Başkan Say, 2 yıllık faaliyetlerini anlattı

Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, basın mensupları ile bir araya gelerek, belediyenin 2 yıllık faaliyetlerine ilişkin sunum yaptı.

Başkan Say, 2 yıllık faaliyetlerini anlattı

Slayt sunum şeklinde, yapılan çalışmaları anlatan Başkan Say, birimlerin çalışmalarını ayrı ayrı başlıklar halinde paylaştı.
Edremit’te bulunan bir otelde düzenlenen toplantıya, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say’ın yanı sıra, belediye başkan yardımcıları Vedat İlli, Ercan Karahan, Abdullah Ekinci, yerel ve yaygın basın mensupları katıldı. 
Bilgilendirme toplantısında, Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince 2 yıl içinde 24,9 km asfalt yol yapıldığını belirten Say, 81 bin 772 metre kare kilit taşı, 39 bin 440 metre bordür taşı yapımının gerçekleştirildiğini söyledi. Asfalt ve parke yama çalışmalarına ilişkin de veriler paylaşan Başkan Say, Edremit-Gürpınar hattında 70 Km'lik yürüyüş yolu düzenleme peyzaj çalışması yapıldığını, bunun yanı sıra, 2 bin 500 adet beton sıvat alımı yapılarak ilgili kurumlara teslim edildiğini söyledi.
Başkan Say, yapılan çalışmalara ilişkin, “Yeni muhtarlık ofisleri yapmanın yanında mevcut ofisleri de bakım onarıma alınarak yeni görünümlerine kavuşturduk. İlçe sınırlarımızda bulunan okulların bakım onarımları yapılarak tamamlandı. Evi yanan aileler başta olmak üzere ihtiyaç sahibi ailelerin evlerinin bakım onarımını yaptık. Karla mücadelemiz kapsamında 2 yılda 625 kilometre yol ağında başarılı bir çalışma gerçekleştirdik” dedi.
Daha sonra Park ve Bahçeler Müdürlüğünün yaptığı çalışmalara değinen Başkan Say, çalışmaları şu şekilde özetledi; “4500 metrekare alan üzerine kurulu Şabaniye Millet parkımızı hizmete açtık. 3200 metrekare alan üzerine kurulu Esendere Semt parkımızı hizmete açtık. 7000 metrekare alan üzerine kurulu Edremit Bahçemizde endemik bitki türlerini koruma altına aldık. Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi arkasında 35,000 metrekare Yeni Doğan Hatıra Ormanı oluşturuldu. 55 Bin Metrekare Yeni Kent Ormanı Alanı Oluşturduk. Erdemkent Mahallesi’nde 300 dönümlük arazinin 55 dönümünde onlarca ağacı toprakla buluşturduk. 18 bin metrekare yeni çim alanı tesis ettik. İlçemizde bir çok oyun grubunun onarımının yanı sıra  yeni oyun gruplarının da kurumlarını gerçekleştirdik. 450 Bin metrekare çim biçimi ve gübreleme çalışması yapıldı. Yıl içerisinde 500 adet oyun grubu, kamelya ve bank onarımı gerçekleştirildi. 170 bin adet sebze fidesi dağıtımı gerçekleştirildi. 70 bin çiçek üretimi gerçekleştirildi.”
Emlak Müdürlüğü biriminin çalışmalarına ilişkin Başkan İsmail Say, şunları söyledi; “2 bin 200 Mükellef Emlak Vergisi yapılandırılmasından faydalandırıldı. Vatandaşlar Belediyeye gelmeden web sitemizde ödeme yapabiliyor. Vatandaş belediyeye gelmeden Tapu'dan rayiç işlemlerini online olarak yapabilmektedir.”
Yapı Kontrol Müdürlüğünün çalışmalarına değinen Başkan Say; “57 Adet inşaat ruhsatı, yapı kullanma belgesi düzenledik. 138 metruk yapının yıkımını gerçekleştirdik. 39 adet ruhsatsız kaçak yapıyı mühürledik. 51 adet ruhsata aykırı yapıya müdahale ettik. 358 asansör mühürlenerek kapatıldı.” diye kaydetti.
Ardından Temizlik İşleri Müdürlüğünün faaliyetlerine ilişkin sunum yapan Edremit Belediye Başkanı İsmail Say; “22 aracımız ile günlük 136 ton çöp alımı gerçekleştirilmektedir. 18 Bin ton hafriyat/moloz/enkaz alımı gerekleştirildi. Denetim Serbestlik ile 20 mıntıkanın sürekli temizliği yapıldı. Sezon içerisinde tüm yollarımızı periyodik olarak yıkadık. Günlük 12 Kilometre yol süpürme çalışması gerçekleştiriyoruz.” dedi.
Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmalara ilişkin de Başkan Say, şunları söyledi, “Atık Toplama aracımızla hergün bir okula giderek sıfır atık hakkında bilgiler veriyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hibe edilen atık getirme merkezi 4 noktaya bırakıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gönderilen 1 adet  kompost makinası Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzce kullanılmaktadır. Okullar ve kamu kurum ve kuruluşlarımıza geri dönüşüm kutuları dağıtıldı. İlçemizde sıfır atık projesi kapsamında 710 adet atık pil kutusu dağıtılmıştır. En çok atık pil toplayan Salih Yıldız İlk ve Ortaokulu'na 1 adet yazıcı ve masa tenisi verilmiştir. 3 adet atık potaları ilçemizde farklı noktalara bırakılmıştır. Her gün bir okulumuzda sıfır atık ile ilgili bilgiler verilmektedir. Sıfır atık projesi kapsamında 6500 ton atık yağ ülke ekonomisine kazandırılmıştır. Sokak hayvanlarımız için çeşitli kurumlarla köpek kulübesi ve kedi evi yapılarak dağıtılmıştır. İlçemizde 79 ahır yıktırılırken, 69 ahır depoya çevrilmiş, 89 ahır ise yıkım programında. İlçe merkezi başta olmak üzere mahallelerimiz yaz dönemlerinde düzenli ilaçlanmıştır. Yaralı 270 kedi ve köpeğe müdahale edilerek hayvan barınağına teslim edilmiştir. Sokak hayvanları için 30 adet bayat ekmek konteyneri dağıtılmış ve yiyecekler toplanmıştır. Sokak canlarımızı yalnız bırakmadık. Sokağa çıkma kısıtlaması bulunan günler de dahil olmak üzere her gün gönüllülerimizle birlikte mama ve yemek artıkları ile sokak hayvanlarımızın beslenme alanlarında beslemesi yapılmakta, hayvan ambulansımız 7 gün 24 saat esasıyla hizmet vermektedir. Günlük 5 ton ambalaj kağıdı toplanmaktadır.” ifadelerini kullandı.
Başkan Say, Kültür Sosyal İşler Müdürlüğünün çalışmasını da şu ifadelerle anlattı; “Maddi Durumu iyi olmayan öğrencilere 383 adet tablet dağıtarak destek olduk. Lise son sınıfta okuyan 2100 üniversite adayına 16,500 adet kaynak kitap dağıttık. Hoş geldin Bebek Projesi kapsamında ebeveynlere toplamda 1000 adet bakım seti dağıttık. İlçedeki okullarımızın tümüne ateş ölçer cihazı dağıtttık. İHH Kuvveyt konutlarında ikamet eden 42 çocuğumuza bisiklet dağıtttık. Belediyemiz ile Edremit İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile gezici sağlık aracı ile sağlık hizmeti sunduk. Avrupa Hareketlililk Haftası kapsamında 'Bisikletini Al Sen De Gel' sloganıyla 3 bin yıllık Şamran Kanalı güzergahını pedalladık. Öğrencilerin geleceklerinde karşılaşacakları meslek dallarının ve hedefledikleri meslekleri öğrenmelerini sağlamak amacıyla ‘Kariyer Günleri’ düzenledik. Elazığı Depremi için bölgeye 700 adet battaniye ve 300 adet ısıtıcı ulaştırdık. Başkale Depremi için bölgeye çok sayıda battaniye ile ısıtıcı gönderdik. İzmir Depremi için bölgeye 500 gıda, 500 mont ve ayakkabının olduğu tırı ulaştırdık. Yoğun programımıza rağmen haftanın belirli günlerinde eve ziyaretleri gerçekleştiriyoruz.”
Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Bilgi İşlem Müdürlüğü, Muhtarlıklar Müdürlüğü çalışmalarını da açıklayan Başkan Say, covid 19 pandemi sürecinde belediye olarak yaptıkları çalışmaları da maddeler halinde dile getirdi.
Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, son olarak, tamamlanan ve devam eden projelere ilişkin de şunları söyledi; “Bölgenin ilk kıraathanesi olan Millet Kıraathanemizi hizmete açtık. Deprem Gönüllüsü Dr. Miyazaki Koruluk Projesi yapılarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanımızın katılımı ile hizmete açıldı. Salgın hastalık döneminde halk ekmek projemizi hayata geçirdik. 2021 yılı içerisinde yapılacak olan Millet Bahçesi Projesi, ihale aşamasına gelmiş Nisan ayı itibariyle startı verilecektir. 2021 yılı faaliyet programına alınan Yöresel Ürünler Pazarı Projesi yapılmış olup yaklaşık maliyeti dosyası hazırlanmış ihale aşamasındadır.  Yöresel Ürünler Pazarı Giriş Takı ve Duvarı proje uygulaması yapıldı. Otel Gemi Projemizin gemi tahsisi yapılmış olup restorasyon çalışmaları başlamıştır. 2021 Yılı faaliyet programımızda yer alan Glutensiz fırın/kafe projesi 2 boyutlu 3 boyutlu çizimleri hazırlanmış olup, projeleri detaylandırılarak yaklaşık maliyeti hazırlanmıştır. 2021 Yılı faaliyet programımızda bulunan Sürekli Eğitim Merkezi Projeleri tamamlanarak merkezin yapımında sona gelindi. Kısa süre sonra açılışı yapılacaktır. 2021 Yılı faaliyet programımızda yer alan Glutensiz fırın/kafe projesi 2 boyutlu 3 boyutlu  çizimleri hazırlanmış olup, projeleri detaylandırılarak yaklaşık maliyeti hazırlanmıştır. 2021 Yılı faaliyet programımızda bulunan Sürekli Eğitim Merkezi tamamlanarak merkezin yapımında sona gelindi. Kısa süre sonra açılışı yapılacaktır. İlçemizde hizmet veren taksici esnafımız için 2 yeni taksi durağı yaparak tamamladık. Önümüzdeki günlerde  açılışını yaparak taksici esnafımıza hediye edeceğiz. Memur-Sen TOKİ Bölgemize Yeni Park Yapma Projemiz tamamlanmış olup ihale aşamasındadır. Erdemkent (Eski TOKİ) Bölgemize Yeni Park yapma projemiz tamamlanmış olup ihale aşamasındadır.”

Haber: M. Selim KURT

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2021, 05:36

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER