Van TSO, uçakla ulaşım sorununa dikkat çekti; 'Sefer sayısı arttırılmalı'

Van Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan açıklamada, Van'ın uçakla yolculuk konusunda sıkıntılar yaşadığı belirtilerek, uçak sefer sayısının artırılması ve bilet fiyatlarının da ele alınması gerektiği belirtildi.

Van TSO, uçakla ulaşım sorununa dikkat çekti; 'Sefer sayısı arttırılmalı'

Van'ın geçen yıla oranla havayolu ile seyahat eden yolcu sayısında artış olmasına rağmen uçak sefer sayılarında düşüş olduğu kaydedilen açıklamada; “Nisan 2021 yılında 4 bin 420 olan uçak trafiği Nisan 2022'de 3 bin 916’ya düşmüştür. Buna karşın 381 bin 482 olan yolcu sayısı 412 bin 416’ya çıkmıştır. Azalan sefer sayısına rağmen artan yolcu sayısının dikkate alınması gerekmektedir. Hali hazırda günlük ortalama 13 uçak seferi, kentin ihtiyacına karşılık verememektedir.” denildi.
Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO) tarafından yapılan açıklamada; “İlimiz, 1 milyon 200 bine yakın nüfusuyla ülkenin en doğusunda yer alan ve uzaklık nedeniyle ulaşımda genellikle havayolunun tercih edildiği önemli bir kenttir. Her yıl artan yolcu sayısı şehrimizin potansiyelini ortaya koymaktadır. Nisan 2021 yılında 4 bin 420 olan uçak trafiği Nisan 2022'de 3 bin 916’ya düşmüştür. Buna karşın 381 bin 482 olan yolcu sayısı 412 bin 416’ya çıkmıştır. Azalan sefer sayısına rağmen artan yolcu sayısının dikkate alınması gerekmektedir. Hali hazırda günlük ortalama 13 uçak seferi, kentin ihtiyacına karşılık verememektedir. Uçak bileti sorunu yaşayan yolcular bölgedeki diğer havalimanlarını kullanmak zorunda kalmaktadır. Turizm acenteleri, grup yolcularını ya başka havalimanına yönlendirmekte ya da grupları iptal etmek zorunda kalmaktadır. İptaller, konaklama sektörü ve diğer organizasyonları da sekteye uğratmaktadır” ifadelerine yer verildi.

“BİLET FİYATLARI ELE ALINMALI”

Bilet fiyatlarının da ele alınması gerektiği belirtilen açıklamada; “Şehrimizin uzak mesafede olması ve buna bağlı kar marjının düşük olmasını bahane göstererek, havayolu şirketlerinin yakın mesafe uçuşlarını tercih etmesi kabul edilemez. En azından devlete ait Türk Hava Yollarının bu bakış açısını değiştirmesi, başta Türk Hava Yolları olmak üzere tüm hava yolu şirketlerinin uçak sefer sayısını adil bir şekilde paylaştırması gerekmektedir. Bunula beraber Türkiye ortalamasının üstünde bilet fiyatlarının da ele alınması gerekmektedir.” denildi.

“UÇAK SAYILARI ARTIRILMALI, EK SEFERLER BIRAKILMALI”

VANTSO tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Yaz sezonunun başlaması ve ilimizdeki etkinlikler başta olmak üzere, işadamlarımızın, hastası olan vatandaşlarımızın uçak bileti bulma konusunda yaşadıkları sorunun biran evvel çözüme kavuşturulmasını beklemekteyiz. % 50 kapasiteyle uçuşların yapıldığı havalimanları yerine günlerce bilet bulmak zorunda kalan vatandaşlarımızın mağduriyeti göz önüne alınarak uçak sefer sayılarının arttırılmasını ve ek seferlerin bırakılmasını bekliyoruz.” / Prestij Haber Merkezi
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER