Haber Detayı
24 Ocak 2020 - Cuma 16:11
 
Van'da karla mücadele çalışmaları
Van'da gece saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışının ilk saatlerinden itibaren Büyükşehir Belediyesi ekipleri, karla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü açıkladı.
GÜNDEM Haberi
Van'da karla mücadele çalışmaları

Van merkez ve tüm kırsal mahallelerde etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi hayatı neredeyse durma noktasına getirdi. Gece saatlerinden itibaren kar yağışının başlamasıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekiplerinin de sahaya çıktığı aktarıldı. Yaklaşık bin personel ve 200’ü aşkın araçla gece boyunca sabahın ilk ışıklarına kadar kar küreme ve tuzlama çalışmaları yapıldığı belirtilirken, sabah saatlerinde ise kent merkezinde vatandaşların sıkıntı yaşamaması için kaldırım temizliği başlatıldı. Esnafın da çalışmalara eşlik ettiği kaldırım küreme çalışmaları devam ediyor.
Cumhuriyet caddesinde ekiplerin çalışmasını izleyen vatandaşlardan Orhan Altun, Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti. 
Altun, "Yaklaşık 8 yıldır böyle bir kar görmemiştim. Bu sene de beklenen kar şimdi yağdı. İnşallah bereketli olur. Karın yağması ile birlikte görüyorum ki belediye ekipleri de temizlemeye başlamış. Kısa zaman içerisinde de tüm cadde ve sokakları temizleyeceklerine inanıyorum" dedi.
Cadde de esnaflık yapan Onur İnan da ekiplerin geceden bu yana çalıştığına dikkat çekerek şunları söyledi:
"Büyükşehir Belediyesi ekiplere gerçekten büyük bir özveri ile çalışıyor. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Geceden bu yana küreme çalışmaları yapılıyordu. Şimdi de caddede kar temizleme çalışması yürütülüyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz."
Öte yandan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle kent genelinde 579 yerleşim yeri ulaşıma kapanırken, kar seviyesi yüksek kesimlerde yer yer 1 metre, kent merkezinde ise yarım metre olarak ölçüldü.

 

VASKİ DESTEK VERDİ

 

Büyükşehir Belediyesini ekiplerinin karla mücadele çalışmalarına Van Su ve Kanalizasyon İdaresinin de (VASKİ) ekipleri, araç ve personelleriyle destek verdiği belirtildi.
VASKİ ekipleri tüm ilçelerden gelen talepleri değerlendirerek ihtiyaç duyulan yerlere kepçelerle kar temizleme çalışmalarına katıldı. Bahçesaray, Çatak, Gürpınar, Gevaş, Muradiye, Özalp ve Saray ilçelerinde VASKİ ekiplerinin kar temizleme çalışmalarına katılarak destek sunduğu kaydedildi.

 

İPEKYOLU

 

Etkisini arttırarak sürdüren kar yağışı Van’da hayatı olumsuz etkiledi. İpekyolu Belediyesi, Fen İşleri Müdürlüğü ve Çevre Koruma Müdürlüğü ekiplerinin tüm araç, ekipman ve personeli ile karla mücadele ve tuzlama çalışmalarına devam ettiği açıklandı.
İpekyolu Belediyesi tarafından yapılan açıklamada; "İpekyolu Belediyesi olarak vatandaşların yoğun kar yağışına bağlı olumsuzluklardan en az şekilde etkilenmesi amacıyla, 5 ayrı ekip, 30 iş makinası ve 150 personel ile başta şehir merkezi olmak üzere 20 merkez mahalle ve 30 kırsal mahallede yol açma ve kar temizleme çalışmaları aralıksız olarak devam ediyor. Ekiplerimiz, yoğun kar yağışı ve buzlanmanın ulaşımı olumsuz etkilediği ilçemizde, bir yandan yolları açık tutmak için aralıksız bir şekilde çalışırken diğer yandan da tuz serpme araçlarıyla mahalle aralarında buzlanmaya karşı çalışmalar yapıyor. Karla mücadele ekiplerimiz, minibüs hatlarının güzergâhları, okul bahçeleri, hastane bahçeleri, cami avluları, taziye evlerinin çevresi, karakollar, aile hekimlikleri gibi kurumların çevresindeki kar temizleme ve tuzlama çalışmalarını da sürdürüyor. Ekiplerimiz gece gündüz demeden zorlu hava şartlarıyla mücadele etmek için görev başında olacak. Gece saatlerinden itibaren, çalışmalarını başlatan Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz, ana arterler başta olmak üzere, gün boyu cadde ve sokaklarda yol açma ve kar temizleme işlemlerine devam edecek." denildi. 

 

 TUŞBA

 

Tuşba Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, etkili olan kar yağışı ile birlikte, 30 personel ve 22 araçla yol açma, tuzlama ve kar küreme çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı.
Tuşba Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Karla Mücadele ekibinin, kar yağışı ile birlikte çalışmalarına başladığı aktarıldı.
Belediye Başkanı Salih Akman’ın talimatları doğrultusunda daha önce koordine edilen ekiplerin, zaman kaybetmeden kar yağışının başlamasıyla çalışmalarına başladığı; kar yağışını etkili oluşundan dolayı açılan yolların kısa sürede tekrar kapandığını belirtildi. Tuşba Belediyesi'nden yapılan açıklamada; merkez 10 mahallenin ana arter, servis ve halkın kullandığı sağlık ocağı, cami ve taziye evlerinin önlerinin büyük ölçüde açıldığı bildirildi. Belediye ekiplerinin seferberlik ruhu ile saha da olduğunu söyleyen Başkan Akman, kapanan tüm yolları bir an önce ulaşıma açmak için canla ve başla çalıştıklarını kaydetti. Yüksek kesimlerde etkili olan tipi ve fırtına nedeniyle çalışmaların zorlukla yürütüldüğünü de dile getiren Başkan Akman, ekiplerin tüm yolları açana kadar vardiya şeklinde ara vermeden karla mücadele çalışmalarını yürüteceğini söyledi. / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Van'da, karla, mücadele, çalışmaları,
Haber Yazılımı