Vali Bilmez, çiftçilere yazlık buğday tohumu dağıtımında konuştu; 'Ekilmedik toprak bırakılmamalı'

Van Valiliği Yatırım ve İzleme Koordinasyon Başkanlığı, Van Büyükşehir Belediyesi ve Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü, “Van İli Atıl Tarım Arazilerinin Yazlık Buğday Ekimi” projesi kapsamında il genelinde 13 ilçede çiftçilik faaliyetinde bulunan üreticilere, düzenlenen tören ile buğday tohumu dağıtımı yapıldı.

Vali Bilmez, çiftçilere yazlık buğday tohumu dağıtımında konuştu; 'Ekilmedik toprak bırakılmamalı'

Dağıtımı gerçekleştirilen buğday tohumları, Tarım ve Orman Bakanlığı “Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi” kapsamında yüzde 75 hibe ile çiftçilere veriliyor. Erciş Yolu üzerinde bulunan Tarım Kredi Kooperatifi yerleşkesinde düzenlenen törene, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, Ak Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş ve çiftçiler katıldı.
Proje kapsamında yüzde 75’i hibe desteği ile toplamda 364 ton buğday tohumu çiftçilere dağıtılacak. Törende konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez: “364 ton buğday tohumu, 750 çiftçimize dağıtılacak. Yazlık buğday ekimi yapılacak. Özellikle ilimizde ekilebilecek bir karış toprağın ekimsiz bırakılmamasını istiyoruz. Hatta mümkünse balkonlarımızdaki saksılarda bile ekim gerçekleştirmeliyiz.” vurgusu yaptı.  

“GÜÇLÜ BİR DESTEK SAĞLIYORUZ”

Törende ilk olarak Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel konuştu. Kurum olarak, kırsal hizmetlerle ilgili birçok konuda faaliyet yürüttüklerini ifade eden Çelikel, hayvancılık ve tarım konusunda Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçilere alanda güçlü desteklerde bulunduklarını söyledi.
Çelikel: “ Bu gayret doğrultusunda kanal açma faalyetlerimizden gölet temizliklerine, sulama kanalları inşaasından yeni gölet yapımlarına, hayvancılıkla uğraşan insanlarımıza su temini konusunda ciddi desteklerimiz oldu. Birçok alanda gerek tarımsal yolların açılması hususunda güçlü bir destek sağlıyoruz. Bu sene yapmış olduğumuz araç takviyeleri ile kırsalda çok daha güçlü bir şekilde çiftçimizi destekleyeceğiz. Arazisine ulaşımını kolaylaştıracağız, hayvanını daha güzel bir şekilde araziye çıkarmasını sağlayacağız. Bu konuda birçok desteğimiz olacak. İl Tarım Müdürlüğümüzle bugün gerçekleştirmiş olduğumuz ortaklaşa proje kapsamında çiftçilerimize tarımsal arazinin tekrardan kullanıma açılması anlamında buğday desteği sağlama noktasında , sayın valimizin talimatları doğrultusunda, himayelerinde destekleri ile biz de İl Tarım Müdürlüğümüze bu hususta bir destek sağladık” diye konuştu.

“ÇİFTÇİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ”

Tarım ve Orman Bakanlığı “Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi” kapsamında il genelinde çiftçilere verilecek desteğin bir paydaşı olmayı, kurum olarak çok değerli bulduklarını sözlerine ekleyen  Çelikel: “Çiftçimizin her zaman yanında olduğumuzu göstermek adına bizim için de kıymetli bir proje. Dünyadaki konjöktöre baktığımız zaman ülkenin kendi kendine tarımsal anlamda yetebilmesinin ne kadar kıymetli bir şey olduğunu son dönemlerde yaşamış olduğumuz süreç bize çok net bir şekilde gösteriyor. Dolayısı ile bu süreç içerisinde bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak, bir yerel yönetim olarak bu desteği vatandaşımıza gösterme konusunda bu çalışmanın çok kıymetli olduğuna inanıyoruz. Biz de 500 bin liralık bir destek ile buğdayla ilgili olarak desteğimizi sağlamış bulunmaktayız. İlimizde tarımın, hayvancılığın gelişmesi anlamında bugüne kadar hangi gayret içerisinde isek bundan sonra da bunu güçlü bir şekilde devam ettirme gayreti içerisinde olacağız”ifadelerini kullandı.

“TARIM ÜLKESİYİZ”

Daha sonra Ak Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas konuştu. İktidar olarak her zaman üreticinin yanında yer aldıklarına vurgu yapan Arvas: “ 2 senedir ilimizde kuraklık baş göstermişti, suya erişim noktasında çok ciddi sıkıntılarımız vardı. Ama bu sene güzel kar yağdı ve Nisan yağmurları da takip edecek. Biz 2 buçuk milyon hektar alanımızı mutlaka ekmeliyiz. Van’da ciddi arazilerimiz var, suyumuz var, genç nüfusumuz var, çiftçilerimiz var, devletin destekleri var. Bir seferberlik ilan ederek boş arazilerimizi ekmemiz lazım. Cumhurbaşkanımız da çiftçilerimize “kapınızın önünde bir karış toprağınızı boş bırakmayın” diyor. Mutlaka ekmemiz lazım, biz tarım ülkesiyiz, çiftçilikle ilgili çok güçlü  bir geçmişimiz var. Valiliğimizin, Tarım İl Müdürlüğümüzün ve Büyükşehir Belediyemizin yüzde 75 hibe ile 364 ton buğday tohumunu, yazlık ilk bahar tohumluğu olarak çiftçilerimize vermesi bunun bir adımı olsun. Bereketli olmasını diliyorum” diye konuştu.

"EKİLMEDİK YER BIRAKILMAMALI..."
Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez de yaptığı konuşmada, proje bedelinin yaklaşık 2 milyon olduğunu belirterek; “364 ton buğday tohumu, 750 çiftçimize dağıtılacak” dedi.
Vali Bilmez: “ Yazlık buğday ekimi yapılacak. Biz özellikle ilimizde ekilebilecek bir karış toprağın ekimsiz bırakılmamasını istiyoruz. Hatta mümkünse balkonlarımızdaki saksılarda bile ekim gerçekleştirmeliyiz. Özellikle tarım ürünlerinin temininde dünyada ciddi bir sıkıntı yaşanmakta ve Rusya -  Ukrayna savaşıda bu konudaki sıkıntılar bütün dünyada baş gösterdi. Onun için tarımın üzerinde çok ciddi durmalıyız. Bu proje sonunda 4 bin 750 ton buğday hasadını bekliyoruz. Bir çiftçimize yaklaşık yarım tona yakın tohumu dağıtılacak, onlar da bunu iyi bir şekilde, zamanında sulayarak verimli bir sezon geçirip üretimimize ciddi bir katkı sağlayacak. Bu proje ile hem bir farkındalık yaratmak hem çiftçilerimizin, vatandaşalrımızın dikkatini çekmeye çalıştık” dedi.  

“TARIMI DESTEKLEMEYİ, ZORUNLU HİZMETLERİMİZDEN SAYDIK”

Van Büyükşehir Belediyesi olarak tarımsal alanlarda yatırım yapmanın asli görevleri olmadığı halde çiftçilere destek olması açısından bu tarz girişimlerde bulunduklarını sözlerine ekleyen Vali Bilmez, bu amaçla yapılan yatırımlar hakkında da bilgiler paylaştı.
Vali Bilmez: “Büyükşehir Belediyesi olarak tarımsal alanda faaliyette bulunmak bizim zorunlu görevimiz olmamakla birlikte biz bölgede aynen içme suyu gibi, kanalizasyon gibi, yol gibi bunu da kendimize zorunlu görev görüp, belli bir bütçemizi ve kaynağımızı buralara aktardık. Yaklaşık 2 buçuk yıl süre zarfında 176 kilometre beton sulama kanalı yaptık, 2 bin 340 kilometre arazi yolunu yaptık. Bunlar Büyükşehir Belediyesinin zorunlu görevlerinden değil. İmkan bulunursa, kaynak aktarılabilen hizmetler ama biz bunları kendi zorunlu hizmetlerimizden saydık. 67 bin metre koruge, 255 bin metre de kangal boru çiftçimize dağıttık, 52 adet hayvan sulama sondaj kuyusu açtık, bunun 14 adetine ise güneş sistemi ile suyun çıkartılması, GES kısmı kuruldu. 6 bin 180 adet çiftçimize, hayvan üreticimize sıvat dağıtımını gerçekleştirdik. Ve yine bin 62 kilometre toprak sulama kanalının temizliğini yaptık, 310 adet göletin temizliği, 207 adet yeni sulama bendi yapıldı ve yine Tarım İl Müdürlüğümüzle birlikte de özellikle Çatak bölgemizde 7 bin 500 bıttım ağacına fıstık aşılaması yapıldı. Yıllık ortalama 100 bin civarında ata tohumu fidesini büyükşehir belediyesinin bünyesinde yetiştirip vatandaşımıza dağıtmaktayız ve 30 bin civarında da değişik fide dağıtımımız gerçekleşti.” diye kaydetti.

“TARIMSAL VE HAYVANSAL POTANSİYELİMİZİN ÇOK AZ BİR KISMININ KULLANILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Ak Parti Van Milletvekillerinin girişimleri ile 6 ile yönelik olacak, bölgede tarımsal ve hayvansal araştırma merkezinin kurulacağını, bunun da Cumhurbaşkanlığı kararnamesinden çıkma aşamasında olduğunu aktaran Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez: “ Bu proje de hem Tarım İl Müdürümüz ekibinin hem de sayın milletvekillerimizin yakın takipleri sonucu hayata geçmek üzere. Ayrıca Erciş ilçemizde jeotermale dayalı tarımsal üretim yapılabilen OSB gibi bir tesisimize kavuşacağız. Tarıma Dayalı OSB’mizin kuruluş aşaması bitti, onun da yakın bir sürede altyapısını yapıp, orada da ciddi bir hayvansal üretim ve yem bitkilerinin üretimini gerçekleştireceğiz. Tarımsal alanda kentimizin gelişmesi için sayın vekillerimizle birlikte, sayın bakanımızı ziyaret ettik. İlimizin hem potansiyelinin hem sorunlarının masaya yatırılması için sayın bakanımız ilimizde Doğu Anadolu Bölge Toplantısının yapılması talimatını verdi. En kısa sürede sayın bakanımızı tüm ekibi ile birlikte Van’da ağırlayıp hem sorunlarımızı hem potansiyelimizi detaylı bir şekilde değerlendireceğiz. Kentimizin tarımsal ve hayvansal potansiyelinin çok az bir kısmının kullanıldığını düşünüyoruz. Bunu maksimum düzeye çıkartmak için hep birlikte el ele verip çok daha iyi bir noktaya geliriz” ifadelerini kullandı. 

“BÖLGENİN MERKEZİYİZ”

Son olarak, Van’ın sahip olduğu sosyal, ekonomik, kültürel ve coğrafik açıdan bölgenin merkezi konumunda olduğuna vurgu yapan Vali Bilmez, konuşmasını şu şekilde tamamladı: “ Biz sadece Van ilinden ibaret değiliz, biz bir bölgenin merkeziyiz. Çevremizdeki illerde hem örneklik teşkil etmeliyiz hem de onlara lokomotif olmalıyız. Van bir bölgenin adıdır. Van denilince akla Hakkari de gelir, Bitlis de gelir kısmen Ağrı da gelir, bunu unutmayalım. Çevremizin bize yakıştırdığı ağabeyilik misyonuna uygun davranmamız gerekiyor.”
Yapılan konuşmalardan sonra çiftçilere buğday tohumu dağıtımı yapıldı.
Haber: Mehmet Selim KURT
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4