Büyükşehir'den ilaçlama çalışmaları

Van Büyükşehir Belediyesi, kent zararlılarının kışı geçirmek için yuvalandıkları kanal, kanalizasyon, sazlık ve bataklık gibi alanlarda ilaçlama çalışması başlattı.

Büyükşehir'den ilaçlama çalışmaları

Çevre ve insan sağlığını tehdit eden kent zararlılarına karşı ilaçlama çalışmalarını aralıksız sürdüren Van Büyükşehir Belediyesi’nin kışlak mücadelesinin de startını verdiği belirtildi. Bu kapsamda sivrisinek, karasinek, fare, pire, kene, hamamböceği gibi haşerelere karşı amansız mücadele veren ilaçlama ekipleri, kent zararlılarının kışı geçirmek için yuvalandıkları rögarlar, kapalı kanallar ve fosseptik çukurlarını sisleme makineleri ile ilaçlıyor. 25 araç, 60 personelle yürütülen ilaçlama çalışmalarında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tavsiye edilen, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış biyolojik ilaçlar kullanılıyor. İpekyolu, Tuşba ve Edremit ilçelerindeki fosseptik çukurlar, rögarlar ve rögar kapakları düzenli bir şekilde ilkbahara kadar ilaçlanacak.
Kışlak mücadelesine bu ay itibariyle başladıklarını dile getiren Sağlık İşleri Daire Başkanı Adil Allahverdi, kentteki vektörlere karşı etkin bir çalışma içerisinde olduklarını kaydetti.
Allahverdi, “Ekiplerimizle beraber şehrimizin alt yapılarında sisleme cihazlarımızla ve 60 personellerimizle çalışmalarımıza başladık. İlkbahara kadar yer altı kanalizasyonlarını 15 sisleme araçları ile ilaçlamalarının tamamını bitireceğiz. İlaçlama çalışmalarımızı bu yıl en üst seviyeye çıkaracağız” dedi.

‘SİNEKSİZ BİR YIL GEÇİRDİK’

Yaz aylarında sineklerin en çok yoğun olduğu İskele mahallesinde esnaflık yapan Rıdvan Ertosun, “Yıllardır biz sinekle başa çıkamıyorduk. Akşam saatlerinde dışarı çıkamıyorduk. Bu yıl Van Büyükşehir Belediyesi ekiplerin yoğun bir çalışmasıyla sineksiz bir yıl geçirdik. Yoğun çalışmalardan dolayı Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum” diye konuştu. 
/ Prestij Haber Merkezi
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER