Bakan Kurum: “Van’ı, dünyanın tarih ve kültür markası yapacağız”

Çeşitli programlara katılmak üzere Van'a gelen ve katıldığı toplu açılış programında konuşan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Daha nice yatırımlarla; Van’ı, dünyanın tarih ve kültür markası yapacağız. İşte bu hedefin işaret taşları olan tüm bu yatırımlarımız medeniyetler başkenti Van’ımıza vefakâr, yiğit Vanlı kardeşlerimize ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olsun diyorum. ” dedi.

Bakan Kurum:  “Van’ı, dünyanın tarih ve kültür markası yapacağız”

Tuşba Belediyesi kampüsünde düzenlenen toplu açılış törenine, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Vali Yardımcıları, Ak Parti Van Milletvekilleri Abdulahat Arvas, İrfan Kartal, Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Gülşen Orhan, AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdulah Şevli, il müftüsü Ömer Keskin, bazı STK temsilcileri ve kurum amirleri, il ilçe teşkilat mensupları ve vatandaşlar katıldı.


YAPILAN HİZMETLERİ AKTARDI
Açılışta konuşan Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, görevde bulunduğu sürece ilçede gerçekleştirdiği hizmetlere ve projeler ile açılışı yapılan hizmet binasına ilişkin bilgiler verdi.
Kültür, turizm, çevre, spor, sosyal ve altyapı alanlarında projeler gerçekleştirdiklerini belirten Akman, şunları söyledi:
“Belediye Hizmet Binası, Kent Meydanı, Tuşba İlçesi Sahil Turizm İmar Planı, İskele Sahil Bandı, İskele-Kampus Sahil Yolu, Ayanıs Kadın Plajı, Makine İkmal Garajı, Toplum Yaşam Merkezi, Semt Sahaları, Spor Kompleksi, Olimpik Yüzme Havuzu, Tuşba Konutları, Şemsibey Parkı projelerimizle ilçemizde hizmet seferberliği yapmaktayız. Açılışını yapacağımız hizmet binamız, Van’ın Selçuklu Mimarisi tarzında yapılan ilk kamu kurumu özelliğini taşımaktadır. ”


 VAN’DAKİ TOKİ ÇALIŞMALARI HAKKINDA
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut da Van’da gerçekleştirilen çalışmalara dair bilgiler aktardı.
2011 depremi ardından Van’da yaptıkları çalışmaları anlatan Bulut, şunları aktardı:
“Toplu Konut İdaresi olarak, Van’ı en iyi bilen kamu kuruluşlarından biriyiz. 2011 depremi sonrasında o zor günlerde Vanlı vatandaşlarımızla hizmette kader birliği yaparak acıları ve mutlulukları paylaştık. Depremin ardından 17.500 konut inşa ederek vatandaşlarımızın kullanımına sunduk. Van genelinde yatırım bedeli yaklaşık 5 milyar TL olan toplam 25 bin konut, 407 dükkân, hastane, okul, öğrenci yurdu, cami ve diğer kamu hizmet binaları inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Van başta olmak üzere Doğu ve Güney sınırlarımızı düzensiz göç ve teröre karşı daha güvenli hale getirmek için yaptığımız yaklaşık 820 bin m2’lik sınır duvarı başta olmak üzere, inşa ettiğimiz 311 karakol ile de ülkemizin huzur ve güvenliğine katkı sağladık. Erciş, Çatak, Tuşba, Çaldıran ve Başkale ilçelerimizde toplam 978 konut, 2 cami, bir okul 200 yataklı öğrenci yurdu inşa ediyoruz. Başkale ve Saray ilçelerimizde 150 köy evi ile 420 ahırın inşaatları da inşallah kısa zamanda bitirilerek vatandaşlarımıza teslim edilecektir. Van ilimizde de TOKİ olarak 4 millet bahçesi inşa ediyoruz. Bugün huzurlarınızla ilk fidanı dikeceğimiz Edremit Millet Bahçesi ile birlikte 3 millet bahçesinin inşaatı devam ediyor. Tuşba Millet Bahçesi ile İpekyolu Tepebaşı Millet Bahçelerinin inşaatları yaklaşık  %90 oranında tamamlandı. İnşallah kısa sürede inşaatları bitirilerek vatandaşlarımızın kullanımına açılacaktır. Buraya yaklaşık 630 adet nitelikli ağaç, 4 bin 500’e yakın da çalı türü dikimi yapılacak olup, burası Edremit’e yakışır bir yaşam alanına dönüşecektir. Projenin ihale bedeli yaklaşık 14,5 milyon TL’dir. İnşallah bu yıl içinde Edremitli vatandaşlarımızım hizmetine sunacağız.”


VAN’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN HİZMETLER
Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez de, il genelinde gerçekleştirilen hizmetlerden örnekler verdi.
Vali Bilmez, şu bilgileri aktardı: “Van Çevre Yolu ve Civarı Revizyon İmar Planı ve uygulaması (18. Madde) çalışmaları ve akabinde yürütülen tescil çalışmaları tamamlandı. Van Gölünün kirlenmesine neden olan Van atık suyunun Van Gölünü kirletmemesi için 3 yıl önce temeli atılan İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisimiz geçen yıl 5 Haziran Dünya Çevre Gününde tam kapasiteyle faaliyete alınmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılan çalışmalarla şu ana kadar 323 bin metre kare alanda 133 bin metre küp dip çamuru temizlendi. 2 milyon metreküp dip çamuru temizlemeyi hedefliyoruz. İlimizin yılardır vahşice depolanarak çevre kirliliğine sebep olan çöpler, Sayın Bakanım destekleriniz ile yapılan Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi ile enerjiye dönüşmektedir. Bu çevreci projeyle Tesiste günde ortalama bin ton çöp ayrıştırılmakta, biyogaz ve elektrik enerjisine dönüştürülmektedir. Şu anda 14 bin hanenin elektriği karşılanıyor. Tesis tam kapasite ile çalıştığında 35 bin hanenin elektrik ihtiyacı buradan karşılanacak. Yıllardır Vanlıların özlem duyduğu Van Merkez sahil yolu desteklerinizle yapılıyor. Van Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonumuzun yaptığı çalışmalar sonucunda Van ve çevresindeki 42 alanın tescili gerçekleştirilmiştir. İlimizde Tuşba İlçesi Akköprü Mahallesinde 104 bin 777 metre kare alanda sosyal donatılarıyla yapımı devam eden Millet Bahçesi yüzde 86 oranında tamamlandı. İpekyolu İlçesi Tepebaşı Mahallesindeki 20 bin 649 metre kare alanda inşaatı devam eden Millet Bahçesi yüzde 80 oranında tamamlandı.  Diğer taraftan Edremit İlçesi Erdemkent Mahallesinde 33 bin metre kare alanda yapımına başlanan Millet Bahçesi ise yüzde 25 oranında tamamlandı.” 


“26 ESERİN AÇILIŞINI YAPIYORUZ”
Açılış töreninde konuşan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 26 açılış gerçekleştireceklerini belirterek, “Şehrimizin marka değerine değer katacak; bu güzel memleketi daha özel bir cazibe merkezi, uluslararası ticaretin ekseni yapacak, ekonomisini ve istihdamını güçlendirecek çok kıymetli eserlerimizi hizmete alıyoruz. Toplam yatırım değeri 200 milyon lirayı aşan, içerisinde Erciş Millet Bahçesi, Tuşba Belediyesi Hizmet Binası, Çatak Atıksu arıtma tesisi, Van Defterdarlığı binalarının yer aldığı toplam 26 eserimizin açılışını yapıyoruz. Yine bir sözümüzü daha tutuyor, 37 bin m2 büyüklüğündeki Edremit millet bahçemizi ilk fidanlarıyla buluşturuyoruz.” dedi.


“VAN’I, DÜNYANIN TARİH VE KÜLTÜR MARKASI YAPACAĞIZ”
Van’ı tarih ve kültür markası bir şehir yapma kararlılığında olduklarını belirten Bakan Kurum, şunları söyledi:
“Şu mübarek günlerde, Van’a hizmet etmek; sizlerin hayır duasını almak, bizim için en büyük gururdur, en değerli onurdur. Gururdur! Çünkü siz her zaman bize yoldaş, arkadaş, kardeş oldunuz! Onurdur! Çünkü siz her zaman bizi, öz kardeşleriniz gibi; yüreğinize, kalbinize, bağrınıza bastınız. İşte tam da bunun için ben de, bir kardeşiniz olarak, şöyle omuzlarımı kaldırıyor, göğsümü gere gere diyorum ki; Vanlıyam, hem şanlıyam, men delikanlıyam!, Özüm sözüm hep birdir! Men bu Van’a bağlıyam! Evelallah! daha nice yatırımlarla; Van’ı, dünyanın tarih ve kültür markası yapacağız. İşte bu hedefin işaret taşları olan tüm bu yatırımlarımız; medeniyetler başkenti Van’ımıza; vefakâr, yiğit Vanlı kardeşlerimize; ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olsun diyorum. Bu yatırımlarda emeği geçen tüm mesai arkadaşlarımı, mimar, mühendis ve en çok da işçi kardeşlerimizi can-ı gönülden tebrik ediyorum. 20 yıl önce Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde bir yola çıktık. Ülke olarak, millet olarak 2023’ün büyük Türkiye’si için, hep birlikte omuz omuza verdik. Bu yolda, bu uğurda, 85 milyon bir olduk, beraber olduk. Cennet vatanımıza hizmet için durmadan, dinlenmeden gayretle çalıştık. Önce hep birlikte; gelişmenin, refahın, kalkınmanın önündeki engelleri kaldırdık. Çocuklarımızın, evlatlarımızın, yavrularımızın geleceğini karartmak isteyenlere fırsat vermedik. Siz kıymetli Vanlı kardeşlerimizin de çabasıyla, bu vatanın yoluna taş koyanları hep birlikte bertaraf ettik. Zor zamanlarımız oldu. Acı günlerimiz oldu. 2011 yılında bir milleti topyekûn yasa boğan o elim hadiseyi, Van depremini yaşadık. 644 canımızı, 85 milyonun gözyaşlarıyla toprağa verdik. Kardeşlerimizin acısını hep birlikte yaşadık. Gidenlerin yasını hep birlikte tuttuk. Ancak öylece beklemedik; depremin hemen ardından devlet millet seferber olduk. Hep birlikte tüm Van, tüm Türkiye bir olduk, beraber olduk. Birbirimize sımsıkı sarıldık; bu şehri yeniden ayağa kaldırdık. Van depreminden sonra arı gibi çalıştık; tam 17.500 konut, köy evleri ve dükkânı inşa ettik. Vanlı kardeşlerimizi çocuklarımızı, güzel yavrularımızı yeniden sıcak yuvalarına kavuşturduk. Van’ın o güzel çocuklarının yeniden gülümsemesine, gözlerinde yeniden umutlar yeşermesine bizleri vesile kılan Allah’a sonsuz kere hamd ediyoruz, sonsuz kere şükrediyoruz.”


“VAN GELİŞTİ, BÜYÜDÜ”
Van’ın, yönetimleri sırasında giderek değişip geliştiğini ifade eden Bakan Kurum, şöyle devam etti:
“O günlerden bu günlere çok şey değişti. Van değişti. Van, daha da büyüdü, serpildi, gelişti. Açık söylüyorum. Bugün Van’ımızın diğer bölgelerdeki illerden eksiği yok, hatta fazlası vardır. Bugün Van’ın tüm ilçelerinde; sosyal konuttan kentsel dönüşüme, altyapıdan millet bahçelerine kadar yüzlerce projemizle, bu şehir adeta şaha kalkmış durumdadır. Hamdolsun, on yıllarca yoksullukla anılan, geri kalmışlığa mahkûm edilen bu aziz şehre hak ettiği kıymeti verdik. 20 yılda, 40 milyar lirayı aşkın yatırım kazandırdık. Tabi bakanlık olarak da gözümüzün nuru Van’ımıza her daim hizmet ettik, yatırım bedeli tam 10 milyar liralık projeyi şehrimize armağan ettik. Bakın buraya dikkatinizi çekmek istiyorum. Şu anda Van’da; toplam 1 milyar 25 milyon liralık yatırımımız var, harıl harıl çalışıyoruz. Bu yatırımların önemli bir bölümünün, toplam yatırım bedeli yaklaşık 200 milyon lira olan projelerimizin açılışlarını da valimizle, milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, vatandaşlarımızla birlikte birazdan yapacağız. Tabi Van’da birinci önceliğimiz kentsel dönüşüm, deprem dönüşümü. Erciş’te, 3 etap halinde yürüttüğümüz kentsel dönüşüm projemizi biliyorsunuz. Bunun birinci etabında 407 dükkân ve 48 ofisin yapımını tamamladık, hak sahibi kardeşlerimize teslim ettik. 2. ve 3. etapların imar planlarını onayladık. İnşa çalışmalarına çok yakında ekiplerimiz başlıyor. Dönüşüm çalışmalarımızın en önemli bölümünü TOKİ’mizle ürettiğimiz sosyal konutlarımız oluşturuyor. Bugün Van’da bir konut rekoruna ulaştık; toplam yatırım değeri 4 milyar lira olan 24.071 konut ile beraber yüzlerce okul, hastane, işyeri, köy evini şehrimize kazandırdık. Yine bugün sahada, toplam yatırım değeri 935 milyon lira olan 975 konut, 420 ahır, 150 köy evi, 3 millet bahçesinin yapımına hızla devam ediyoruz. Tabi bir de biliyorsunuz, dar gelirli Vanlı kardeşlerimiz için 100 bin sosyal konut projemiz var. Bugün yine sahada, 801 konutun inşasına süratle devam ediyoruz.”


"MİLLET BAHÇELERİMİZ VAN'IMIZ İÇİN HAYIRLI OLSUN"
Bakan Kurum, şunları kaydetti:
“Buradan, şöyle Ramazan’ın da bereketiyle, Tuşbalı kardeşlerimize müjdemizi vermek istiyorum. Tuşba Bardakçı 2. Etapta inşa ettiğimiz 303 konut, ticaret merkezi ve camimizi Ağustos ayında hak sahibi kardeşlerimize teslim edeceğiz. 3 ay sonra hepiniz yeni yuvalarınızda oturacaksınız. Hadi bir müjde de Erciş’e verelim mi? Verelim. Erciş’te inşa ettiğimiz 409 konut ve camimizde son aşamaya geldik. İnşallah önümüzdeki Ağustos ayı içinde, Ercişli kardeşlerimiz de yeni ev sevincini yaşayacaklar. Şimdi, Çatak’a müjde vermesek olur mu? Olmaz! Çatak’ta, 89 konutumuzun ihalesini yaptık, evlerimizin yapımına başladık. Gelecek yıl bu zamanlarda Çataklı’da 89 ailemiz yeni yuvasında keyifle, huzurla, sağlıkla oturacaklar. Biliyorsunuz; bizim 81 şehrimizde 81 milyon metrekare millet bahçesi hedefimiz var. Hedeflediğimiz 443 millet bahçemizin 127’sini tamamladık. Millet bahçelerimiz; 7’den 70’e herkesin en uğrak mekânı, milletimizin buluşma, sohbet etme, eğlenme, dinlenme mekânı oldular. Tabi, arkadaşlarımızla oturduk, Van’da da yaptık mı şöyle bir 7-8 tane millet bahçesi yapalım dedik. Kararımızı aldık, 1 milyon m2 büyüklüğe ulaşan 8 millet bahçesini Van için tasarladık, uygulamaya başladık. Hatırlayacaksınız, Çatak’ta 15 Temmuz Şehitleri millet bahçemizin açılışını 2018 yılında yaparak Van’ın hizmetine sunmuştuk. Bugün sizlerle birlikte; bir yandan Erciş millet bahçemizin açılışını yapıyor, diğer yandan Edremit’teki millet bahçemizde de ilk fidanlarımızı dikiyoruz. Hem açılışını yaptığımız hem de can suyu verdiğimiz bu millet bahçelerimiz de Van’ımız için hayırlı uğurlu olsun. Şimdi sosyal konutta müjdelerimizi verdik, millet bahçelerinde de yeni projelerin müjdelerini vermezsek eksik kalır değil mi? O halde başlıyorum. Tuşba’mızda Akköprü, İpekyolu’nda Tepebaşı millet bahçelerimizin yapımında artık son aşamadayız. İnşallah bunları kısa süre sonra tamamlayacak, sizlerin hizmetine sunacağız. Yine Tuşba’mızda; Van’ın ve hatta bölgenin en büyük millet bahçesini, 717 bin m2 büyüklüğündeki Bardakçı millet bahçemizin de yapımına en kısa zamanda başlayacağız. Bahçesaray ve Erciş’teki ikinci millet bahçemizde ise arkadaşlarımız projeleri çiziyorlar. Bu bahçelerimizi de hızlıca başlatıp Van’a kazandıracağız. Allah’ın izniyle Van’ı; Türkiye’nin yeşil dostu dönüşümünün öncü şehri yapacağız. Van’ımızı Haziran ayında Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi ile birlikte ziyaret etmiştik. Hep birlikte başlattığımız Van Gölü Dip Tarama çalışmamızla, gölümüzü hem 121.000 m3 çamurdan kurtardık, hem de 18 ton deniz çöpünü uzaklaştırdık, bertaraf ettik. Yine, toplam yatırım bedeli 532 milyon lira olan Van Merkezi İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimizi de hep birlikte gezmiştik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde açılışını gerçekleştirdik. Tesisimizi, Van kent merkezi için 2050 yılına kadar 1 milyon nüfusa yetecek şekilde planladık. Bu anlamda Tesisimiz, Van şehircilik tarihinin en önemli yatırımı olmuştur.  Bu tesisimizi yapan İller Bankamızla bugün de Çatak atık su arıtma tesisimizi açıyoruz, hayırlı uğurlu olsun. Allah’ın izniyle; yatırımlarımızı, daha güzel bir Van için, Vanlı kardeşlerimizin yaşam kalitesini yükseltmek için aynı aşkla, aynı azimle, aynı şevkle sürdüreceğiz. Ben tüm bu yatırımlarımızın hayata geçmesinde öncülük eden, emeği geçen; Bakanlık çalışanlarımıza, İller Bankamıza, TOKİ’mize, valimize, milletvekillerimize, teşkilatımıza, mimarlarımıza, mühendislerimize ve işçi kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. Tüm yatırımlarımızın, projelerimizin; şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu vesileyle Ramazanınızı bir kez daha tebrik ediyor; sizleri, sevgi, saygı ve hürmetle selamlıyorum.”
Kurdela kesimi ile toplu açılış yapılırken, Edremit Millet Bahçesine de ilk fidan dikimi, canlı bağlantı kurularak gerçekleştirildi.


"VAN GÖLÜ ESKİ HALİNE GELECEK"
Burada yapılan toplu açılışın ardından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve beraberindekiler, Tuşba İlçesi Van Gölü Kıyı ve Dip Temizliği Alan İncelemesi gerçekleştirdi.
Alanda açıklamalarda bulunan Bakan Kurum; "Van Gölü'nü, Van Gölü'ndeki ekolojik yaşamı, buradaki tarihi, kültürü çok önemsediğimizi her zaman ifade ettik. Bu çerçevede de Van Göü'nü koruma, kurtarma eylem planı çerçevesinde önemli bir projea başlattık. Bu projeyi de Türkiye'deki diğer çevre projelerinde olduğu gibi yine Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde yürütüyoruz. Bir eylem planı ortaya koyduk, eylem planı ile birlikte Van Gölü kıyısında yaklaşık 14 km bir güzergahta 3 etap halinde dip çamuru temizliği yapacağız. Ve toplamda 2 milyon 700 bin metre küp bir dip çamuru temizliğinden söz ediyoruz. Valiliğimizle, belediyelerimizle tam koordinasyonu sağlayarak 1. etapta yaklaşık 3 - 3.5 km'lik bir güzergahta ilk etapta çalışmalar sürüyor. Haziran - Temmuz aylarında ilk etap çalışmaları tamamlanacak olan projede şuana kadar 130 bin metreküp dip çamurunu temizlemiş olduk. Bu sayede de burada daha önce rastlamadığımız kuşlar, ördekler Van Gölü kıyısında gözükmeye başladılar. Bu bizim adımıza çok sevindirici. Açıkçası kokudan da vatandaşlarımız burada parkta oturamıyorlardı, şimdi Ramazanda bu parkımız tıklım tıklım dolmaya başladı. İnşallah projemiz tamamlandığında bu sahil, çocuklarımızın vakit geçirdiği bir alan olacak. Tabi bu proje kapsamında Tuşba merkezden üniversitemize giden bir millet bahçemizi etaplar halinde yapacağız. Toplamda 717 bin metrekare. Yine çok önemli bir çalışma; Van Gölü etrafında bu koruma projesi kapsamında ne kadar ilimiz, ne kadar belediyemiz varsa, atık suların Van Gölü'ne bırakılmaması için örnek bir çalışma yürütüyoruz. Amacımız Van Gölümüze hiç bir şekilde, arıtılmamış bir suyun bırakılmamasını temin etmek ve bu sayede de bu koruma projesini sürdürülebilir sit alanı ile birlikte, özel çevre koruma bölgesi ilan etmek suretiyle bu bölgedeki süreci tek elden yönetiyor olacağız. Amacımız, hedefimiz 2025 yılına geldiğimizde dip çamuru ile alakalı temizliğin tamamen bittiği, etrafındaki arıtma tesislerinin ihalesinin yapıldığı tertemiz bir Van Gölü hayalimiz var. İnşallah buradaki çalışmalarımızı bu kararlılıkla sürdüreceğiz. Belediyelerimizle, Valiliğimizle bu projeyi ortaklı yürütüyoruz. İnşallah bu süreci tamamlayacağız, bizler de Bakanlık olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü desteği vereceğiz. Van Gölümüz eski haline gelecek. Tarihi Van dediğimiz alana ilişkin de Valimizle konuşacağız. Tarihi Van'da da çalışmalarımızı valiliğimizle, belediyemizle sürdürüyoruz. Orası için de ciddi destek veriyoruz. Aslında Van Gölü ve etrafındaki tarihi, kültürel, doğal miraslarımızı koruyacak adımlarımızı atmış olacağız." diye konuştu.
Bakan Kurum, buradan ayrıldıktan sonra Van Valiliği ve AK Parti İl Başkanlığı ziyaretleri gerçekleştirdi. Bakan Kurum'un Van ziyareti çeşitli programlarla akşam saatlerinde de devam etti.
Haber: M. Selim Kurt

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2022, 16:46

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER