Ekonomi in, pandemi out!

Geride bırakmamıza sayılı günlerin kaldığı 2021 yılı, herkes açısından çok değişken, kırılgan bir süreç olarak hafızalarda yer alacak.

2020 yılından devraldığımız koronavirüs salgını devam ederken, buna ekonomik dalgalanma süreçleri de eklendi.

Rakamlar, koronavirüs bakımından iyi durumda olduğumuzu söylüyor. Açıklanan verilere göre Van, ülkemizin vaka sayısı bakımından en başarılı ili görünüyor. Hastanelerde yatan kişi sayısının en düşük seviyeye gerilediği ilimizde, Sağlık Bakanlığının son açıkladığı rakamlara göre vaka sayısı yüzbinde 3’e kadar düştü.

Zaten hayatımızı alt üst eden, yaşamımıza yeni alışkanlıklar katan pandemiyi unutup, ekonomik gelişmelere odaklanmaya başladık.

Özellikle son birkaç aylık dönemde gündemimizi en çok meşgul eden başlıklar arasında ekonomi birinci sıraya yerleşti. 

Artan maliyetleri, alım gücünün düşmesini, kurdaki hareketliliği, asgari ücrete gelecek zammı daha çok konuştuk.

Pandemide tıbbi terimler konusundaki bilgisini katlayan ülkemiz insanı, bugünlerde de ekonomik terimlerle daha çok haşır neşir oldu.

Cumhuriyet Caddesi’nde yürüyen 10 kişiden 7’si döviz bürolarındaki rakamları kontrol etmeden geçmez hale geldi.

Finansal okur yazarlığa daha çok kafa yormaya başladık. Paranın başka bir döviz cinsine ya da genel olarak diğer döviz cinslerine karşı değer kaybetmesinin adını daha iyi biliyor, birbirini izleyen dönemler boyunca fiyatlar genel seviyesindeki yükselişin adı olan enflasyonu daha yakından tanıyoruz.

Bu gelişmeleri takip ederken asgari ücretin 4 bin 250 liraya, Van’daki ekmek fiyatlarının da 2,5 liraya yükseldiğine tanıklık ediyor, gıda fiyatlarından söz bile etmiyoruz. Çünkü bir hafta önce aldığımız ürünü bir hafta sonra aynı fiyata bulamıyoruz. Hatta bazı ürünlerde fiyatlar günlük değişiyor.

Ülkemizin içinde bulunduğu bu ekonomik durumun, alım gücü düşen, geçinmekte zorlanan insanların daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri için bir an önce son bulmasını ümit ediyoruz.

Dün düşmeye başlayan döviz kurlarının da etkisiyle fiyatlarda da bir düşüş beklentisi oluştuğunu da söylemeden geçmeyeyim.

Umarım piyasalar biran önce rayına oturur ve ülkemiz ekonomisi, tüm insanlarımızın yüzünü güldüren bir noktaya gelir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.