Haber Detayı
14 Eylül 2020 - Pazartesi 06:54
 
SP, Van'daki vaka artışını değerlendirdi
Saadet Partisi (SP) Van İl Başkanı Özay İlhan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Van’ı ziyareti sırasında ildeki koronavirüs vakalarıyla ilgili yaptığı açıklamalara dikkat çekerek, durum değerlendirmesi yaptı.
SİYASET Haberi
SP, Van'daki vaka  artışını değerlendirdi

SP Van İl Başkanlığı tarafından Van’daki koronavirüs vakalarına ve gelinen aşamaya ilişkin olarak basın açıklaması yapıldı.
İl yöneticilerinin de katıldığı açıklamaya İl Başkanı Özay İlhan, yaptı. 

 

Pandeminin Van’daki seyri ve etkileriyle ilgili olarak Sosyal İşler Başkanlığının başından beri takipte olduğunu belirten İlhan, “11 Mart 2020 tarihinde pandemi ilan edildiğinden beri yaklaşık 9 ay geçti. Sokağa çıkma yasaklarının başladığı tarihten yasakların kaldırıldığı tarihe kadar vaka sayılarında büyük bir düşüş sağlanmıştır. Ancak AVM'ler ile turistik bölgelerdeki otellerin açılması, Kurban Bayramı’nda da herhangi bir tedbir alınmaması sonucu vakalar hızlı artmıştır.” dedi. 

 

EN ÇOK VAN ETKİLENDİ

 

Vaka artışlarının en çok Van’da gözlemlendiğini belirten İlhan, şöyle dedi:

 

“Bu artışlardan en çok etkilenen illerden birisi de Van'dır. Doğu Anadolu'nun cazibe merkezlerinden biri olan Van ne yazık ki ilgili yetkililerin yeterli önlem almaması sonucu vaka sayısı birden iki katına çıkmış olup vaka artış hızı sıralamasında 81 il arasında ilk sıralara çıkmıştır. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca'nın 10.09.2020 tarihinde Van ziyareti sonrası yaptığı basın açıklamasında; ‘Son ay Van’da vaka sayımızda yüzde 100’e varan, son hafta ise yüzde 17 oranında artış yaşandı. Van da yatak doluluk oranı yüzde 53, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 74, solunum cihazı doluluk oranı ise yüzde 25'tir’ şeklinde basın açıklaması yapmış,  bu açıklama ile beraber tedbirsizliğin geldiği boyutu da açıklamıştır.”

 

Vakaların neden arttığına ilişkin elde ettikleri bilgileri aktaran İlhan, şunları söyledi:

 

“Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak yaptığımız araştırmalar sonucunda Van'daki vakaların artış gerekçesi olarak; yasakların kalkmasıyla beraber AVM'ler, kurumsal marketler vb. halka açık yerlerde tedbirler yetersiz kalmakla beraber bu tür yerlerde ilk günlerdeki denetimler uygulanmamaktadır...”

 

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

 

İlhan, Van’da pandemiyle ilgili parti olarak tespit ettikleri çözüm önerilerini de şöyle sıraladı:
“Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak yetkililere sesleniyoruz; Van'daki hızla artan vakalar için acil önlemler alınmalıdır. Van'daki yoğun bakım hastaları için immün plazma bağışı konusunda ciddi bir eksiklik söz konusudur. Yapılması gereken Kızılay başta olmak üzere sağlık kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve basın yayın organlarımız aracılığıyla covid-19 geçirmiş ve yeterli şartları taşıyan vatandaşların Kızılay'a başvurması ve immün plazma bağışı yapması konusunda teşvik edilmelidir. Vatandaşlar gerek çevrelerinden gerek sosyal medyada immün plazma bağışı konusunda çağrı yapmaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi ilimizde çürümeye terk edilmiş Adliye Lojmanları pandemi süresi boyunca hastanelerin ek binası şeklinde Sağlık Bakanlığının hizmetine sunulmalıdır. Filyasyon çalışmaları daha sıkı denetimler altında ele alınmalı gerekirse gönüllüler de bu sürece dahil edilmelidir. Halkın yoğun olarak kullandığı alanlar denetim altına alınmalıdır. Kamu personeli ve özel sektörde çalışanlar mümkün olduğunca evden çalışmalı.  Kurum ve kuruluşlardaki hizmetler zaruri sayıda personelle dönüşümlü olarak verilmeli, mesai başlangıç ve bitişleri farklı saatlere alınarak şehir merkezindeki yoğunluk azaltılmalıdır. Pandemi yönetimi şeffaf olarak bilimsel veriler ışığında halkın ve sağlık çalışanlarının sağlığını koruyarak yürütülmelidir.”
Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: SP,, Van'daki, vaka, , artışını, değerlendirdi,
Haber Yazılımı