40 milyon TL'lik yatırımın imzaları atıldı

DAKA’nın 25,3 milyon TL hibe desteğiyle Van’da yaklaşık 40 milyon TL’lik yatırımın hayata geçirileceği 8 projenin imzaları, düzenlenen törenle atıldı.

40 milyon TL'lik yatırımın imzaları atıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) destekleriyle, Van iline kazandırılacak ve 25,3 milyon TL hibe desteğiyle yaklaşık 40 milyon TL’lik yatırımın hayata geçirileceği 8 projenin sözleşme imza töreni gerçekleştirildi. 
Van Valiliğinde gerçekleştirilen imza törenine; Van Valisi ve DAKA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Bilmez, Van Milletvekilleri Abdulahat Arvas, İrfan Kartal, Osman Nuri Gülaçar, Van Vali Yardımcısı ve YİKOB Başkanı Furkan Duman, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Özalp Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili  M. Emin Nasır, Saray Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Yunus Ataman, Başkale Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Asım Solak, Van OSB Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan, Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas, Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer, Van Müze Müdürü Erol Uslu ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı- Etüt ve Projeler Dairesi Başkanı Cevdet Başer katıldı. 

 

"VAN CAZİBE MERKEZİ OLMA YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR"

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) Van ili uygulaması kapsamında 3 proje destek almaya hak kazandı.
Destek almaya hak kazanan; Özalp Halk Pazarı Esnaf Sitesi Yapımı ve Park Altı Dükkanların Ekonomiye Kazandırılması Projesi’ni Özalp Belediye Başkanlığının yürüteceği belirtildi. Proje ile Özalp ilçesi çarşı merkezinde bulunan pazar yerinde (Rus Pazarı) yaşanan yangında zarar gören ve kullanılamayacak hale gelen 99 adet dükkânın yeniden inşa edileceği ve 37 adet dükkânın da tadilatlarının yapılacağı açıklandı. 
CMDP kapsamında destek almaya hak kazanan ve yürütücülüğünü Van Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının üstleneceği Eski Van Şehrinin Canlandırılması Birinci Etap Projesi ile; Hüsrev Paşa Hanı, maarif dükkânları, Tekalifi Harbiye Binası, cephanelik, Adliye Binası, Devlet Binası ve şehir surunun canlandırılacağı açıklandı. Eski Van Şehrinde yer alan tarihi yapıların ve sokak dokusunun koruma-kullanma dengesi kapsamında canlandırılarak, kentin ekonomik ve sosyal kalkınmasına destek sağlanacağı kaydedildi. 
Yine CMDP kapsamında desteklenecek olan ve yürütücülüğünü Van Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlığının yapacağı, Van Bedesten Çarşısı Yapımı ve Tarihi Tekel Binasının Turizme Kazandırılması Projesi hakkında: Proje ile kentin kaybolmaya yüz tutmuş el sanatları ürünlerinin üretim, sergi ve satış çalışmalarının gerçekleştirilebileceği, Van kültürüne ait yöresel lezzetlerin tadılabileceği bir alan oluşturulacağı açıklandı. Bu amaçla Van’ın yekpare kalan nadir tarihi yapılarından olan Tarihi Tekel Binasının değerlendirilerek; yerli ve yabancı turistlerin ve kent sakinlerinin uğrak yeri haline dönüşebilecek bir merkez haline getirileceği ifade edildi. 
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının destek vermeye uygun bulduğu 3 CMDP projesine toplamda 21 milyon 500 bin TL tutarında hibe verileceği ve eş finansmanla beraber 27 milyon 500 bin TL tutarında yatırımın harekete geçirileceği müjdesi verildi. 

 

"İLİN SANAYİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLANACAK"

İlin ve bölgenin sanayisinin gelişimini sağlamak amacıyla 2021 Yılı Sanayi Altyapısının Güçlendirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı (KÖAP-05) kapsamında, Van ilinden destek almaya hak kazanan 4 proje ile 4 milyon 800 bin TL hibe desteği ve eş finansmanlarla beraber 10 milyon 700 bin TL yatırımın harekete geçirilerek, ilin sanayi gelişime büyük katkı sağlanacağı vurgulandı. 
Destek almaya hak kazanan Başkale Belediye Başkanlığının yürütücüsü olduğu “Başkale, Küçük Sanayi Sitesine Kavuşuyor Projesi”, Bahçesaray Belediye Başkanlığının yürütücüsü olduğu “Bahçesaray Belediyesi Küçük Sanayi İşletme Tesisi Projesi” ve Saray Belediye Başkanlığının yürütücüsü olduğu “Van İli Saray İlçesi Küçük Sanayi Sitesi Yapımı Projesi” ile ilçelerde küçük sanayi siteleri kurularak istihdam ve sanayi için önemli bir adım atılacağı açıklandı. 
Yine KÖAP kapsamında Van OSB Müdürlüğünün yürütücüsü olduğu “Van OSB 3. Etap Yol Altyapısının Güçlendirilmesi ve Sıcak Asfalt ile Yenileme Projesi” ile OSB’nin ömrünü tamamlamış mevcut yollarının yenileneceği belirtildi. 

 

"GEVAŞ’IN TARIM POTANSİYELİ ORTAYA ÇIKARILACAK"

Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında destek almaya hak kazanan, yürütücüsünün Gevaş Belediyesi olduğu ve toplam bütçesi 1 milyon 600 bin TL olan “Gevaş Tarımda Öncü Oluyor” projesi ile kadın ve gençlerin istihdamının öncelik olduğu vurgulandı. Gevaş’ta 4 adet 500 metrekarelik sera ve yaş sebze meyve kurutma ve paketleme tesisi kurulmasıyla, ilçenin üretim üssü haline getirileceği dile getirildi. Gevaş’ı tarımsal üretimde ulusal ve uluslararası bir marka haline getirmenin hedeflendiği belirtildi.

 

“3 TANE PROJE SUNDUK, 3’Ü DE DESTEK ALMAYA HAK KAZANDI”

Valilik Ali Paşa Toplantı Salonunda gerçekleşen imza töreninde DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, tarafından sinevizyon eşliğinde sunum yapıldı. Güray, yaptığı sunumda: “Bugün 2021 yılında Van’da 3 farklı programda başarılı bulunan projelerin sözleşme imza töreni için bir aradayız. Türkiye’nin 11 ilinde cazibe merkezlerinin destekleme programı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanmakta, bizim bölgemizde de Van ilimiz bu program dahilinde destek almaktadır. Bu kapsamda 2021 yılında bakanlığımıza 3 tane proje sunduk, 3’ü de destek almaya hak kazandı” dedi. 

 

VEKİLLER, PROJELERİN HAYIRLI OLMASINI DİLEDİ

Yapılan sunumdan sonra Ak Parti Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas ve İrfan Kartal da, yapılacak yatırımlara ilişkin birer konuşma yaparak hayırlı olması dileğinde bulundu.
Vekillerden Osman Nuri Gülaçar, konuşmasının bir kısmında Kapıköy Sınır Kapısı ve diğer sınır kapılarından da söz ederek; “Geçen hafta 3 vekil olarak gerçekleştirdiğimiz toplantıda İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ile bir araya gelmiştik İran Büyükelçiliğinde. Oradan almış olduğumuz son sonuç itibari ile artık 3 kapımızın da yani Esendere, Kapıköy ve Gürbulak kapılarımızın inşallah bir daha kapanmamak üzere açıldığını da burada ifade etmiş olalım. Çift taraflı olarak geliş gidişlerimizde bir sorun kalmadı” derken, Milletvekili İrfan Kartal ise; “Sayın valimizin de belirttiği gibi biz 3 milletvekili arkadaş, sayın valimizle birlikte Van iline faydalı olabilecek bütün işlerin takipçisiyiz” dedi. Milletvekili Abdulahat Arvas da, yapılan yatırımların önemine değinerek; “Van merkez ve ilçelerimizde 8 tane projenin protokol imza törenini gerçekleştiriyoruz. Gerek DAKA, gerek kaymakamlıklarımız, gerrek belediyelerimizin ortaklaşa yürütmüş olduğu projeler ilimiz için çok önemlidir”dedi.

 

VALİ BİLMEZ’DEN TEŞEKKÜR KONUŞMASI

Toplantıda son olarak Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, konuştu. Bilmez, “Bugün yaklaşık değeri 40 milyon TL olan ve DAKA kanalıyla 25 milyon hibe desteği verilen 8 projemizin, hayata geçme startı anlamına da gelen protokollerinin imzası için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bu projelerin hayata geçmesinde destek veren, katkı sunan DAKA Genel Sekreterimiz ve personeline, Kalkınma Ajansı Yönetim Kuruluna, Sanayi Bakanlığımıza ve projeyi hazırlayarak işi takip eden belediye başkanlarımıza, OSB Başakanı ve yönetimine ve bütün projelerimizde olduğu gibi bu projeleri Ankara’da yakından takip eden milletvekillerimize şahsım ve Van halkı adına teşekkür ediyorum. Projelerin Tarihi Van Kentini ayağa kaldırması için Van’ımıza, Bedesten çarşısı yine Van’ımıza, Özalp çarşısı Özalp’ımıza, Karma Küçük Sanayi Sitelerinin Bahçesaray, Başkale ve Saray ilçelerimize, OSB’nin 2 ve 3’üncü etabını birbirine bağlayan asfalt çalışmasının OSB’ye ve Gevaş Tarımda Öncü Oluyor projesinin de Gevaş ilçemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
Yapılan konuşmalardan sonra protokol imza töreni gerçekleşti. Heyet daha sonra hatıra fotoğrafı çektirdi. 
Buradaki imza töreninden sonra heyet, Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Van Bedesten Çarşısı’nda yapılan restarasyon çalışmalarını yerinde inceledi.
 Haber: M. Selim KURT

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2021, 17:42

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER