Gürpınar, tekstil ürünleri ihraç ediyor

Van Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, ilçede açtıkları tekstil fabrikasında ürettikleri tekstil ürünlerini Almanya ve İtalya’ya ihraç etmeye başladıklarını, ihracat için yaklaşık 20 ülke firmasıyla bağlantı içinde olduklarını söyledi.

Gürpınar, tekstil ürünleri ihraç ediyor

Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, ilçede yaptıkları çalışmalarla ilgili olarak ilçe girişinde bulunan Norduz Sofrası’nda basın toplantısı düzenledi.  

 

“VERDİĞİM SÖZLERİ GÖZDEN GEÇİRİYORUM”

Belediye başkanlığı seçimleri sırasında halka verdiği sözlerin neler olduğunu zaman zaman kontrol ettiğini, çalışmalarını buna göre yaptığını söyleyen Tanış, “Seçim döneminde bizim insanlarımıza sözlerimiz vardı. Ben Hayrullah Tanış olarak zaman zaman seçim videolarını dinlerim; ben ne söz vermişim diye, bu azimle çalışıyoruz. Şimdiye kadar birçok sözümüzü de yerine getirmiş olduk.” dedi.

 

İSTİHDAM PROJESİ

Seçim sırasında ilçe halkına fabrika sözünü verdiğini ve şimdi bunu yerine getirdiklerini anlatan Tanış, şöyle devam etti:
“Benim seçim sırasında bölge için hayalim olan bir proje vardı, istihdam projesi. Seçim vaadi dediler, böyle bir şey olmaz dediler, ama şu an Doğu Güneydoğu’nun en prestijli, en kapsamlı fabrikasını hizmete soktuk. Şu an 200-210 kişi arası işe başladı. Hedefimiz 600 kardeşimizi orada istihdam etmektir.”

 

30 MİLYONLUK YATIRIM

Fabrikanın maliyetine ilişkin bilgi veren Tanış, şunları aktardı:
“Fabrikanın belediyeye maliyeti 15 milyon TL’dir. İş insanımız da şu ana kadar 11 milyon TL tutarında makine yatırımı yapmış ve kendisinden aldığımız bilgilerle bu rakam 16 milyon TL’yi bulacak. Yani bu 30 milyonluk bir yatırımdır. Bizim açımızdan burada hedeflenen, insanları evlerine ekmek götürecek seviyeye getirmek, insanları suça bulaşmada alıkoymaktır. Bizim amacımız buydu. Gençlerin gözünden de bu anlamlı ifadeyi alabiliyoruz. İnşallah bunların devamı da gelecek. Gürpınar’da istihdamın yapılabileceği izlenimi verdikten sonra birçok iş insanının burada yatırım yapacağına olan inancımız tamdır. Belediye olarak her türlü desteği vermeye hazırız.” 

 

TEKSTİL İHRAÇ EDİLECEK

Fabrikada üretilen tekstil ürünlerinin yaklaşık 20 ülkeye ihracı için bağlantı sağladıklarını belirten Tanış, şu bilgileri verdi:
“Şu an ağırlıklı olarak Almanya ve İtalya’ya ihracat yapılıyor. Almanya’daki firmanın sahipleriyle görüştük. 3 bin mağazaya Gürpınar’dan ürün dağıtılacak. Yani bundan daha fazla bizi mutlu edecek bir şey yoktur. İnşallah bu hedefi genişleteceğiz. Önümüzdeki hafta Hollanda’dan misafirlerimiz var. Onlar da bir bağlantı için geliyorlar. Yaklaşık 20 ülkeyle bağlantı halindeyiz. Burayı genişleteceğiz.”

 

HOŞAP’TAKİ ÇALIŞMALAR

Hoşap’ta devam eden çalışmalarla ilgili de bilgi veren Tanış, şunları aktardı:
“2014 yılında Hoşap’ın kentsel dönüşümü diye bir proje vardı. Hoşap tarihiyle, kültürüyle son Osmanlı beldesidir. 700 yıllık geçmişi olan bir beldedir. Ancak oradaki metruk yapılar ve eski barakalar hem tarihin ve kültürün atmosferini bozmuş hem de artık içerisinde sağlıklı ticaretin yapılamayacağı hale gelmiş. Bu anlamda biz bu dönüşüme başladık. Birinci etabı başladı ve binalarımız yükseliyor. Şu anda 27 dükkan ve 18 lojmanın temeli atıldı. Hızlı bir proje daha yapıyoruz. İnşallah ikinci etabını da bu yıl hayata geçireceğiz. Üçüncü etabı ile ilgili de resmi kurumların kendi aralarındaki anlaşmazlıktan dolayı bekliyoruz. İnşallah bitirirsek bunu da bu sene devreye alacağız. Çünkü kaynağımız var.”   
Haber: Adil HARMANCI

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2021, 21:20

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER