Van'da 18 bini aşkın öğrenci LGS Sınavına girdi

Türkiye genelinde 1 Milyon öğrencinin merakla beklediği LGS Sınav sonuçları önceki gün açıklandı. Van’da 17 sınavlı okula yerleşebilmek için 18 bin 755 öğrenci LGS Sınavında ter döktü.

Van'da 18 bini aşkın öğrenci LGS Sınavına girdi

 TEOG'un ardından gelen yeni sınav sistemi olan LGS, 2 Haziran'da uygulandı. LGS'nin birinci bölümü sözel, ikinci bölümü ise sayısal alandan yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, LGS sınav sonuçlarını açıklayarak öğrencilerin meraklı bekleyişini sona erdirdi.
Van ilinde 2017-2018 eğitim öğretim sezonunda 8. Sınıflarda mezun olan 22 Bin 600 öğrenciden 18 Bin 755 öğrenci LGS sınavına girdi.
17 sınavlı okulda Bin 790 kontenjanın olduğu belirtilirken, sınavlı okullara yerleşemeyen öğrenciler için il genelinde mezun olan öğrenci sayısı kadar kontenjanın ayrıldığını da ifade edildi.
Sınavlı ve sınavsız okullara tercih başvurularının 3 Temmuz tarihinden başlayıp, 13 Temmuz tarihine kadar yapılacağı kaydedildi.
Tercihler için öğrencilerin ilgili okul müdürlüklerine başvuru yapması gerektiği, yerleştirmelerden sonra Ağustos ayı içerisinde isteyen öğrencilerin 3 defa nakil başvurusunda bulunabileceği belirtilirken, her hangi bir liseye yerleşemeyen öğrencilerin Eylül ayının ilk haftasında ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurarak nakil komisyonları tarafından boş kontenjanlı okullara yerleştirme yapabilecekleri açıklandı. / Prestij Haber Merkezi

 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 18:13

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4