'Fırsat Bu Fırsat' demeyelim!!!

Van gündemini yakından takip eden herkesin bilgisi dahilindedir. Bir kaç gün sonra Akdamar Kilisesi’nde ayin yapılması için hazırlıklar devam ediyor. 3 yıl aradan sonra düzenlenecek bu ayin Van için fırsat olarak görülüyor. 

Düşünsenize, birçok yerli ve yabancı turist kentimizi ziyaret edecek. Otellerimiz o tarihler için şimdiden dolmuş gözüküyor. Ekonominin sıkıntılı olduğu bir dönemde elbette ki bunlar güzel gelişmeler.
Ancak şimdiden şöyle bir uyarı da yapılmış. “Özellikle, restaurant, otel, cafe ve alışveriş merkezlerinde uygun fiyat ve hizmet standartlarına dikkat etmeliyiz.” Aslında benim de değinmek istediğim nokta tam olarak burası. Evet, birçok yerli ve yabancı turistin geleceği bu günler bizim için tabiî ki bir fırsat ama bu fırsatı doğru değerlendirmek de elzem olmalı bizim için. 

"Fırsat bu fırsat" deyip de kentimizi ziyarete gelen misafirlerimize kötü bir imaj bırakmamalıyız. Aksine onlara öyle saygılı ve misafirperver yaklaşmalıyız ki bir kere değil her zaman gelsinler. Geldiklerine pişman etmeden güzel anılar biriktirmelerini sağlayalım ki, gittiklerinde bizden övgüyle bahsetsinler. Doğamızın güzelliğinden, kültürel zenginliklerimizden bahsederken yediklerinden içtiklerinden de özlemle bahsetsinler. İnsanımızın saygısından, hürmetinden söz etsinler. Bir nevi reklamımızı yapsınlar. Yine gelmek ve gelirken yanlarına 3-5 arkadaşlarını da katmak istemelerini sağlayabilirsek bu bizim için en büyük kazanç olur. Yani bu bir yatırımdır. İnsana yatırım yaparsak karşılığını bir gün değil sürekli almış oluruz.

Düşünün bir, her gelen turistin elinde bir cep telefonu var. Çektikleri bütün fotoğrafları sosyal medyada paylaşan insanlardan bahsediyorum. Fotoğrafların altında “Van’da kahvaltı keyfi ya da Van’da yediğimiz müthiş bir yemek, unutamayacağım bir lezzet” diye yazılıp paylaşılması mı güzel olur yoksa kötü yorumlara mahal verecek durumların paylaşılması mı? 

Van halkının ve esnafının ne kadar saygılı ve duyarlı olduğunu biliyorum. Bundan hiç şüphem yok. Demem o ki bunu bir kez daha kanıtlayalım ve tüm dünyaya gösterelim. Gelen konuklarımız buradan mutlu ayrılsın. Tekrar burayı ziyaret etmek için planlar kursunlar kafalarında. 

Dışarıdan gelen insanlara ne kadar misafirperver olduğumuzu gösterelim. Kendi insanımızdan ayırmayalım. Fırsatçılık yapıp turistleri küstürmeyelim. Unutmayalım ki fırsat bu fırsat deyip turistler üzerinden haksız kazanç elde etmeye çalışırsak, bunun zararını ilerleyen zamanlarda görürüz. Bir gelen bir daha gelmez. Akdamar Adası ve Kilisesi Ermeniler için çok önemli bir yer. Onlar bu mekana geldiklerinde çok derin duygular yaşıyor olacaklar. Onların bu duygularını sorunsuz sıkıntısız yaşamalarını sağlayalım. Öyle bir yaşasınlar ki her yıl ziyaret etmek için gün saysınlar. 

Sadece bu günlerde değil, ne zaman olursa olsun memleketimizi ziyaret eden yerli-yabancı turistleri güler yüzle karşılayalım ve yine güler yüzle uğurlayalım misafirlerimizi. Unutmayalım ki böyle yaparsak kazanan memleketimiz olur.

Sadece bugün yarın değil, hergün, her dönem, fırsat bu fırsat demeden, hakkımız ne ise o kadarını kazanalım. En önemlisi de insanları kazanalım.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.