Donuyoruz

Geçen yıl kış mevsimini pek de adına yakışır şekilde geçirdiğimizi söyleyemeyiz.

Kar yağışının az olduğu, hava sıcaklığının genellikle mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği bir mevsim yaşamıştık.

Zaten yaz boyunca yaşadığımız kuraklık, barajlardaki su seviyesinin şu anda en düşük seviyede olması ve Van Gölü’ndeki çekilme de bize bunu gösterdi.

Bu sene için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Sanırım son yılların en çetin mevsimlerinden birini yaşıyoruz.

Kar yağışı bakımından beklentiler tam olarak karşılanmasa da soğuk havaya karşı herkesin ağzından neredeyse aynı kelimeler çıkıyor “donuyoruz ve ısınamıyoruz”

Büyüklerin eski hesap dediği takvime göre 21 Aralık - 30 Ocak tarihleri arasındaki 40 günlük süreyi kapsayan “büyük çile” günlerini yaşıyoruz.

Adından da anlaşılacağı üzere insanlar bugünlerde ısınma anlamında büyük bir çile yaşıyor.

Ha gayret 30 Ocak’a ne kaldı diye kendimizi teselli etmeye çalışırken, bu kez de şubat ayının ilk günü başlayıp 20 gün devam eden küçük çilenin başlayacağını öğreniyoruz.

Üstelik bu çilenin diğerine göre daha ayazlı geçeceği gerçeğiyle.

Tabi bu iki çileyi atlatmakla kış bitmiyor. Daha sonra “camışkıran” ve diğer soğuk kış günleri birbirini takip ediyor.

Meteorolojik veriler de önümüzdeki günlerde de çetin bir kış yaşayacağımızı gösteriyor.

Nitekim dün gece Van merkez için hissedilen sıcaklık sıfırın altında 22 dereceye kadar düştü. Termometreler Çaldıran, Özalp gibi ilçelerde sıfırın altında 35’leri gösterdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının açıkladığı verilere göre 2021'in en soğuk günü 23 Ocak'ta deniz seviyesinden 2 bin 55 metre yüksekte olan Çaldıran ilçesinin Bezirhane köyünde eksi 39,2 derece ile kayıtlara geçti.

Çeşmelerin, araçların, evden dışarı çıkan insanların kaşlarının, kirpiklerinin ve bıyıklarının donduğu köyde, hayvanlar donmasın diye insanlar ahırlarda soba yakıyor. Fotoğraflara bakınca bile insanın içi ürperiyor.

Dondurucu soğuğun etkisini iliklerimize kadar hissettiğimiz bugünlerde, aslında kar yağışının devam etmesi genel kabul gören bir beklenti olarak karşımıza çıkıyor. Verimli bir yaz döneminin geçirilmesi, barajların tekrar suyla dolması için yağışlara ihtiyacın olduğu konusunda herkes hemfikir.

Bu nedenle, artan doğalgaz ve kömür fiyatlarından dolayı “doğalgaz ya da soba yanıyor ama evde battaniyeyle oturuyoruz, evlerimizi ısıtamıyoruz” sözlerini sıklıkla duyduğumuz bugünlerde, sıcaklığın mevsim normallerine dönmesini ve yağışların da beklentiler doğrultusunda devam etmesini ümit ediyoruz.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.