‘5 Haziran Dünya Kahvaltı Günü’ kutlandı

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ‘5 Haziran Dünya Kahvaltı Günü’ Van Kalesi önünde kurulan sofralarda kutlandı. Önceki 2 yıl pandemi nedeniyle sosyal medya üzerinden paylaşılan kahvaltı fotoğraflarıyla kutlanan ‘Dünya Kahvaltı Günü’, bu yıl kurulan sofralarda kutlandı.

‘5 Haziran Dünya Kahvaltı Günü’ kutlandı

Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi ve Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) işbirliği çerçevesinde organize edilen etkinlikte, 750 kişiye Van Kahvaltısının yanı sıra çorba ikramında da bulunuldu. 
Programda konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı: “Kahvaltı insan aklının, emeğinin, yaşamı tasavvur edişinin ve algılayışının bir yansımasıdır. Van kahvaltısını kültürel bir miras olarak görüyorum” derken, Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ise; “En kalabalık katılımlı kahvaltı olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na Van’ın adının kaydedilmesi ile yeni bir hikaye yazma çabası içerisindeyiz” vurgusu yaptı.

“VAN, TÜRKİYE’NİN İNCİSİ”
Tarihi Van Kalesi önünde düzenlenen etkinlikte konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, Van'ın doğası, tarihi, kültürü, çalışkan ve soylu insanlarıyla Türkiye'nin incisi olduğunu söyledi. Van’ın büyük bir potansiyel ve zenginliğe sahip olduğunu ifade eden Balcı, “Van kahvaltısı, bu zenginliğin bir yansımasıdır. Kahvaltı insan aklının, emeğinin, yaşamı tasavvur edişinin ve algılayışının bir yansımasıdır. Kahvaltı kültürel bir ürün olduğu için çok önemsiyorum. Kahvaltı aynı zamanda Vanlı hemşerilerimizin yüksek kültürünün bir sonucudur. Kahvaltıda alın teri, emek, yüzlerce yıllık birikim, tabiattan elde edilen ürünler vardır. Van kahvaltısını kültürel bir miras olarak görüyorum. Bizler de kentin imarına, ihyasına, inşasına hemşerilerimizin her alanda ilerlemesine, huzur, refahlarına yorulmadan, canla başla katkı sağlayacağız. Allah'ın izniyle hep beraber, el ele vererek, büyük bir uzlaşma, iş birliği, içerisinde birbirimizi severek, kaynaşarak eğitimden sağlığa, sosyal politikalardan spora birçok alanda yaşama değer kazandıracağız” dedi.

“REKOR DENEMESİNİN ÜZERİNE YENİ BİR HİKAYE YAZMA ÇABASI İÇERİSİNDEYİZ”
Van TSO Başkanı Necdet Takva da, 2014 yılında 51 bin 793 kişinin katılımıyla düzenlenen etkinliğin en kalabalık katılımlı kahvaltı olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na kaydedilmesi üzerine 2020'den itibaren haziran ayının ilk pazarının ‘Dünya Kahvaltı Günü’ olarak kutlanmaya başlandığının altını çizerek, “Bugün tarihi bir gün. Rekor denemesinin üzerine yeni bir hikaye yazma çabası içerisindeyiz. Dünyaya mal olmuş şehrimizin önemli markalarından biri olan Van kahvaltı gününün sahada kutlanmasına vesile olan bir çalışmanın tarafı durumuna geldik. Bugün sahada halkımızın katılımıyla bir başka aşamaya taşındı. 2020-2021 yılı içerisinde sosyal medya üzerinden hepinizin samimi, içten destekleriyle başlattığımız dünya kahvaltı günü, yılın 365 gününden bir tanesinin şehrimize armağan edilmesine vesile oldu. Bu gerçekten heyecan verici. Önemli bir marka çalışması oldu. Bugün de sahada, halkımızın katılımıyla, halkımızın sahiplenmesiyle bir başka aşamaya taşındı. Ben bu anlamda Dünya Kahvaltı Gününüzü kutluyorum” ifadelerini kullandı.
Yapılan konuşmalardan sonra programa destek veren çeşitli kuruluş ve özel sektör temsilcilerine plaket takdiminde bulunuldu. Etkinliğe katılan vatandaşlar ise Van kahvaltısının önemli olduğunu belirterek, herkesi Van’a ve Van kahvaltısına davet ettiler.

Haber: Mehmet Selim Kurt

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER