“Fiyatı yükselince, talep azaldı”

Düğün sezonunun başlaması ile birlikte işlerinde hareketlilik başlayan kuyumcular, son günlerde altın fiyatlarının yükselmeye başlaması ile birlikte işlerinde de bir duraksamanın söz konusu olduğunu söylüyor. Vanlı kuyumcular, altın fiyatının yükselmesinin ardından, altına olan talepte azalmanın olduğunu dile getiriyor.

“Fiyatı yükselince, talep azaldı”

Pandeminin etkisinden dolayı önceki sene düğününü yapamamış ve bu yıla ertelemiş olanlar ile yeni düğün yapacak olan çiftlerin kuyumcuların yolunu tutması ile birlikte, alış verişler de bir hareketlilik başlamıştı. Ancak kuyumcu esnafı, son günlerde altın fiyatlarının yükselmeye başlaması ile birlikte işlerinde de bir yavaşlamanın söz konusu olduğuna işaret ediyor.
Yükseller Kuyumculuk yetkilisi Cevat Yüksel, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın bitmesi ile birlikte fiyatların normale geleceğine inandığını söyledi. Yüksel: “Rusya bir açıklama yaptı, bu da savaşı haziran ayı içinde bitirmeyi planladığı şeklinde yorumlandı. Bu durum gerçekleşirse, Rusya-Ukrayna savaşı biterse hem dolar fiyatının hem de altın fiyatının düşeceğine inanıyoruz” dedi.
Kuyumcu Yüksel, altın piyasasına ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı; “Son zamanlarda altının ONS fiyatı düşmesine rağmen maalesef doların yükselmesi altın fiyatlarında da bir yükselişi beraberinde getiriyor. Aslında altının fiyatı dünya piyasasında düşmüş durumda ama bizde dolar fiyatı ylükseldiği için altın fiyatı da yükselmiş vaziyette. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş da piyasalar üzerinde önemli bir etki oluşturuyor. Savaşın bitmesi altın fiyatının düşmesine sebep olur diye düşünüyorum.”

“ALTIN FİYATLARININ YÜKSELMESİNİN, DÜĞÜN SEZONUYLA ALAKASI YOK”
Halk arasında, altın fiyatlarındaki yükselişin düğün sezonuna bağlı olduğu söylentilerinin olduğunu ancak bunun gerçeği yansıtmadığını dile getiren Yüksel: “Özellikle Hindistan’da düğünlerde çok yüklü miktarda altın alınması nedeniyle, halkımız veya dünyadaki diğer insanlar, düğünlerin başlamasıyla altın fiyatının arttığını düşünüyorlar. Ama bunu bilmeleri gerekir ki, dünya genelinde sadece düğünlerle bir arz talep meselesi oluşmuyor, dünyadaki bütün merkez bankaları sürekli altın alımı yapar, özelliklede Rusya bunu yapar, 20 yıldır çok yüklü miktarda altın alışı yapıyor ve fiziki altın olmadan da fonlar üzerinden çok büyük alımlar yapılıyor. Bu alımlarla altın fiyatları yükselir veya düşer. Tam düğün sezonunda bakarsınız altın fiyatı düşer ya da hiç düğün sezonu olmadan kışın ortasında bir bakarsınız altın fiyatı yükselir.” ifadelerini kullandı.

“FİYAT YÜKSELİNCE ALIM GÜCÜ DÜŞÜYOR”
Kuyumcu esnafı Yakupoğlu Kuyumculuk yetkilisi Akif Ölmez ise, son zamanlarda altın fiyatlarındaki yükselişin kuyumcu esnafını etkilediğini söyledi.
Özellikle düğün sezonu olması nedeniyle hareketli bir döneme kapı aralarken, fiyatlardaki yukarı yönlü hareketin kuyumcu piyasasında durgunluğa yol açtığını belirten Ölmez, şunları söyledi: “Son zamanlarda altın fiyatının yükselişi, doların yükselişine bağlı olarak gerçekleşti. Bu durum bizi de etkiledi. Fiyat yükselince alım gücü düşüyor, örneğin 100 gram altın alabilecek parası olan kişi, fiyatlar yükseldiği için 80 gram alabiliyor, yani yüzde 20 daha az alıyor. Altındaki fiyat yükselişlerinde satışlarımız düşüyor. Genelde altın fiyatı yükseldiği zaman satıcı daha çok oluyor, satıp paraya çevirenler oluyor, varsa borcunu ödemek için veya başka bir ihtiyacını karşılamak için. Özellikle düğün alışverişlerini çok etkiliyor bu durum. 100 bin liralık düğün alışveri yapmayı planlayan bir müşteri, fiyat yükseldiği zaman bu sefer 120 bin liralık alışveriş yapmak durumunda da kalabiliyor. Parası yoksa da bu sefer daha önce hesapladığından daha az altın alıyor. Mesela 6 bilezik alacağına 5 bilezik alıyor, 3 yüzük alacağına 2 yüzük alıyor. Böyle olunca da biz kuyumcular daha az altın satışı yapmış oluyoruz. Satışlarımız bayram sonrası hareketliydi bu hafta altının yükselmesi nedeniyle bir durgunluk yaşıyoruz...”

“PIRLANTA YÜZÜKLERE İLGİ VAR”
Kenan Ölmez Kuyumculuk yetkilisi Mücahid Ölmez ise, yaptığı kısa değerlendirmede, evlenecek çiftlerin pırlanta yüzüklere ilgi gösterdiğini söyleyerek, şu ifadeleri kullandı: “Şuan pırlanta taşlarında fiyat yükselişi var ancak müşterilerimize yaptığımız özel kampanyalarla bu yükselişi bertaraf edecek indirimler uyguluyoruz. Pırlanta; nişan, söz kesimi ve düğünlerde tercih edilen ürünlerin başında geliyor. Özellikle evlenme tekliflerininin olmazsa olmazı olmuş durumda. Pırlantada baget yüzük dediğimiz en çok satılan ürünün fiyatı 2 bin 990 liradan başlıyor, bu ürünümüz kampanyada. Normalde fiyatı çok daha yüksektir. Bunun dışında isteyenin tercihine göre fiyatı 35 bin liradan başlayan ve 50 bin liraya kadar olan tek taş baget yüzüklerimiz de bulunuyor...”
Özel Haber: Mehmet Selim KURT
 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2022, 17:50

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER