Büyükşehir: Kırsal kalkınmaya 40 milyon lira harcandı

Van Büyükşehir Belediyesi, son bir yılda 13 ilçede tarımsal destek ve kırsal kalkınma için 40 milyon lira harcandığını açıkladı.

Büyükşehir: Kırsal kalkınmaya 40 milyon lira harcandı

Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmayı destekleme, hayvansal ve bitkisel üretimi geliştirmek için çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi.

2021 yılında hayata geçirdiği tarımsal projelerle kırsaldan kente insan göçünün azaltılması ve ülke ekonomisine de katkı sunulduğunu bildiren Büyükşehir, sulama kanalı, sıvat, arazi yolları başta olmak üzere birçok alanda toplam 40 milyon TL harcama yaptığını açıkladı. Açıklamada, 35 milyon lirası öz kaynak, 5 milyon lirası Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın (DAP) desteğiyle hayata geçirilen projeler olduğu ve söz konusu projelerin çiftçinin yüzünü güldürdüğü belirtildi.
 

“18 MALLEYE 77 KİLOMETRE BETON SULAMA KANALI YAPILDI”

‘Önce üretim’ sloganıyla çalışmalarını yürüttüğü belirtilen Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekiplerinin, 13 ilçede suyun ulaşmadığı arazilere kaynağından beton kanallarla su taşıdığı, toplam 77 kilometre uzunluğundaki kanallarla 100 binlerce dekarlık tarım arazisinin sulama suyuna kavuşturulduğu vurgulandı.


“120 MAHALLEYE SIVAT”

Türkiye'nin en çok küçükbaş hayvan nüfusuna sahip olan Van'da, hayvanların içme suyu ihtiyacının karşılanması için de çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesinin, kırsal mahallere 1680 beton sıvat, 1000 adet de sac sıvat kurduğu kaydedildi.
 

“2 BİN 340 KİLOMETRE ARAZİ YOLU AÇILDI”

Bugüne kadar yapılan hizmetlerle kırsal mahallelerdeki çiftçilerin üretimine olumlu katkıda bulunan Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığının, açtığı arazi yollarıyla da çiftçiye büyük katkı sağladığı dile getirildi. Arazilerine ulaşamayan çiftçilerin talepleri doğrultusunda yürütülen çalışmalar sonucunda toplamda 2 bin 340 kilometre arazi yolunun kullanıma açıldığı, ayrıca çalışmalar kapsamında farklı noktalara 66 bin 512 metre koruge boru, 175 bin metre kangal boru desteği sağlandığı ifade edildi.
 

SULAMA KANALI VE GÖLET TEMİZLİĞİ

İlkbahar ayları ile birlikte harekete geçen Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekiplerinin, tarım arazilerini sulamak amacıyla kullanılan 642 kilometre toprak sulama kanalı ve sulama amaçlı kullanılan 112 göletin temizliğini yaptığı belirtilirken, atıl durumda olan kanal ve göletleri yeniden kullanıma sunulduğu ve bu durumun da çiftçi ve üreticiyi memnun ettiği dile getirildi.
 

GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ KULLANILDI

Tarım ve hayvancılık alanında yaptığı çalışmalarda Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DAP) ile işbirliği yapan Büyükşehir Belediyesi, güneş enerji sistemlerinin kullanıldığı 6 adet hayvan içme suyu tesisini de kurdu. Yıllardır arazide hayvan içme suyu sıkıntısı yaşayan Başkale Büklümdere ve Bölekli, Gürpınar Sakalar, Muradiye Alkasnak, Saray Sırımlı ve Bakışık Mahallelerinde 5.5 Kv gücünde Güneş Enerji Panelleri ile suyun gün yüzüne çıkarıldığı kaydedildi. Bu projeler kapsamında sıvatların yakınına, fazla suyun israf olmaması için de mesire alanları oluşturuldu.
Öte yandan bu yıl 29 mahallede elektriğin sağlanmadığı arazilerde yapılan sondaj çalışmalarıyla çıkan suyun, güneş enerji sistemleri ile çiftçinin hizmetine sunulacağının altı çizildi.
 

“YERLİ TOHUM ATAĞI DEVAM EDİYOR”

2020 yılında yerli ve milli tohumun korunması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için başlatılan yerli tohum atağının bu sene de devam ettirildiği hatırlatılırken, milli tohumun yaygınlaştırılması ve yüksek verimli ürünlerin elde edilmesi amaçlanan projeyle bölgede ürün çeşitliliğinin sağlanması ve sürdürülebilir milli tohumun yaygınlaştırılmasının planlandığına vurgu yapıldı. Bununla birlikte ayrıca çiftçilerin talepleri doğrultusunda makine ve tohum desteği başta olmak üzere birçok konuda da büyük destek sağladığı aktarıldı.
 

“BITTIM AĞAÇLARI’NIN FISTIĞA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ DEVAM EDİYOR”

Van Büyükşehir Belediyesi ile DAP’ın ortak yürüttüğü özel proje ile geçtiğimiz yıl Çatak Atlıhan, bu sene ise Dalbastı Mahallesinde bıttım ağaçlarına fıstık fideleri aşılandı. 2 yılda yaklaşık 15 bin ağaç fıstık ağacına dönüştürülürken, 65 çiftçiye de budama, bakım ve hastalıklara karşı mücadele eğitimi verildi. Proje kapsamında ayrıca, çiftçilere makine desteği de sağlandı.
Büyükşehir Belediyesinin 13 ilçede kırsal hizmetlerinin, 2022 yılında da artarak devam edeceği kaydedildi. / Prestij Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER