Aşılarımızı yaptıralım

Geçen hafta, tüm insanların hayatına etki eden ve uzun süre de devam edecek gibi görünen koronavirüs konusunda elde ettiğimiz kazanımların elimizden kaymaması için belirlenen önlemlere uyulmasını ve aşı yaptırılması gerektiği çağrısında bulunmuştum. 

Koronavirüs vaka sayısı konusunda Van’ın birçok ilden daha iyi durumda olduğunu biliyoruz.  
Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre ilimiz 18-24 Eylül tarihleri arasında vaka sayısı 100 bin nüfusta 41,5, 25 Eylül-1 Ekim tarihlerini kapsayan dönemde de 100 bin kişide 35,76 ile Türkiye'de en az vakanın görüldüğü il olmayı başardı. 
İki hafta üst üste vaka sayısında en düşük ilin Van olması ve oranın azalan bir seyir izlemesi ilimiz adına sevindirici bir durum. 

Bunun sağlanmasında gayretli çalışmalarından dolayı sağlık çalışanlarına, ilgili kurumlara ve özellikle kent sakinlerine teşekkür etmek gerekiyor. 

Ancak aynı başarıya aşı konusunda ulaştığımızı söylememiz pek de mümkün görünmüyor maalesef. 

Birinci doz aşılama çalışmalarında 75 bandını aşarak düşük riskli illerin bulunduğu mavi kategoriye geçtik. 
İkinci doz aşıda durumumuz o kadar iç açıcı değil. 

Şu ana kadar yürütülen çalışmalara ve yapılan çağrılara rağmen ilimiz yüzde 63,5 aşılama oranıyla riskli illerin bulunduğu turuncu kategoride yer alıyor. 

Salgının ilk gününden bu yana insanların sağlığına kavuşması için fedakarca görev yapan sağlık çalışanları, mobil ekipler aracılığıyla kırsal bölgeleri dolaşıyor, kent merkezinde kurdukları stantlarda aşı hizmetini insanların ayağına kadar götürüyor. 

Bu durumda bize düşen de aşımızı yaptırarak sağlık hizmetlerinin sürdürülebilir olmasına katkı sunmaktır. 

Van’da düşen vakalar sayesinde hastanelerde kapatılan servislerin yeniden açılması, aciliyet gerektirmeyen ameliyatların yapılmaya başlanması bile aşı yaptırmanın ne kadar önem taşıdığını ortaya koyuyor. 
Şu anda kentte yoğun bakım ve diğer normal servislerde yatan hasta sayısında da büyük bir azalmanın olduğunu söylüyor yetkililer.

Bu sevindirici durumun devam etmesi ve başka acıların yaşanmaması için aşılarımızı yaptıralım. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.