Van'da ekmek fiyatları zamlandı

Van’da 2021 yılı içinde ekmeğe ikinci kez zam yapılırken, Van Fırıncılar ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Osman Tuncil, girdi fiyatlarını gerekçe gösterdi.

Van'da ekmek fiyatları zamlandı

Van’da Ocak ayında ekmeğe yapılan zam ardından dün de ikinci bir zam daha yapıldı.
1 TL 50 kuruştan satılan ekmeğin fiyatına 30 kuruş eklenerek 1,80 TL'ye çıkarıldı.

 

"GİRDİLER YÜKSEK"
Ekmek zammıyla ilgili gazetemize açıklamada bulunan Van Fırıncılar ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Osman Tuncil, girdi fiyatlarını gerekçe gösterdi.
Kâr etmekten ziyade zarar payını düşürmek için 30 kuruşluk bir ekleme yapıldığını belirten Tuncil, şunları söyledi:
“210 gram ekmek 1,50 TL'den satılıyordu, şu anda yine 210 gram ekmek 1,80 TL'den satılacak. Listemiz bugünden itibaren onaylanmış bulunuyor. Esnaflar uygulamak isterse uygularlar. Girdilerimiz çok yükseldiği için böyle bir karar aldık. Esnafımız zarar ediyordu. Biz şu anda zararımızın sadece bir kısmını karşılamış oluyoruz. Yani bu 30 kuruştan 1 kuruş kârımız yok.”

 

“ESNAF FEDAKARLIK YAPTI”
Van’daki fırıncıların, vatandaşın mağdur olmaması için duyarlı davrandığını ve fedakarlık yaptığını ifade eden Tuncil, şunları kaydetti:
“Van fırıncısına teşekkür ediyorum, hepsini teker teker kutluyorum. Şu anda İstanbul’da 2,5 lira, Hakkari’de 2 lira. Türkiye’nin her yerinde bu şekilde. Maliyetimiz 1,83 TL iken biz ekmeğin fiyatını 1,80 TL yaptık. 33 kuruş zararımız vardı, 3 kuruşa düşürdük, hiç kâr etmeden tekrar ekmek satacağız. İlimizde ve bölgemizde ekmek tüketimi çok, vatandaşımızın da durumunu bildiğimizden dolayı her fırıncı bunu göz önünde bulundurarak böyle bir fedakarlık yapıyor.”

 

GİRDİ FİYATLARINI AÇIKLADI
Fırıncıların ekmek üretirken ciddi bir maddi külfetle karşılaştıklarını, un, yağ, elektrik fiyatının sürekli yükseldiğini belirten Tuncil, “En son 2021 Ocak ayında zam yapmıştık. 1,25’ TL'den  1,50 TL'ye çıkarmıştık ekmek fiyatını. Bizden bir hafta sonra Hakkâri'de 1,75’ten 2 TL’ye çıktı, biz halen 1,80 TL'deyiz. Biz 1 torba unu 110 liraya alırken şimdi 200 liraya alıyoruz, yani yüzde 90 arttı. 215 liraya aldığımız 18 kiloluk yağ şu anda 360 lira. 350 liraya aldığımız susam şu anda 625 lira. Elektrik fiyatları da zaten arttı.” diye konuştu. 

Özel Haber: M. Selim KURT

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021, 10:38

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER