Haber Detayı
21 Nisan 2018 - Cumartesi 09:44
 
Van turizminin dünü-bugünü konuşuldu
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu tarafından Van'ın Kurtuluşunun 100. Yılında 100 Etkinlik Programı kapsamında bu yıl 42.'si düzenlenen ''Turizm Haftası'' dolayısıyla, ''Van Turizminin Dünü ve Bugünü'' konulu panel gerçekleştirildi.
TURİZM Haberi
Van turizminin dünü-bugünü konuşuldu

YYÜ Prof. Dr. Nihat Bayşu Konferans Salonunda düzenlenen panele, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, TÜRSAB DAB Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, Eski Turizm İl Müdürü İzzet Kütükoğlu, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Taştan ve YYÜ Turizm ve Otel İşletmeciliği Y.O. Müdürü Prof. Dr. Faruk Alleddinoğlu katıldı.

 

“TEK BİR ÜLKENİN TURİSTİNE BAĞIMLI OLMAMAK GEREKİYOR”
Panelin açılış konuşmasını yapan Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, turizmin öneminden, Van ilinin turizm potansiyelinden ve tek ülke turistine bağımlı olmamanın gerekliliğine dikkat çekerek; “Ölmeden önce mutlaka Van görülmeli” dedi.
Battal, Van turizminin dününün ve bugünün çok etkin bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Şunu sürekli de ifade ediyoruz; Van çok farklı ve güzide bir kent. Türkiye'de şehirler değerlendirildiğinde, gruplandırma olursa Van 1. gurup veya A gurubunda en önemli düzeyde yer alacak bir kent. Ancak bu algıyı biz ne kadar gerçekleştirip dünyaya tanıtabiliyoruz, ülkemize tanıtabiliyoruz? Bunu tartışmamız gerekiyor. Bizler de hep şunu konuşuyoruz; Van'ın sahip olduğu bu potansiyelin, bu vizyonun, bu güçlü kökleri çok eskilere dayalı tarihi dokusu ve dünyaya mal olmuş yapısı ile biz bunu dünyaya tanıtabiliyor muyuz? Bunu başarmak lazım. Bu tür paneller, bunu tartışarak çözümler bulmamıza yardımcı oluyor. Panelin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.
Panelde Turizm Eski İl Müdürü İzzet Kütükoğlu, Van turizminin geçmişinden bahsederek Eski Van şehrinin ayağa kalkması gerekliliğini vurguladı.
Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof Dr. Zeki Taştan ise yurt dışında yeterli tanıtımın yapılmadığı konusuna dikkat çekti.
TÜRSAB Doğu Anadolu Bölge Başkanı Cevdet Özgökçe, İranlı turistlerin yaşadığı sıkıntılardan ve kokartsız çalışan rehber sorunlarından bahsettiği konuşmasının ardından Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, gelişen dünya turizmi ve Türkiye’nin bu trendin ne kadar gerisinde kaldığı konusuna değindi.
Panel soru cevap kısmı ile sona erdi. / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Van, turizminin, dünü-bugünü, konuşuldu,
Haber Yazılımı