İranlılar yılbaşı tatilinde Van’da olacak

Türkiye-İran arasındaki sınır kapılarının açılmasıyla birlikte Van’a gelmeye başlayan İranlıların, yılbaşı tatili için de ciddi bir rezervasyon yaptırdıkları belirtildi.

İranlılar yılbaşı tatilinde Van’da olacak

Türkiye-İran arasındaki sınır kapılarından biri olan Kapıköy sınır kapısının açılmasıyla birlikte İranlılar hafta sonları ve özel tatil günlerinde Van’a gelmeye başladı.
Ülkelerindeki diğer tatil günlerinde olduğu gibi İranlılar yılbaşı tatili için de Van’ı tercih ediyor.
İranlıların, yılbaşı tatili için şimdiden otellerde ciddi bir rezervasyon yaptırdıkları öğrenildi. 

5 GÜN KALACAKLAR

Edinilen bilgilere göre, İranlılar yaptırdıkları rezervasyon doğrultusunda 27 Aralık günü Van’da olacaklar, 1 Ocak 2022’de de ülkelerine geri dönecekler.
Sınır kapılarının açık olduğu yıllarda da İranlıların yılbaşı tatili için en çok tercih ettikleri il, yakın mesafe ve yeterli altyapı nedeniyle Van oldu.

SEKTÖRÜ AYAKTA TUTUYORLAR

Van’daki turizm sektörü açısından İranlılar şu sıralarda önemli yer tutuyor. Kültür turlarının durağanlaştığı bir sırada sınır kapısındaki hareketlilik sektörü ayakta tutan bir özelliğe sahip...
Vangölü Havzası Turizm Derneği Başkanı ve Ayanıs Tur, tur operatörü Abdullah Tunçdemir, İran pazarının şu sıralarda sektörü ayakta tutan bir noktada olduğunu söyledi.
Kültür turlarının şu anda olmadığını belirten Tunçdemir, “İranlılar, rezervasyonlarını yaptırıyorlar, biz de otellere yönlendiriyoruz. Şu anda sektörü ayakta tutan İranlı turistlerdir. Kültür turları için Vangölü Ekspresini bekliyoruz. Yakında gelecek. Oradan da ne kadar faydalanabilirsek o kadar iyi olur.” dedi.

“TÜM ESNAF FAYDA GÖRÜYOR”

Türkiye’deki döviz hareketliliği nedeniyle İranlıların daha önce pahalıya aldıkları bir şeyi şimdi daha ucuza alma imkânına kavuştuklarını belirten Tunçdemir, “Van, İranlılar için daha cazip hale geldi. Bundan tüm esnaf yararlanıyor. Tüm esnaf fayda görüyor. Tatillerini Van’da değerlendiriyorlar. Yılbaşında geliyorlar, diğer tatil günlerinde geliyorlar, Nevruzda gelecekler, bu sektör için çok iyi bir gelişmedir. İranlılar bir de fedakardır, kadirşinastır, her tür zorluğa rağmen geliyorlar. Bu çok iyi bir şey” diye konuştu.
Özel Haber: Adil Harmancı
 

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2021, 16:45

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER