Deprem

Bundan 10 yıl önce güneşli bir pazar günüydü.

Çarşıda dolaşırken birden anlam veremediğimiz bir uğultuyla irkildik. Merakla çevreye bakarak ne olduğunu anlamaya çalışırken aniden gelen sarsıntıyla adeta filmlerdeki kıyamet sahnelerini aratmayan görüntülere tanıklık ettik.

O sırada bulunduğum Cumhuriyet Caddesinden telaşla çevreye bakarken, Aydın Perihan AVM’nin bulunduğu bina, cephesindeki camlarının şakırdama sesleriyle sanki yola doğru devrilip geri gidiyordu.

Sol tarafımda yeni inşa edilen binaların üst katlarında tuğlalar düşerken arkamda yıkılan binalardan dolayı büyük bir toz bulutu oluşmuştu.

23 Ekim 2011’de saat 13.41'de merkez üssü Tabanlı köyü olan 7,2 büyüklüğündeki deprem26 saniyede hayatımızı bir film şeridi gibi gözlerimizin önünde canlandırmış, adeta can pazarı yaşatmıştı.

Çaresizliği en dibine kadar yaşayan bizler, yapılan yardımlar ve kendi imkanlarımızla şoku üzerimizden attıktan sonra normal yaşantımıza dönmek için çabalamaya başladık.

Kimimiz tek katlı müstakil evlerimize dönerken, kimimiz de evlerin önüne kurduğumuz çadırlarda ya da çadır kentlerde dondurucu soğuğa rağmen yaşam mücadelemizi sürdürmeye çalışmıştık.

Depremi unutmaya başlarken  15 gün sonra Kurban Bayramı’nın 4. gününe denk gelen 9 Kasım’da yaşadığımız ikinci deprem, evler gibi umutlarımızı da yıkmıştı.

Kent insanına büyük acılar yaşatan depremlerin üzerinden 10 yıl geçti.

Kent olarak bundan ne kadar ders aldık tartışılır. Ancak deprem kendini unutturmuyor. Son günlerde irili ufaklı birçok depremle sallandık. Özellikle birkaç gün önce gece yaşadığımız 4.9 büyüklüğündeki deprem yine o korku dolu günleri bize hatırlattı.

Depremi unutmamalıyız. Depremle yaşamayı öğrenmeli ve buna uygun önlemler almalıyız.

Daha çok can kaybı yaşamamak için evlerimizi depreme uygun inşa etmeli, betonlaşmayı yavaşlatmalıyız. Yüksek katlı binalar yerine yatay mimariye ağırlık vermeliyiz.

Van’da depremden sonra yıkılan binaların yerine daha yüksek katlı binaların yapılmasına izin verildi ve bir bölgeye sıkışıp kaldık. Binaları neredeyse birbirine yapışık inşa etmeye başladık.

Oysa Van’ın genişlemeye ve daha yaşanabilir alanların oluşturulmasına ihtiyacı var.

Depremlerin acıya dönüşmemesi için bu yönde eylem planlarının hazırlanarak kısa sürede uygulamaya geçmesi kent adına en büyük beklentimiz.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.