Ak Parti Van İl Kadın Kolları Başkanlığı sergi açtı

Ak Parti Kadın Kolları Başkanlığı, Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası münasebetiyle 81 ilde eş zamanlı olarak bir etkinlik düzenledi. Etkinlik çerçevesinde kadınların el emeği ile ürettikleri ürünler sergilenerek satışa sunuldu. Elde edilen gelir ise ürün sahiplerine verilerek ev ekonomisine destek sağlanması amaçlandı.

Ak Parti Van İl Kadın Kolları Başkanlığı sergi açtı

Etkinlik kapsamında Van’da da Ak Parti Van İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan bir binada kadınların el emeği göz nuru ürünlerinin yer aldığı bir sergi açılışı gerçekleştirildi. 2 gün boyunca açık kalacak olan serginin açılışına, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ve eşi Meral Bilmez,  Ak Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ve Ak Parti Van İl Kadın Kolları Başkanı Havva Duran, MKYK Üyesi ve İl Koordinatörü Hazal Dizman, MKYK Üyesi ve Bölge Koordinatörü Fatma Fidan, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek ve çok sayıda partili katıldı.
Açılışta konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez: “Çağdaş bir toplum olmamız, dünyayı yakalayabilmemiz için kadınların en az erkekler kadar ekonomik ve sosyal hayatta görevini ifa etmeleri gerekiyor” dedi. 

"SOSYAL VE EKONOMİK HAYATIN HER ALANINDA KADINLAR ROL ALMALI"
Açılış sonrası kısa bir açıklamada bulunan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, sosyal ve ekonomik hayatın her alanında kadınların rol alması gerektiğine vurgu yaparak: “Van Ak Parti Kadın Kolları Teşkilatının, kadınlarımızın ürettiği göz nuru el emeği ürünlerinin sergilendiği bir serginin açılışını gerçekleştirdik. Göz nuru el emeği ile bu ürünleri ortaya çıkaran kadınlarımızı tebrik ediyorum. Onlara öncülük eden, bir araya toplayan kadın kollarımızın her bir mensubuna ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sayın il başkanımıza da öncülük ettiği için kendisine ve tüm ekibine teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra hem sosyal hayatta hem ekonomik hayatta kadınlarımızı daha çok göreceğiz çünkü toplumun yarısı kadınlardan oluşmakta. Dolayısıyla kadınlarımızı sosyal hayatın da ekonomik hayatın da her alanında görmemiz gerekiyor, onların da rollerinin gereğini yapmaları gerekiyor. Çağdaş bir toplum olmamız, dünyayı yakalayabilmemiz için de kadınların en az erkekler kadar ekonomik ve sosyal hayatta görevini ifa etmeleri gerekiyor” diye konuştu. 

“80’E YAKIN STANDIMIZ VAR”
Daha sonra konuşan Ak Parti Van İl Kadın Kolları Başkanı Havva Duran, yapılan etkinliğin amacı hakkında açıklamalarda bulundu. Kadınların el emeği  göz nuru ürünleri satarak, kendi  aile bütçelerine destek sağlayacağını belirten Duran: “ Bugün Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası münasebetiyle 81 ilimizde eş zamanlı yapılan bir program düzenledik. Ev hanımlarımızın kendi ürettikleri ürünlerini, alıp burada sergilemeleri adına bir sergi yaptık. Açık alanda yapmayı düşünmüştük fakat hava koşulları nedeniyle kapalı ortamda yapmak zorunda kaldık. Şuanda 80’e yakın standımız var. Bütün mahallelerden ihtiyaç sahibi kadınlara ulaştık. Evlerinde yaptıkları gıda ürünlerini, tekstil ürünlerini buraya getirip pazarlamalarını sağladık. Sergimiz 2 gün boyuncu devam edecek. Bu sergimizi her yıl yapıyorduk, pandemiden dolayı bu çalışmalarımız 2 yıl sekteye uğradı. Van’da kadınlara ait bir kadın emeği pazarının olmasını istiyoruz. Böyle bir pazar olursa, kadınlarımız burayı sürekli aktif bir şekilde kullanacaktır. Öyle aileler var ki, burada elde ettiği paralarla asker çocuklarına, öğrencilerine harçlık gönderiyorlar. Bu tür etkinliklerimiz çok kıymetli ve değerli olduğu için bunu sürdürebiliriz. Burada sergi açan kadınlarımız, elde ettikleri paralarla, aile bütçelerine de katkı sunuyorlar” ifadelerini kullandı.
Haber: M. Selim KURT
 

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2021, 10:20

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER