Haber Detayı
06 Eylül 2018 - Perşembe 09:53
 
Van için yerli turizm formülü: Van’dan tur götürmeyin Van’a tur getirin!
Genç MÜSİAD Van Şube Başkanı ve Flyone Turizm Acentesi sahibi Muhammed Enes Özkılıç, Eylül ayında, Van’da yapılacak etkinlikler ile ciddi bir yerli turist akını olacağını söyledi. Yabancı turist sıkıntısı çeken Van’da yerli turistin önemine dikkat çeken Özkılıç, “Ben de bu yıl farklı bir tur yaptım, Van’dan tur götürmedim, Van’a tur getirdim, bununla da farklı etkinliklerin önünü de açtık” dedi.
TURİZM Haberi
Van için yerli  turizm  formülü: Van’dan tur götürmeyin  Van’a tur getirin!

Van’da Eylül ayında özellikle Gevaş ilçesi ağırlıklı bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek. Bunlar, 7-8-9 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Gençlik Festivali, 9 Eylül’deki Akdamar Kilisesi’ndeki ayin ve 13 Eylül’deki Deli Emin Bisiklet Festivali. Yanı sıra bugün de Akdamar’da “Van Gölü’nün Sırları” adlı fotoğraf sergisi ve kitap lansmanı olacak.
Bu etkinlikler sayesinde de, Van’da, Eylül ayında, ciddi bir yerli ve yabancı turist beklentisi söz konusu.

 

TURİST AKINI KURBAN BAYRAMINDA BAŞLADI 

Konu ile ilgili gazetemize açıklamada bulunan Genç MÜSİAD Van Şube Başkanı ve Flyone Turizm Acentesi sahibi Muhammed Enes Özkılıç, Van’a, bir süredir durgunluk yaşayan İranlı turist girişinin kurban bayramı ile hızlandığını söyledi.

Bayram öncesinde yüzde 30 olan otellerdeki doluluk oranının bayrama üç gün kala yüzde 90’a çıktığını belirten Özkılıç, şöyle dedi:
“Kurban bayramı bu sene son dakika rezervasyonları ile noktalandı. İran, bayrama 4 gün kala daha önce yurtdışına çıkan vatandaşlarına verdiği 500 TL’lik desteği kaldırdı. Bunun kaldırılmasıyla yolcuların hepsi Türkiye sınır kapılarına yöneldi. Bu da Van piyasasına ciddi derecede etki etti. Bu nedenle de son dakika rezervasyonlar ciddi derecede arttı. Bayramdan 10 gün önce yüzde 30’da iken üç gün kala yüzde 90’lara çıktı. Bu ciddi bir artıştır, ciddi bir gelirdir. Ayın 15’ ile 18’i arasında İranlıların bir tatili var. Bu Van için ciddi bir gelirdir. Van’a çok ciddi talep olacak bir şeydir. Aşure bayramlarıdır. Van’da ciddi bir talep olacak, yüzde 100 doluluk bekliyoruz.”

 

VAN’DAN GÖTÜRMEYİN VAN’A GETİRİN!
Yabancı turist sıkıntısı çeken Van’da yerli turistin önemine dikkat çeken Özkılıç, firma olarak bu sene farklı bir yöntem benimsediklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Yerli turist olarak da ciddi bir yerli turist kafilesi karşıladık. Kendim de bir turist kafilesiyle üç günlük bir tur yaptım Van’da. Van’dan tur götüreceğime Van’a tur getirdim. Bu sene farklı bir tur yaptım. Bu bize neler kattı; ileriye dönük çok ciddi bir yerli turist getirmemize ışık oldu, önayak oldu diyelim. Güzel bir kafileydi. Bunların her biri gelecek aylarda, ya da gelecek sene farklı sezonlarda farklı turlarla gelecekler. Ben Van’dan tur götüreceğime Van’a tur getirdim. Bununla da farklı etkinliklerin önünü de açtık. İleriye dönük çok da güzel bir etkisi olacağına inanıyorum.”

 

“YOGA KAMPI KURACAĞIZ”

Tur ile birlikte gelen bazı turizmcilerle tanıştıklarını ve Van’da farklı etkinlikler planladıklarını ifade eden Özkılıç, şunları söyledi:

“Van’da yoga kampı yapacağız. Bu, Van’da yapılmayan bir şey, ilk olarak bunu biz yapacağız. Türkiye’de yaklaşık 42 bin takipçisi olan bir hocamız var, Zeynep hanım. Zeynep hanım da zaten turumuza gelmişti, çok beğendi turumuzu. Van’da yoga kampı yapmaya karar verdi, benden destek istedi. Van’da yoga kampıdır, çevre turlarıdır bunların organizasyonunu yapacağız. Şimdiden anlaşmalarını yapmaya başladık. Ne zaman yapalım, nasıl yapalım diye. Değişik bir aktivite olacak. Onun dışında İstanbul İş Kadınlarıyla bir görüşmemiz var. Onları Van’a getirme gibi bir projemiz var. Onların da bir üyesi tur grubumuzun içerisindeydi. Onların da öyle bir talepleri var.”

 

HEDEF YÜZDE 95

Van’ın Gevaş ilçesindeki etkinlik tarihlerine denk gelen günlerde otellerdeki doluluk oranlarının yüzde 100 olacağını belirten Özkılıç, Eylül ayının geriye kalan günlerinde de bu oranın yüzde 95 olacağını öngördüklerini söyledi.

Yabancı turist akışı açısından İran’ın Van için önemine de değinen Özkılıç, şunları kaydetti:  

“7, 8 ve 9 Eylül’de büyük bir organizasyon var, ilk defa yapılan bir festivaldir. Batı illerinden, Van’dan ciddi bir talep var. Ciddi bir ekonomik kazançtır. Bu güzel bir etkinlik olacak. 9 Eylül’de de ayin var. 3 yıldır yapılmamış, bu sene yapılmaya başlandı. Kısacası Eylül ayının ilk 20 gününü biz ortalama olarak hesaplarsak yüzde 90-95 arası dolulukla bitirmeyi hedefliyoruz. Etkinliklerin olduğu tarihlerde oteller ful olacak, diğer günlerde de yüzde 90-95 arası olacak. Güzel bir yoğunluk var, Van için güzel bir kazanım olacaktır. Sınır kapısı ve ekonomik düzey düzelirse İran zaten Van için çok ciddi bir kazanım olacak. Şu an geçmiş aylara oranla durumumuz ciddi güzel.”
Özel Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Van, için, yerli, , turizm, , formülü:, Van’dan, tur, götürmeyin, , Van’a, tur, getirin!,
Haber Yazılımı