. Demokrasinin olmazsa olmazı olan basın yayın ne kadar hür olursa toplum da o kadar özgür olur. Toplumun ekonomik ve sosyal refahı, bireylerin düşünce ve fikir hürriyeti, inanç ve yaşam biçimi özgürlüğü ne kadar kutsalsa gazeteciliğin, basın yayının hürriyeti de o kadar kutsaldır. Ülkenin ve vatanın birliğini ve bütünlüğünü, toplumun huzur ve barışını, bireyleyin hak ve özgürlüklerini, toplumsal mutabakatı, tarafsız ve objektif haberciliği ilke edinen tüm basın emekçilerinin Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

BEDİRHANOĞLU: BASININ GAYRETLERİ, TAKDİRİ HAK EDİYOR

CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Bedirhanoğlu, "Gazetecilerin görevlerini yerine getiremediği, haberlerini özgürce yazamadığı bir ülkede demokrasiden söz edilemez." dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Van İl Başkanı Bedirhanoğlu, 'Çalışan Gazeteciler Günü' mesajında şu ifadelere yer verdi: "Demokrasinin olgunlaşmasında ve toplumsal bilincin oluşturulmasında değerli katkıları bulunan, önemli bir kamu görevini yerine getiren, gece gündüz demeden ve zaman kavramı tanımadan büyük bir özveriyle tüm enerjisini yurttaşlarımızın doğru haber alması için harcayan basın emekçilerimizin bu gayretleri her türlü takdiri fazlasıyla hak ediyor. Yasama, yürütme, yargıdan sonra gelen dördüncü güç basındır. Basın mensupları temel ahlaki değerlerden ve tarafsızlık ilkelerinden taviz vermeden ve hiçbir sansüre maruz kalmadan gazetecilik görevlerini yerine getirebilmelidir. Ülkemiz basın özgürlüğünde 180 ülke arasında maalesef 153'üncü sırada bulunuyor.”
“2021 yılında işten çıkarılan ve istifa etmek durumunda kalan” gazeteciler olduğuna işaret eden Bedirhanoğlu, “Köklü bir basın ve gazetecilik geçmişi olan bir ülkeye yakışmayan bu tablonun bir an önce değişmesini umut ediyoruz.” dedi.
Bedirhanoğlu; “Demokratik, ahlaki ve toplumsal sorumluluk bilinciyle hizmet eden ister aktif çalışsın, ister işsiz olsun tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Gazeteciler Günü'nü kutluyor, görevleri başında yaşamını yitiren basın emekçilerini de rahmetle yad ediyorum." ifadelerini kullandı. 
/ Prestij Haber Merkezi
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER