Asgari ücret!

Yaşadığımız birkaç depremle korktuğumuz, karşılaştığımız bazı haberlerden dolayı insanlığımızdan utandığımız, ekonomik anlamda sıkıntıların yaşandığı kasım ayını da geride bıraktık.

2020 gibi hayatımızda unutulmaz anlara sahne olan, anılar oluşturan 2021’i de geride bırakmaya sayılı günler kaldı.

Umudumuz ve temennimiz, 2022’nin geleceğe dair umutlarımızın arttığı, toplumsal duyarlılığımızın geliştiği bir yıl olması.

Yıl sonu yaklaştıkça ülkenin tamamına yakınının kilitlendiği konuların başında, açıklanacak enflasyon rakamları ile işçi, memur ve asgari ücretlilere verilecek zamlar geliyor.

Özellikle toplumun çalışan kesiminin yüzde 40’a yakınını oluşturan asgari ücretlilerin gözü kulağı, bugün yapılacak olan asgari ücret görüşmelerinden çıkacak sonuçta.

Artan enflasyonla alım gücünün de düşmesi, asgari ücrete son yılların en yüksek oranda zammın yapılması beklentisini doğurdu.

Asgari ücret, Türkiye'de bir işçinin kanunca 30 gün üzerinden minimum alması gereken brüt ücret anlamına geliyor.

1936 tarihli İş Kanunu ile mevzuata giren Türkiye’de asgari ücret ancak 1951’de uygulanmaya başlamış. 1967’ye kadar mahalli komisyonlar tarafından belirlenirken, bu görevi daha sonra yapılan birkaç değişiklikle günümüzde de varlığını sürdüren asgari ücret tespit komisyonları devralmış.

İşçi, işveren ve devlet temsilcilerinin bulunduğu komisyon, milyonlarca insanın, bir yıl boyunca alabilecekleri maaşı belirliyor. Bu nedenle işçileri memnun edecek kararlar her zaman çıkmayabiliyor.

Çünkü, çalışan her 10 kişiden 4’ünün asgari ücretli olduğu ülkemızde, haliyle insanlar geçinebilecekleri bir ücret almak istiyor.

Bu sene artan enflasyon ve son zamanlarda yapılan açıklamalar beklentileri yükseltti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2022 yılında yeni düzenleme yapacaklarını açıkladı ve asgari ücret desteğinin artık işverenin değil, işçinin hesabına yatacağını duyurdu.

2021 yılı için her sigortalı adına işverenlere 75 lira asgari ücret desteği ödeniyor ve bu destek İşsizlik Sigortasından karşılanıyor. Bunun artırılarak direkt işçiye ödenmesi gündeme geldi.

Hafta sonuna kadar açıklanması planlanan yeni asgari ücretin, alım gücü düşen çalışanların yüzünü güldürmesi dileğiyle.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.