Ekonomi

Bir kişiyi, bir evi, bir ili ve bir ülkeyi güçlü kılan en büyük etkenlerden birinin ekonomi olduğuna, son zamanlarda yaşadığımız süreçlerle tanıklık ediyoruz. 

Tarihin belli dönemlerinde de ekonominin güçlülüğüne dikkat çekilen söylemlerin dile getirildiğini görebiliyoruz. 

Kişiden kişiye değişen zenginlik kavramlarında bazı kesimlere göre manevi zenginlik daha ön planda tutulurken, parasal zenginlik genel kabul gören bir anlayış olarak karşımıza çıkıyor. 

Mesela, Napolyon Bonapart’ın “savaşı kazanmak için üç şey lazım, para, para, para” dediği rivayet ediliyor tarihi kaynaklarda. 

Yine bazı uluslararası araştırmalarda insanların en çok parayla ilgili hayaller kurduğu belirtiliyor. 
Gerçek hayatta da karşılaştığımız olaylar, okuduğumuz tarihi kaynaklar ve tanıklık ettiğimiz süreçler ekonominin önemini ortaya koyuyor.

Bunun için herkesin ve her yapının ekonomisini güçlü tutmak için çaba göstermesi ve dinamiklerini harekete geçirmesi gerekiyor. 

Pandemi sürecinde, dünyada, ülkemizde olduğu gibi Van’da da bir ekonomik darboğaz yaşandı. İş yerlerinin kapanması, sokağa çıkma kısıtlamaları gibi süreçler ekonomik hareketliliği durma noktasına getirdi. 

Ayrıca sınır kapılarının giriş çıkışlara kapatılması zaten var olan ekonomik sıkıntıyı Van özelinde daha da artırdı. 

Van’daki esnaf için can suyu olan İran sınır kapısı uzun süre kapalı kalınca kentte görmeye alıştığımız İranlı turistleri gözlerimiz arar oldu. Kentimizin ekonomisini ayakta tutan bu dinamiği yeniden kullanmamız gerekiyordu. 

Nitekim alınan önlemler, yürütülen diplomasi sayesinde geçen ay Kapıköy Sınır Kapısı, geçişlere açıldı. PCR testlerinin negatif olduğunu belgeleyen İranlı turistler sınır kapısından ülkemize giriş yapmaya başladı. 

Bunun sağlanması için çaba gösteren, emek veren ve mesai harcayan herkese kentliler adına teşekkür etmek gerekir. 
Çünkü daha açılmasının üzerinden çok zaman geçmeden kentte bir hareketliliğin olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Alışveriş merkezinde, Cumhuriyet Caddesi’nde, otellerde İranlı turistlerin sayısı her geçen gün artıyor. 

Otelciler Derneği, kapının açılmasıyla otellerdeki doluluk oranlarının uzun süre sonra ilk kez yüzde 80’lere kadar yükseldiğini söylüyor. 

Ayrıca sınır kapısından bir günde geçen İranlı turist sayısının 1750’lere kadar çıktığını en yetkili ağızdan öğrenme fırsatı bulduk. 

Bu sayede ekonomik anlamda büyük sıkıntılar yaşanan bu günlerde en azından bazı esnafların yüzünün gülmesi sevindiriyor. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.