Haber Detayı
13 Kasım 2019 - Çarşamba 15:36
 
Mobil araç, ücretsiz olarak hizmet veriyor
Toplum tabanlı kanser taramalarında kullanılmak üzere Van Büyükşehir Belediyesi tarafından İl Sağlık Müdürlüğü’ne tahsis edilen Mobil Tarama Aracı, Edremit İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı Çiçekli ASM (Aile Sağlığı Merkezi) önünde halka hizmet vermeye başladı.
SAĞLIK Haberi
Mobil araç, ücretsiz olarak hizmet veriyor

Mobil kanser tarama aracı ile ilgili açıklamada bulunan Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu; "Kanser taramalarında erken teşhis ve tedavi amacıyla özellikle ulaşım sıkıntısı çekilen bölgelerden hasta alarak hizmet veren mobil kanser aracında 2 doktor, 1 ebe-hemşire, 1 röntgen teknisyeni çalışmaktadır. Mobil kanser tarama aracında 20 yaş üzerindeki kadınlara kendi kendine meme muayenesi yapmaları için danışmanlık, 40- 69 yaş arasındaki kadınlara mamografi çekimi, 30 - 65 yaş arasındaki kadınlara rahim ağzı kanseri tarama kapsamında Smear ve HPV-DNA testi yapılmaktadır. Bizler mobil sağlık aracımızla vatandaşımızın ayağına gideceğiz ve vatandaşımızın memnuniyeti için gece gündüz çalıcağız” dedi.
Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dt. Şebnem Kartal ile Başkan Yrd. Büşra Tapan Soğanda tarafından Edremit İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı Çiçekli ASM’nin önünde bulunan mobil sağlık aracı ziyaret edilerek, araçta görevli hekimlerden taramalar hakkında bilgi alındı. Muayeneye gelen vatandaşlarla taramanın önemi hakkında konuşuldu.
10 Ekim 2019 tarihinden itibaren kesintisiz olarak hizmet vermeye başladığı belirtilen araçta bu güne kadar 380 mamografi çekimi yapıldığı da kaydedildi. Mobil tarama aracında 140 HPV-DNA testi örneği alınarak Ulusal HPV labratuvarına  gönderildiği de belirtilirken, tüm vatandaşların ücretsiz olarak tarama aracından faydalanabilecekleri vurgulandı. 

/ Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Mobil, araç,, ücretsiz, olarak, hizmet, veriyor,
Haber Yazılımı