Büyükşehir, Hacıbekir Mahallesi'nde kütüphane açtı

Van Büyükşehir Belediyesi, eğitime destek vermek amacıyla Hacıbekir Mahallesinde 13 bin kitaplık kütüphane açtı. Kütüphaneye ‘Vankulu Mehmet Efendi’ ismi verilirken, 220 yıllık ‘Vankulu Lügatı’ isimli eseri de kütüphanede sergilenecek. 

Büyükşehir, Hacıbekir Mahallesi'nde kütüphane açtı

Büyükşehir Belediyesi, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, Vanlı gençlerin kütüphane ihtiyacına karşılık vermek üzere kütüphane açılışı gerçekleştirdi.
Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, gençler ve ailelerinden gelen yoğun taleplere kayıtsız kalınmayarak, Hacıbekir Mahallesi Kültür Merkezinde tasarımıyla dikkat çeken modern bir kütüphane açtığını duyurdu. Kültür Sosyal İşler Dairesi Başkanlığının bünyesinde kurulan ve yaklaşık 13 bin kitabın bulunduğu kütüphane, her gün yüzlerce gence eğitim imkânı sunuyor.

İSMİ ‘VANKULU MEHMET EFENDİ KÜTÜPHANESİ’ OLDU
Konu ile ilgili Büyükşehir'den yapılan açıklamada;: “Açılışından bu yana gençlerden yoğun ilgi gören kütüphaneye Van’ın önemli şahsiyetlerinden biri olan ‘Vankulu Mehmet Efendi’ ismi verildi. Haftanın her günü saat 9:00 ile 22:00 saatlerinde hizmet veren kütüphanede gençlere Wİ-Fi, çay ve sıcak çorba imkânı da sağlanıyor.” denildi.

220 YILLIK ESER KÜTÜPHANEDE SERGİLENECEK 
İbrahim Müteferrika tarafından kurulan ilk Türk matbaasında basılan ilk matbu ve Osmanlı Türkçesi eser olan ‘Vankulu Lügatı’ının 1802 yılında basılan 3.’cü baskısının kütüphanede sergileneceği de belirtildi. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından uzun uğraşlar sonrası satın alınan 220 yıllık 2 ciltten oluşan lügatın bakım ve onarımı yapıldıktan sonra kütüphanedeki yerini alacağı açıklandı. İsmail Cevheri’nin kaleme aldığı Arapça sözlük, Vankulu Mehmet Efendi tarafından el yazması ile Osmanlı Türkçesine çevrilmiş ve ‘Vankulu Lügatı’ ismini almıştı.
Kısa bir süre önce hizmet vermeye başlayan kütüphaneye giden Van Valisi ve Büyükşehir Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, kütüphaneyi gezerek öğrenciler ile bir araya geldi. 
Öğrencilerle sohbet eden Vali Mehmet Emin Bilmez, kütüphanenin son süreciyle ilgili yetkililerden de bilgi aldı. 
Kütüphaneyi çok beğendiklerini söyleyen gençler, yapılan hizmetten dolayı mutlu olduklarını belirterek Vali Mehmet Emin Bilmez’e teşekkür etti. / Prestij Haber Merkezi
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER