Engelliler, dar gelirliler ve uzaktan eğitim

Dünya genelinde pandemi nedeniyle ölüm vakalarının ve salgın yayılımının fazla olduğu ülkelerde, yüz yüze eğitim yerine daha çok uzaktan eğitim projeleri üzerinde duruluyor.

Bu ülkelerden biri de Türkiye.

Türkiye’de de pandemide zaman zaman durağan, zaman zaman da ölümlerde ve vakalarda yükselme durumu yaşanıyor.

Bu durum da eğitimle ilgili kararlarda bir zorlanmaya yol açıyor; bir kesim yüz yüze eğitim olmasını isterken, bakanlık ise bu konuda temkinli davranmak zorunda kalıyor.

Bu nedenle de daha çok uzaktan eğitim fikri ağır basıyor ve uygulama şu anda daha çok uzaktan eğitim ağırlıklı olarak seyrediyor.

Tabi uzaktan eğitim internet ve destekleyen araçlar tarafından olacağı için bu da beraberinde çeşitli sıkıntılar getiriyor.

Her evde internet olmaması ve her velinin bilgisayar ve tablet alacak imkanlara sahip olmaması sorunu en baştaki sorun…

Bazı ülkelerde internetin ücretsiz olduğu örneği verilerek bunun Türkiye’de de uygulanması talebini dile getirenler var, ancak şu anda herkes var olan uygulamayla hareket etmek zorunda. 
O nedenle çoğu veli internet konusunda kara kara düşünmekte…

Diğer bir olumsuzluk ise, iddialara göre, Türkiye’de daha çok uzaktan eğitim ağırlıklı bir eğitim dönemi olacağı söylentilerinden itibaren bunu fırsat bilen bazı firmalar bilgisayar ve tablete zam yaptı, alım gücü sıkıntıda olanlar biraz daha bu aletlerden faydalanamaz duruma geldi. 

Yine çoğu veli, bilgisayar ve tablet almak için araştırmaya çıkıyor, ancak akşam evine eli boş dönüyor.

Bu kesimlerden biri de elbette ki işsiz ve dar gelirli kesim de var ancak engelliler başı çekiyor.

Birçok engelli düşük engelli maaşıyla 7-8 nüfusa bakarken, aynı zamanda 2-3 çocuk okutmak zorunda.

İşte internetin ücretsiz tartışmaları ve bilgisayar ile tablet gibi aparatların da zamlanması arasında sıkışan engelliler bir çıkış yolu istiyor.

Bakanlığın herkese ücretsiz internet ve diğer aparatları sağlayamayacağı gerçeğinden yola çıkarsak, belli bir kesime bu olanağın bir şekilde sağlanıp sağlanamayacağı üzerinden acaba fikir yürütülebilir mi?

Mesela engellilere ve engelliler kadar maddi sıkıntısı olan dar gelirli ailelere bu imkân sağlanabilir mi?

Diğer bir yaklaşım da, ya da tartışma diyelim; uzaktan eğitim nedeniyle belediyeler ve hayırsever vatandaşlar tarafından öğrencilere yapılacak internet, bilgisayar ve tablet desteklerinde öncelik bu iki kesime verilebilir mi?

Bu iki beklenti, bu iki kesim tarafından ciddi bir şekilde dile getiriliyor.

Ve bakanlık, belediyeler ve hayırseverlerin dikkatine sunuluyor.

Hakikaten bu iki kesimde yer alan binlerce öğrencinin mağdur olmaması için bu soruların cevaplarını önemsemek gerekiyor.  

Cevaplar imkansız olmasa gerek, bu iki kesime yapılacak bir kolaylık mutlaka olmalı!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.