Bayram...

Bu yıl da 11 ayın sultanı ramazanı birkaç gün sonra geride bırakarak, çocukların heyecanla beklediği ramazan bayramını kutlayacağız.

Yardımlaşmanın, dayanışmanın arttığına, “komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” Hadis-i Şerif’i doğrultusunda ihtiyaç sahiplerine imkanlar doğrultusunda yardımların yapıldığına tanıklık ettiğimiz kutlu bir ay yaşadık.

Dünyaya huzurun hakim olması, barış ve refah için bolca dua ettiğimiz bu ayın ardından pazartesi günü Ramazan Bayramı’nı kutlayacağız.

Her bayram geldiğinde, rahmetli Barış Manço’nun çocuklar için yazdığı “Bugün Bayram” adlı şarkısını dinleme ihtiyacı hissediyorum.

Çünkü bayram bir sevinç ve neşe günüdür. Duyguların coştuğu, sevgi ve saygının insanlar arasında canlandığı, ramazan ayında başlayan yardımlaşma ve dayanışmanın en üst seviyeye ulaştığı günlerdir.  

Ramazan Bayramı’nın bizim için ayrı bir yeri vardır. Her gün tutulan orucun iftar vaktindeki sevinci gibi, tutulan bir aylık orucun toplu bir iftar sevincini ifade eder.

Biz de merhum Barış Manço’nun şarkısında söylediği gibi bayram günlerinde sabah erkenden uyanır, başucumuza bıraktığımız bayramlık kıyafetlerimizi giyerek bu güzel günün maneviyatını en derinden hissederdik.

Maalesef son iki yılda yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle bayramları da istediğimiz gibi kutlayamadık. Uygulanan kısıtlamalar, seyahat yasakları gibi nedenlerle sevdiklerimizle buluşamadık, büyüklerimizin ellerinden öpemedik.

Şükürler olsun ki bu yıl bu kısıtlamaların gölgesinde kalmadan özlediğimiz bayram günlerini tekrar yaşayacağız.

Belki pandemi hala bitmedi ancak etkisini gün geçtikçe daha çok yitirdiğini görebiliyoruz.  

İki yılın verdiği özlemle bu bayram akrabalarımızla daha çok bir araya gelecek, daha çok ziyaretlerde bulunacağız.  

Bu sevindirici bir durum olsa da istemediğimiz bazı durumların yaşanmaması için dikkati elden bırakmamamız gerekiyor. Bu yıl şehirlerarası trafik yoğunluğunun artması bekleniyor çünkü iki yıldır memleketlerinde bayramı kutlayamayan insanlar bu bayramı memleketlerinde geçirecekler.

Yaşanacak bu trafik yoğunluğunda kurallara daha çok uyarak, yola yorgun çıkmayarak, hız sınırına uyarak hem kendimizin hem de başkalarının yaşam hakkını korumuş olur, bayramı hüzne dönüştürmeyiz.

Her yıl bayram dönemlerinde yüzlerce kaza oluyor ve onlarca insanımız yaşamını yitiriyor. Bu üzücü durumun tekrar etmemesi için çok daha dikkatli olmalıyız.

Şimdiden Ramazan Bayramımız kutlu olsun…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner4