Haber Detayı
04 Kasım 2019 - Pazartesi 13:46
 
Van'da 'Organ Bağışı Haftası' etkinlikleri
Ülkemizde organ yetmezliğine bağlı olarak, organ nakli bekleyen hasta sayısı her geçen gün artış gösteriyor.
SAĞLIK Haberi
Van'da 'Organ Bağışı Haftası' etkinlikleri

Bu durumun iş gücü kaybına yol açtığı ayrıca ülke ekonomisi üzerinde de ağır bir yük oluşturduğu belirtiliyor. Bu nedenle organ yetmezliği yaşayan hastaların sağlıklarına kavuşabilmesi için organ bağışı oranları ve  organ nakli sayılarının artırılmasının Sağlık Bakanlığının ana hedefleri arasında yer aldığı ifade ediliyor.
Bu sebeple Van İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığı tarafından, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası  nedeniyle bazı etkinlikler gerçekleştirildi. Etkinlikler çerçevesinde Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’nde görevli Doç. Dr. Hilmi Demirkıran tarafından, konunun önemine binaen; organ ve doku bağışı hakkında Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kamu okullarında öğrencilere ve çalışan personellere yönelik eğitim ve  bilgilendirmeler yapıldı. Ayrıca konu ile alakalı afiş v el broşür dağıtımı da gerçekleştirildi.
Aynı zamanda Van ilinde kamu ve özel hastane ve İlçe Sağlık Müdürlüklerinde çalışan Organ Bağışı koordinatörleri, Doç. Dr. Hilmi Demirkıran tarafından Organ Bağışının önemi hakkında bilgilendirildi. Eğitimde Türkiye geneli organ bekleyen 1117 Kalp, 2261 Karaciğer, 23005 Böbrek, 88 Akciğer, 289 Pankreas, 5 İnce bağırsak, 1705 Kornea olmak üzere toplam 29587 hastanınolduğu belirtilerek, Van ilinde toplanan organ bağışının ise 3100 civarında olduğu açıklandı.
 / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Van'da, 'Organ, Bağışı, Haftası', etkinlikleri,
Haber Yazılımı