Büyükşehir, 2021'deki sosyal desteklerini açıkladı

Van Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılı içerisinde 18 bin 326 vatandaşa yaklaşık 6 milyon 550 bin TL destek sağladığını açıkladı.

Büyükşehir, 2021'deki sosyal desteklerini açıkladı

Büyükşehir Belediyesi, ekonomik olarak dezavantajlı durumda olan vatandaşları yalnız bırakmayarak, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşıldığını bildirdi. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ekiplerinin, 2021 yılında 20 bin 68 vatandaştan yardım başvurusu aldığı, ekiplerin yıl içinde 10 bin 178 ailenin yerinde tespitini gerçekleştirdiği, yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşması için yoğun bir mesai harcandığı aktarıldı.

2 BİN 296 VATANDAŞA SOSYAL KART ULAŞTIRILDI

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, dar gelirli ailelerin ihtiyaçlarına göre alışverişlerini yaptıkları sosyal kart dağıtımının bu yıl da devam ettiği belirtildi. Belli bir limit üzerinden hane halkı sayısına göre yüklenen sosyal kartların anlaşma yapılan marketlerde kullanılabildiği hatırlatıldı. Sosyal hizmet çalışanları tarafından tespit edilen 2 bin 296 aileye sosyal kart verildiği, bir yıllık süreçte sosyal kart ile ihtiyaç sahiplerine yaklaşık olarak 2 milyon 700 bin TL nakdi yardım sağlandığı vurgulandı. Ayrıca farklı kalemlerde acil ihtiyacı olan ailelere de 8 bin TL para yardımı yapıldığının altı çizildi.

REFAKATÇİ MİSAFİRHANESİNDE 7 BİN 768 KİŞİ AĞIRLANDI

Büyükşehir Belediyesince 2017 yılında hizmete açılan refakatçi misafirhanesi, sağlık hizmeti için il dışından kente gelen hasta yakınlarını ağırlıyor. 2021 yılı içerisinde 7 bin 768 vatandaşı misafir ettiği belirtilen Refakatçi Misafirhanesi, 32 odasıyla konuklarına otel konforunda hizmet veriyor. 80 kişi yatak kapasiteli misafirhanede 5, 4, 3 kişilik oda, aile odaları ve tek kişilik odalar bulunurken, burada konaklayan hasta yakınlarına 3 çeşit akşam yemeği de ikram ediliyor.

456 BİN 888 KİŞİYE 3 ÇEŞİT SICAK YEMEK ULAŞTIRILDI

Edremit ilçesindeki makine ikmal yerleşkesinde bulunan aşevinde, kentteki yoksul ve evde yemek yapamayacak durumda olan aileler için her gün sıcak yemek hazırlanıyor. Günlük 2 öğün şeklinde 3 çeşit yemek ulaştırılırken, yıl içerisinde ise toplamda 456 bin 888 kişiye yemek ulaştırıldığı açıklandı. Aşevi çalışanları tarafından titizlikle hazırlanan yemekler gıda mühendisleri tarafından kontrol edildikten sonra belirlenen adreslere ulaştırılıyor. Ailedeki, fert sayısına göre ayarlanan yemekler mobil ekipler tarafından vatandaşların evlerine götürülüyor. Kentin farklı noktalarına kurulan mobil çorba dağıtım araçları ile yıl içerisinde 26 bin 320 kişiye çorba ikram edildiği, 400 vatandaşa da Van Kahvaltısı ikramı yapıldığı ifade edildi.

GIDA KOLİSİ VE HİJYEN PAKETİ

Kent genelinde 2021’de tespit edilen yardıma muhtaç ailelere 7 bin 302 gıda kolisi ulaştırıldığı, salgın nedeniyle de 3 bin 879 aileye hijyen kolisi dağıtıldığı kaydedildi. Yaklaşık olarak 3 milyon 700 bin TL harcanarak hazırlandığı açıklanan kolilerin, vatandaşların kapısına kadar götürülerek teslim edildiği ifade edildi. Temel gıda malzemeleri, temizlik ve hijyen malzemelerinin yer aldığı kolilerin düzenli periyotlarla dağıtılmaya devam edildiği, ayrıca 3 bin 966 kişiye bez, ıslak mendil ve eldivenden oluşan paket verildiği bildirildi.

10 BİN 178 HANEDE TESPİT YAPILDI

Kentteki ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için yoğun bir mesai harcayan sosyal hizmet uzmanları, tespit çalışmalarını vatandaşların evlerine giderek gerçekleştiriyor. Yıl içinde 10 bin 178 ailenin tespitini yaptığı belirtilen ekiplerin, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için yoğun çaba sarf ettiği de vurgulandı. Yapılan tespitlerin rapor haline getirilerek komisyona sunulduğu, komisyon kararının ardından da yardım yapıldığı dile getirildi.

ENGELLİ VATANDAŞLARA DESTEK

Engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştıracak çok sayıda farkındalık çalışması yaptığını da açıklayan Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda 466 engelli vatandaşa düzenli olarak taşıma hizmeti verdiğini, 11 engelli vatandaşa tekerlekli sandalye, 2 vatandaşa ise medikal malzeme hediye edildiğini bildirdi. / Prestij Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER