918 memur için ‘Sosyal Denge Tazminatı' sözleşmesi imzalandı

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in katılımıyla Van Büyükşehir Belediyesi ve Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN) arasında ‘Sosyal Denge Sözleşmesi’ için imza töreni düzenlendi.

918 memur için ‘Sosyal Denge Tazminatı' sözleşmesi imzalandı

Büyükşehir Belediyesi ve VASKİ'de çalışan toplam 918 memurun 2 yıllık ‘Sosyal Denge Tazminatı’ sözleşmesi için imza töreni düzenlendi. Van Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binasında gerçekleşen imza törenine Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Genel Sekreter Mehmet Fatih Çelikel, VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, BEM-BİR-SEN Genel Başkan Yardımcısı Medeni Sevinç, İl Başkanı Harun Altın ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Belediye ve VASKİ'nin ilgili Daire Başkanları katıldı.
Programda ilk olarak ‘Sosyal Denge Sözleşmesi’ imza töreni gerçekleşti.
İmza töreni sonrası açıklamalarda bulunan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, hayırlı olması dileğinde bulundu.
Vali Bilmez: " Bugün belediyemizde ve VASKİ’de çalışan, memur ve sözleşmeli personele 2022 yılı ve 2023 yılı için ödenecek sosyal denge tazminatı ile ilgili Bem-Bir-Sen temsilcilerimizle sözleşme imzaladık. Van Büyükşehir Belediyemizde 581 memur, 221 sözleşmeli personelimiz çalışmaktadır. VASKİ’de ise 74 memur, 42 sözleşmeli personelimiz çalışmaktadır. Toplamda 918 memurumuzun ve sözleşmeli personelimizin sosyal denge tazminatıyla ilgili sözleşmeleri imzaladık. Bilindiği gibi memurlara toplu iş sözleşmesi imzalama yetkisi verildikten sonra, memurların sosyal hakları ile ilgili, ilgili sendika temsilcileriyle kamu arasında sözleşme imzalanmaktadır. Bu yıl personelimize en fazla topla iş sözleşmesi ile en yüksek devlet memur göstergesinin yüzde yüze kadar sosyal denge tazminatı verilebiliyordu. Bu yıl yapılan toplu sözleşmelerde bu yüzde yüz yirmiye kadar çıkarıldı. Biz de çalışanlarımıza en üst limitten, yani yüzde yüz yirmi limitinden, sosyal denge tazminatı ödenmesine karar verdik. Hem belediyemiz için, hem de çalışanlarımız için hayırlı olmasını diliyorum. Ocak ayı memur maaş zammı açıklandıktan sonra meydana gelecek zam da buradaki orana karar verdiğimiz için, arkadaşlarımızın sosyal denge tazminatı da aynı şekilde hesaplarına yansıyacaktır. Biz mesai arkadaşlarımızın her türlü ücreti, her türlü takdiri hak ettiklerine inanıyoruz. Hepsinin de Van’a, Vanlılara hizmet etmeyi, bir ibadet şiarı ile yerine getirdiğini biliyoruz. Hepsine teşekkür ediyoruz. Sendika temsilcilerine de göstermiş olduğu gayretten dolayı teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.
İmza töreninde BEM-BİR-SEN Genel Başkan Yardımcısı Medeni Sevinç de kısa bir konuşma yaparak, şunları söyledi: "Sendikacılık noktasında meseleye bakmıyorum. Memlekete hizmet bağlamında Sayın Valimiz, Genel Sekreterimiz, VASKİ genel müdürümüz, bu dönem Van’ı özellikle ilmik ilmik dokuyarak, hakikaten cadde ve sokakları yeni bir görünüme kavuşturdular. Ben de bir Vanlı olarak bundan gurur duyuyorum. Van’ımıza yeni bir dizayn, yeni bir düzen getirdiler. Çalışanlarımıza en yüksek taban üzerinden zam verildi. Çalışanlarımız adına minnet duyuyorum.”
Haber: M. Selim KURT
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER