Eğitim-öğretim sezonu başladı

2020 – 2021 eğitim – öğretim sezonu, uzaktan eğitimle de olsa başlamış oldu. Öncelikle, pandeminin gölgesinde başlayan eğitim – öğretim sezonunun tüm öğrencilere, öğretmenlere, velilere hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Tüm uyarılara rağmen yeteri kadar tedbirli davranamadığımız için maalesef vaka sayılarında artış söz konusu. Durum böyle olunca da haliyle eğitim – öğretim de uzaktan başladı.

Okulların yüz yüze açılabileceği tarih olarak şimdi 21 Eylül gösteriliyor. Ancak o tarihte de kesin olarak yüz yüze eğitimin başlayacağını söylemek, bugünki şartlara bakıldığında henüz erken. Açılır mı, açılmaz mı, açılırsa hangi sınıflar başlar, haftanın kaç günü yüz yüze eğitim olur gibi, cevapları merakla beklenen birçok soru sormak mümkün. Ancak bir gerçek var ki, eğitim – öğretim sezonu uzaktan da olsa başlamış oldu.

Tabi bu süreç veliler kadar, öğrenciler için de sancılı geçiyor. Öğrencilerin uzaktan eğitime ne kadar konsantre olabilecekleri tartışılır. Ancak mevcut şartlarda en doğru karar da bu gözüküyor.

Veliler olarak, çocuklarımızın okullara gitmesini, yüz yüze ders almalarını, öğrenmenleri ve arkadaşlarıyla hasret gidermelerini, eğitim yuvasının havasını solumalarını istiyorsak, elbette ki bunların olabilmesi için her birimize ayrı ayrı görevler düşüyor.

Vaka sayıları bu kadar yüksek seyrederken, birçok insanın canıyla uğraştığı bir süreçte yüz yüze eğitimin başlaması belki süreci daha da sıkıntılı bir hale sokabilir. Zaten bundan dolayıdır ki hem ilgili bakanlıklar, hem bilim kurulu üyeleri süreci yakından takip ediyor, çeşitli değerlendirmelerde bulunuyorlar. Zaten okulların yüz yüze eğitime başlayıp başlamayacağı da yine 21 Eylül tarihine yakın vaka sayılarındaki son duruma bakılarak ve bu konuda bilim kurulu üyelerinin, ilgili bakanlıkların değerlendirmeleri sonucu netliğe kavuşacak.

Bu işin bir boyutu. Gelelim diğer boyutuna.

Veliler olarak, vatandaşlar olarak her birimize ayrı ayrı görevler düşüyor dedik ya. İşte o görevlerin en başında geleni maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak vaka sayılarının aşağıya çekilmesine katkı sunmaktır. Bizler bu özveriyi gösterir, tedbiri elden bırakmaz ve vaka sayılarını el birliği ile aşağı çekmeyi başarırsak, zaten okullar da daha güvenli bir şekilde yüz yüze eğitime kapılarını açar, hayat da daha bir çekilir olur.

Ama bizler tedbirlere uymaz, temkini elden bırakır, rehavetimizi sürdürürsek ne yaşamın tam anlamıyla normale dönmesini bekleyelim, ne de yüz yüze eğitimin başlamasını!

Bunu istiyorsak, hep birlikte sürece katkı sunmalı ve el birliği ile bu zorlu günleri atlatmalıyız. Bunun formülü de açık zaten.

Lütfen hepimiz gereğini yapalım. Kurallara sıkı sıkıya bağlı kalalım. Tedbiri bir an olsun elden bırakmayalım.

Bırakmayalım ki, çocuklar yeniden okul heyecanını yaşasın. Veliler yeniden çocuğun o tatlı telaşına ortak olsun. Öğretmenler yeniden çocuğun gözünün içine bakarak ders anlatsın.

Ve tüm bunlar olurken hayat da hızlı bir şekilde normale dönsün.

Tedbiri elden bırakmazsak, inanın bu mümkün.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.