Proje sunuldu, 855 dekar alanda ekimi yapıldı, sonuç alındı

Gürpınar Kaymakamlığı ve Gürpınar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından koordinesi yapılan, Doğu Anadolu Projesi (DAP) Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nca desteklenen proje kapsamında ekimi gerçekleştirilen silajlık mısırın hasadı başladı. Çiftçilerin kaba yem ihtiyacını karşılayacak ve tarımsal girdilerini minimuma indirecek silajlık mısırda verimin iyi olduğu ve amaca ulaşıldığı aktarıldı.

Proje sunuldu, 855 dekar alanda ekimi yapıldı, sonuç alındı

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Kalkınma İdaresi Başkanlığı'na sunulan ve Gürpınar Bitkisel Üretim Altyapısını Geliştirmeyi amaçlayan proje kapsamında Karadeniz'den getirilen silajlık mısırın hasat zamanı geldi. Van’ın Gürpınar ilçesinde, Karadeniz’den getirilerek 855 dekar alanda ekimi yapılan silajlık mısırın paketlenme işi de yine aynı mahallede kurulan paketleme tesissinde yapılarak başta ilçe merkezi olmak üzere çevre mahallelere ve şehir merkezinde talep eden çiftçilere ulaştırılıyor.
Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Gürpınar Kaymakamı Fatih Kayabaşı, 13 ilden daha büyük yüzölçümüne sahip olan bir ilçe olduklarını belirterek: “Doğu Anadolu Projesi Kalkınma İdaresi Başkanlığına sunmuş olduğumuz Gürpınar Bitkisel Üretimi Altyapısını Geliştirme Projesi kapsamında silajlık mısır projemizi geliştirdik. Bu projemizde vatandaşlarımıza hibe tohum desteği verdik. Gerekli teknik destek, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzdeki mühendislerimiz tarafından verildi. Çeşitli ekipmanlar DAP tarafından bize proje kapsamında sunuldu” dedi.

 

“HEDEFLERİMİZ VAR”

Yaşanan kuraklık nedeniyle dünya genelinde birçok göl ve baraj kururken, sulak alanlarıyla zengin bölgeler arasında yer alan Van’ın Gürpınar ilçesinde ise alınan tedbirler sayesinde verimli bir mısır hasadı yapıldığına dikkat çeken Kaymakam Fatih Kayabaşı, ilçenin yüzölçümüyle Türkiye’nin en büyük ilçesi olduğunu söyledi. Kayabaşı, “13 ilimizden daha büyük yüzölçümüne sahibiz. Bu anlamda da ilçemizin geniş mera alanları bulunmaktadır. İlçemizin, vatandaşlarımızın en önemli geçim kaynaklarından bir tanesi hayvancılık. Biz de vatandaşlarımızı, çiftçilerimizi destekleme anlamında Doğu Anadolu Projesi Kalkınma İdaresi Başkanlığına sunmuş olduğumuz Gürpınar Bitkisel Üretimi Altyapısını Geliştirme Projesi kapsamında silajlık mısır projemizi geliştirdik. Bu projemizde vatandaşlarımıza hibe tohum desteği verdik. Gerekli teknik destek, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzdeki mühendislerimiz tarafından verildi. Çeşitli ekipmanlar DAP tarafından bize proje kapsamında sunuldu. Burada amacımız vatandaşlarımızın girdi maliyetlerini azaltmak. Silajlık mısır ise hayvanların et ve süt verimini ciddi anlamda artırdığı için bu projeyi uyguladık ve ilçemizde şu anda da sonuçlarını alıyoruz. Burada ekimin artırılması anlamında da hedeflerimiz var. Bu sene 855 dekar alanda çiftçilerimiz tarafından ekim yapıldı” diye konuştu.

 

“BÜTÜN DESTEKLERİ VERİYORUZ”

Projenin daha çok alana yayılması ve tüm çiftçilerin faydalanması amacıyla çağrıda bulunan Kaymakam Kayabaşı, “Üreticilerimizin kaba yem ihtiyacını silajlık mısır karşılayacak ve girdi maliyetleri ciddi anlamda azaltılacak. Bu sene hem ilimiz, hem ilçemiz hem de ülkemiz ciddi bir kuraklık tehdidiyle karşı karşıyaydı. Lakin burada bizim Zernek Barajı sulamamız var. Yaptığımız organizasyonla bu kuraklığı minimuma indirme anlamında gerekli çalışmalarımızı yaptık. Bitki tarlamızda da gördüğünüz üzere kuraklık tehdidine rağmen güzel bir verim elde edildi. Çiftçilerimize de çağrımız, bu projeye talepte bulunmalarıdır. Bizler bütün destekleri veriyoruz. Ekipman anlamında, teknik destek anlamında, tohum anlamında çiftçilerimizden de girdi maliyetlerini azaltmak, et ve süt verimliliğini artırmak anlamında da gerekli talepte bulunmalarını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

“HER MAHALLEMİZ EŞİT BİR ŞEKİLDE SU ALDI”

Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış da, ilçede susuzluğun önlenmesi anlamında tüm önlemlerin alındığını belirterek: “Suyun, tarımın, hayvancılığın ve artık sanayinin de başkenti sayılabilecek Gürpınar’dayız. Bildiğiniz üzere ilçemizde tarım ve hayvancılık ön planda. Yem bitkisi anlamında da yonca, koringan ve arpa ekimi yapılmaktaydı. Silajlık mısır da ilçemiz için çok önemli ve büyük bir adım olmuştur. Bu projenin paydaşları olarak DAP İdaresine, il ve ilçe müdürlüklerine, kaymakamlığa, belediye ve ziraat odasına teşekkür ederim. Bu bir ekip işidir. Burada başarının elde edildiğini görmekteyiz. Tüm çiftçilerimizin tarım anlamında buna yönelmesini bekliyoruz. Devletimiz ve hükümetimiz her türlü desteği verilmektedir. Ekipman ve tohum destekleri de verilmektedir. Her yerde kuraklık olmasına rağmen Gürpınar’da herhangi bir kuraklık yaşanmasına müsaade etmedik. Devlet Su İşleriyle birlikte iyi işlere imza attık. Her mahallemiz eşit bir şekilde su aldı. Sonuçlarını da görüyoruz. Bizler de her türlü desteği sunmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

 

“GÜNDE YAKLAŞIK 400 TORBA AMBALAJLIYORUZ”

Paketleme tesisinden sorumlu Hasan Malat ise, yapılan paketleme çalışması hakkında bilgi verdi. Malat: “ Günde yaklaşık 400 torba ambalajlıyoruz, toplam 4 kişi çalışıyor. Paketleme işinden sonra ürün satışa hazır hale geliyor. Çevre mahallelerden vatandaşlar gelip alıyor, ilçe merkezinden gelip alanlar var. Bir de Van şehir merkezinden talep edenler oluyor. 2 gündür paketleme işine başladık, 10 güne kadar devam eder” dedi.

 

PROJE KAPSAMINDA ALINAN DESTEK

Gürpınar İlçe Kaymakamlığı tarafından projeye ilişkin verilen bilgide ise: “Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca desteklenen Gürpınar Bitkisel üretim Altyapısını Geliştirme Projesi kapsamında; 3000 Dekar Alan için silajlık mısır tohumu, 1 adet sıra bağımsız mısır biçim makinası, 1 adet tek sıralı mısır biçem makinası, 1 adet rotovatör, 1 adet ara sıra çapa makinası, 2 adet pnömatik hassas mısır ekim makinası, 1 adet silaj paketleme makinası temin edilmiştir. İlçemiz Aşağıkaymaz, Yukarıkaymaz, Otbiçer, Akpınar, Taşdönderen, Değermendüzü ve Koyunyatağı mahallelerinde toplamda 28 üretici 855 dekar alanda silajlık mısır ekimi yaptı. İlçemizde ekimi yapılan mısır alanlarında farklı mahallelerdeki mısır hasat verim ortalaması 3.5 ton ile 6.5 ton arasındadır. Biçimi yapılan silajlık mısırın ayrıca paketleme işlemleri de devam etmektedir. Üreticimiz kaba yem ihtiyacını karşılayacak ve tarımsal girdilerini minimuma indirerek 2021 yılı tarımsal üretimi için projemiz amacına ulaşmıştır. Projemizin rantabilitesi sadece bu yıl için katma değer 210.000 TL masraf ile 1.440.000 TL kazanç sağlayarak üreticimizin yüzünü güldürmüştür. Ayrıca proje kapsamında alınmış olan silajlık mısır tohumları önümüzdeki üretim sezonu için 2150 dekar alanda ekimi hedeflenmektedir” denildi.
Bu arada, Gürpınar'da gerçekleştirilen silajlık mısır hasadı programına Gürpınar İlçe Kaymakamı Fatih Kayabaşı ve Belediye Başkanı Hayrullah Tanış'ın yanı sıra, İlçe Ziraat Odası Başkanı Faruk Şamiloğlu, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Abdülkerim Yücel, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yakup Ayten ve çiftçiler katıldı.
Haber: M. Selim KURT

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2021, 17:17

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER