Van'da ekmeğe yeni zam

Van'da yakın zaman önce zamlanarak 1.80 TL'ye çıkan 210 gramlık ekmeğin fiyatına, artan maliyetler gerekçesiyle yeniden zam uygulandı. Ekmeğin fiyatına yaklaşık yüzde 40 oranında zam yapılarak, fiyatı 2.5 TL'ye yükseltildi.

Van'da ekmeğe yeni zam

Van Fırıncılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Osman Tuncil, ekmeğin yeni fiyatının 2,5 olduğunu söyledi. Başta un, yağ, maya, şeker, tuz, su, susam, akaryakıt ve işçilik giderleri olmak üzere bir fırıncının yaklaşık 33 kalemde gideri olduğunu belirten Tuncil, “Fırıncılarımızın ana maddelerinin yanı sıra vergi, SGK, BAĞKUR, kira, elektrik, doğalgaz (odun), gibi giderlerin tamamı zamlandı. Kimi giderlerimiz yüzde 100’ün üzerinde zam aldı. Bir fırının yaklaşık 33 kalemde gideri var.” dedi.  
Akaryakıtın neredeyse günlük zamlandığını söyleyen Tuncil, “Fırıncılarımız her gün zamlı akaryakıt ile servis yapmaktadır. Şoför, işçi ve yardımcı eleman maaşları da fırıncımızın sırtında yüktür. Dayanamayan çok sayıda fırıncımız, işyerini kapatmak zorunda kalmıştır.” ifadelerini kullandı. 

"İŞ SADECE UN İLE BİTMİYOR"

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO), unun çuvalını 185 TL ile 200 TL arasında satacağını duyurduğunu vurgulayan Tuncil: “Eğer bu karar Türkiye genelinde olduğu gibi Van’da da uygulanırsa, biz de diğer artan maliyetleri dikkate alarak ekmek fiyatını yeniden değerlendiririz.” dedi.
Van Fırıncılar Odası Başkanı Tuncil, “Aralarında Van’ın da bulunduğu, Adıyaman, Ardahan, Artvin, Bartın, Elazığ, Hakkari, Kütahya, Malatya, Osmaniye, Rize ve Tunceli’de 2,5 TL ekmek fiyatı uygulanmaya başlamıştır. Yani Van ile birlikte toplam 12 il daha yeni fiyat tarifesine geçmiştir.” şeklinde konuştu.
Tuncil son olarak, “Fırıncılarımız Van ve ilçelerinde yaklaşık 6 bin istihdam sağlamaktadır. Bilindiği gibi asgari ücrete yüksek oranda zam yapılacak. Personel maaşı da fırıncıya yine ayrı bir yük olacaktır. Asgari ücreti yeni zamla ödeyecek olan fırıncılara yeni bir SGK yükü de oluşacaktır. Bilindiği gibi tüm resmi borçlara yüzde 36 oranında zam gelecektir.” görüşlerine yer verdi. / Prestij Haber Merkezi
 

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2021, 16:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER