Alıcı, 'Marketçilerin etkisi yok'

Türkiye Perakendeciler Federasyonu'na bağlı Van Perakendeciler Derneği (PERDER) Yönetim Kurulu Üyesi Mahir Alıcı, fahiş fiyatlar konusunda marketçilerin bir etkisinin olmadığını iddia etti.

Alıcı, 'Marketçilerin etkisi yok'

Son zamanlarda vatandaşlar tarafından yapılan yoğun şikâyetler üzerine harekete geçen yetkili kurumlar, ülke genelinde 'fahiş fiyat uygulaması' denetimi yapıyor. Ülke genelinde olduğu gibi Van’da da faaliyet gösteren marketlere yönelik 'fahiş fiyat' denetimleri yapıldı. 
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Van Perakendeciler Derneği (PERDER) Yönetim Kurulu Üyesi Mahir Alıcı: “Elektriğe, doğal gaza veya akaryakıta zam yapıldığında bu doğal olarak tüm ürünlere yansıyor. Özellikle nakliye kısmı çok etkili oluyor. Mesela şuan tarlada bir ürünün çıkış fiyatı 1 TL ise, sebze ve meyve halinde 4-5 liraya kadar çıkabiliyor. Bunun sorumlusu marketler değildir” dedi.
PERDER Yönetim Kurulu Üyesi Mahir Alıcı, şunları söyledi: “Şuan yerel marketlerin çoğu zor durumdadır. Marketçiler ayakta kalabilmek için birçok kalemde ya indirime gidiyor, ya krediye başvuruyor ya da bazı ürünleri alış fiyatına denk gelen rakamlara satıyor."

“FİYATLAR SÜREKLİ DEĞİŞİYOR”

Alıcı şöyle devam etti: “Demem o ki; fahiş fiyat uygulamasında marketçilerin hiç bir etkisi ve suçu yoktur. Bu iş sadece meyve ve sebze ile bitmiyor ki. Mesela yağ neredeyse hergün zamlanıyor. Sattığımız malın aynısını alıp yerine koyamıyoruz. Yani 10 koli mal sattığımızda tekrar aynı malı almak istediğimizde bayisinden ancak 8 koli mal alabiliyoruz çünkü fiyatlar sürekli değişiyor. Sadece sebze ve meyve ile ilgili bir durum olsa bir şekilde önlemimizi alırız ama tüm tüketim ürünlerinde etiketler sürekli değişiyor. Gıda ve temizlik ürünlerinde de  fiyatlar sürekli değişiyor.”

“TABELA DURUYOR AMA FİRMA SAHİBİ DEĞİŞİYOR”

"PERDER’e bağlı birçok market el değişti" diyen Alıcı: “Yani tabela duruyor ama firma sahibi değişiyor. 10 yıdır dernekteyim, bu süre zarfında kapanan veya el değişen marketler oldu. Ben de 2 şubemi kapatmak zorunda kaldım. Giderlerimiz çok, bunlarla baş edebilmek için kredi kullanmak zorunda kalıyoruz, çek alıyoruz ama bankalar limitli çek veriyorlar. İş yerimin elektrik faturası 4-5 bin lira gelirken, bu ay 15 bin lira gelmiş durumda. Bir elemanın SGK’sı bin TL'yi geçiyor. Durum böyle olunca sıkıntı yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.
Özel Haber: M. Selim KURT

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2021, 08:59

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER