'Pandemi meslek hastalığı sayılmalı'

Van Dişhekimleri Odası tarafından yapılan açıklamada, pandemi döneminde en fazla zorlanan sağlık meslek gruplarının başında dişhekimleri geldiği belirtilerek, pandeminin meslek hastalığı olarak yasalaştırılması gerektiği ifade edildi.

'Pandemi meslek hastalığı sayılmalı'

Van Dişhekimleri Odası tarafından, ‘Dişhekimliği Günü’ dolayısıyla açıklama yapıldı.
Günün anlamına ilişkin bilgilerin paylaşıldığı açıklamada, “1996 yılından itibaren Sağlık, Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlıklarının oluru ile Dişhekimliği Günü 22 Kasımı içine alan haftada, Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası olarak bütün yurtta kutlanmaktadır. Dişçi Mektebi bütçesinin 22 Kasım 1908'de Maarif Nezareti'ne gönderilmesiyle kuruluş sürecinin başladığı Bilimsel Dişhekimliğinin 112. yılında Birliğimiz ve Odalarımızca; mesleki sorunlarımız, toplum ağız ve diş sağlığı farkındalığının arttırılması, koruyucu ve önleyici dişhekimliğine yönelik etkinliklerle kamuoyunun bilgilendirilmesi ve dişhekimliği hizmetlerine ilişkin çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.” denildi.
Pandeminin Türkiye’de ‘meslek hastalığı’ olarak yer almadığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Bu yıl maalesef Covid-19 gölgesinde bir Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve Dişhekimliği Günü kutlaması yapıyoruz. Covid-19 salgınının ilk karşılayıcıları, doğaldır ki tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlık çalışanlarıdır. Covid-19 hastalığında mesleki maruziyet açısından, sağlık çalışanları içinde en riskli gruplardan birisi dişhekimleridir. Ne yazık ki Covid-19 ülkemizde halen resmi olarak meslek hastalığı olarak kabul edilmemektedir. Covid-19’un tüm sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi gerekmektedir.” 
Haber: Adil HARMANCI

 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2020, 10:25

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER