Van'da yeni bir okul açıldı

Van’da yeni bir okul açılışı yapıldı. Özel Parmak İzi Anaokulu açılış törenine katılan ve açılışını gerçekleştiren Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez: “Çocuklarımızın artık anaokulu çağından önce şekillendiğini biliyoruz. Onun için ilkokul, ortaokul ve lise gibi en az onun kadar okul öncesi eğitime de önem vermemiz gerekiyor. Devletimiz, hükümetimiz bu konuda ciddi bir seferberlik başlatmış durumda. Şuan ilimizde 45 adet müstakil, devlet tarafından işletilen anaokulu mevcut. 5’inin de inşaatı devam etmekte, onlar da bittiğinde 50 müstakil okulumuz olacak. Ama bu yetmiyor, özel sektörün de bu sahada elini taşın altına sokması gerekiyor” dedi.

Van'da yeni bir okul açıldı

Van’da Özel Parmak İzi Anaokulu, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılış töreninde müzik öğretmenleri Hüseyin Döner ve Kadir Kartal tarafından Çello ve Keman enstrüman müziği ile davetlilere dünyaca ünlü çeşitli bestecilerin eserleriyle müzik ziyafeti sunumu yapıldı.
Açılış törenine Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ve eşi Meral Bilmez, Van İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez ve eşi Bilgin Bekmez, Van Emniyet Müdürü Atanur Aydın, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, İl Müftü Yardımcısı Sacit Emiri, Parmak İzi Anaokulları Genel Müdürü Fatoş Noksan, Kurucu Müdür Rukiye Hemedoğlu, okul öğretmenleri ve davetliler katıldı.

“0-6 YAŞ ARASI ÇOK ÖNEMLİ BİR EVRE”

Açılışta konuşan Kurucu Müdür Rukiye Hemedoğlu; “Öncelikle aylardır süren hummalı bir çalışma ile başardığımız bu güzel eserin açılışına geldiğiniz, bizlere destek verdiğiniz için şahsım ve çalışma arkadaşlarım adına sizlere teşekkür ediyorum” dedi. 
0-6 yaş arası sürecin, çocuk gelişimi için en önemli evrelerden biri olarak değerlendirildiğini ifade eden Hemedoğlu, şöyle devam etti: “Mart 2021’de başladığımız çalışmalarımız, pandeminin en derin kısıtlamalarının ve sıkıntılarının yaşandığı günlerin ardından Yüce Mevla’nın yardımları ile nihayete ermiş oldu. Kurumsal bir okul olarak yola çıkmak için Doç. Dr. Mehmet Palancı’nın kurucusu olduğu ve ulusal bir marka olan Parmak İzi Anaokulu markasını ilimize kazandırmış olduk. Psikoloji-pedagoji tabanlı bir okul olarak yavrularımıza eğitim vermeye, onlara ev olmaya gayret ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki; erken çocukluk dönemi olarak nitelendirdiğimiz 0-6 yaş arası süreç, çocuk gelişimi için en önemli evrelerden biri olarak değerlendirilir. Oyun çocuğun en büyük gereksinimi ve kendini en iyi ifade şekli olarak tanımlanır. Bu gereksinimi en iyi karşılayan kurum ise ‘anaokulları’dır. Anaokulları annenin yokluğunu gideren kurum olarak algılanmak yerine, anneye katkıda bulunan bir gelişim merkezi olarak tanımlanmalıdır. Ayrıca anaokulu, ilkokula hazırlık süreci olmaktan çok ailenin dışındaki dünyaya açılan farklı bir kapı olarak düşünülmeli ki psiko-sosyal gelişiminin desteği de daha sağlıklı olabilsin. Yapılan bilimsel çalışmalar, okul öncesi eğitim alan çocukların, okul başarısı ve okula devam oranında doğrudan olumlu etkilerini ortaya koymaktadır. Okul öncesi eğitim sosyal ve duygusal gelişimi destekleyerek bireylerin sahip oldukları potansiyellerinin de tam olarak kullanmalarını destekleyici bir unsur sunar. Çocukların gelişim özeliklerine dair yapılan araştırmalarda özellikle dil ve konuşma, iletişim, psiko-motor gelişim, bilişsel gelişim, duygusal gelişim ve yaratıcılık becerileri gibi alanlarda okul öncesi bir kurumu ziyaret eden çocukların daha ilerde olduğu, daha özgüvenle hareket ederek sosyal becerilerinin daha gelişkin olduğu kanıtlanmaktadır. Çocuklarımızın ihtiyaçlarına ve yaş özelliklerine uygun ortamları hazırlamaya, onlara uygun mekânlar tasarlamaya gayret ettik. Bu amaçla her dersliğin ve ders yapılan her bir atölye ve merkezin çocuklarımızın ruhuna uygun olmasını istedik. Bunlar için çalışmalarımızı yaptık. Bugün Özel Van Parmak İzi Anaokulumuzun açılışına teşrif eden Sayın Valimize, bizlerden desteklerini esirgemeyen kıymetli hanımefendiye, siz değerli konuklarımıza tekrar sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.”

“BU TÜR OKULLARA CİDDİ ANLAMDA İHTİYACIMIZ VAR”

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, okul öncesi eğitimin önemine dikkat çekti. “Bu okulun ilimize kazandırılmasından dolayı Van Parmak İzi ekibine, şahsım ve Van halkı adına teşekkür ediyorum” diyen Vali Bilmez, şunları söyledi: “Çocuklarımızın artık anaokulu çağından önce şekillendiğini biliyoruz. Onun için ilkokul, ortaokul ve lise gibi en az onun kadar okul öncesi eğitime de önem vermemiz gerekiyor. Devletimiz, hükümetimiz bu konuda ciddi bir seferberlik başlatmış durumda. Şuan ilimizde 45 adet müstakil devlet tarafından işletilen anaokulu mevcut. 5’inin de inşaatı devam etmekte, onlar da bittiğinde 50 müstakil okulumuz olacak. Ama bu yetmiyor, özel sektörün de bu sahada elini taşın altına sokması gerekiyor. Van Parmak İzi buna öncülük eden okullarımızdan biri oldu. İnşallah hem kentimiz için hem çocuklarımız için hem ülkemiz için hayırlara vesile olur. Biz, çağdaş, birey olabilmiş, dünyayla yarışabilir, dini ve manevi değerlerine bağlı bir gençlik yetiştirmek zorundayız. Dünyaya entegre olamamış, kendi olamamış, birey olamamış, feodal yapı içinde kişilik kurmaya çalışan bir gençlik değil, kendi öz benliğine güvenen ama ait olduğu toplumun, devletin gururunu da yaşayan gençlere ihtiyacımız var. Ve bu gençlerin artık ana rahminden 6 yaşına gelinceye kadar neredeyse şekillenmesini de tamamladığını biliyoruz. Onun için bu tür okullara ciddi anlamda ihtiyacımız var. İnşallah bu okulumuz bu anlamda öncü bir okul olur. Ben şimdiden çocuklarımız için, Van’ımız için ve okulun kurucu ekibi için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bugün bu açılışta okul idaremizi ve yöneticilerimizi yalnız bırakmayan siz değerli misafirlere de aile adına teşekkür ediyorum.”
Yapılan konuşmaların ardından açılış kurdelesinin kesimi ve sınıfların gezilmesiyle program sona erdi.

Haber: M. Selim KURT

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2021, 10:30

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER