Haber Detayı
05 Haziran 2020 - Cuma 10:07
 
Koronaya rağmen sıkı koruma
15 Nisan tarihinde başlayan Van Balığı (İnci Kefali) avlanma yasağı, 15 Temmuz 2020 tarihine kadar devam edecek.
GÜNDEM Haberi
Koronaya rağmen sıkı koruma

Van Gölü’nden tatlı sulara doğru göç etmeye başlayan ve göç esnasında enfes görüntüler oluşturan Van Balığı, bu yıl tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle çok da gündeme gelemedi. Ancak gündeme gelemese de, şuan sürüler halinde tatlı sulara göç eden ve bu göç esnasında zorlu engelleri aşan Van Balığı, mücadelesiyle adeta büyülüyor. Koronavirüs sürecinden dolayı 'acaba ihmal edilir mi?' kuşkularının dillendirildiği bu yıl, tam aksine balıkların en sıkı korunduğu sazonlardan biri oldu. Her yıl zorluklara rağmen doğal sürecini tamamlayarak yumurtalarını bıraktıktan sonra doğal yaşam alanı olan Van Gölü’ne geri dönen Van Balığı, bu yıl da jandarma korumasında yolculuğunu sürdürüyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Akkuş, koronavirüs sürecine rağmen jandarmanın sahada aktif bir görev üstlenerek kaçak avcılığa izin vermediğini belirtirken, Vali Mehmet Emin Bilmez'in de süreci yakından takip ederek, yerinde denetimlerle büyük bir sahiplenme örneği gösterdiğini ifade etti. Akkuş, korona sürecine rağmen son yılların en sıkı koruma tedbirlerinin uygulandığını ve bu sayede geçen yıl aynı döneme göre kaçak avlanan balık oranında yarı yarıya azalma olduğunu vurguladı.

 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Van Balığı, kutsal yolculuğunu sürdürüyor. 15 Nisan – 15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen göç esnasında balığı avlamak yasak. Ancak alınan tüm tedbirlere rağmen zaman zaman balığın kaçak yollarla avlanması mümkün olabiliyor. Kutsal bir yolculuk yapan balığa bu süreçte saygı duyulması gerekiyor ve bu, balığın neslini devam ettirebilmesi için büyük önem taşıyor.

 

"KUŞKULARIMIZ YERSİZ ÇIKTI, BALIK İHMAL EDİLMEDİ"

 

Kutsal yolculuğunu sürdüren Van Balığı'nın, bu yıl koronavirüs sürecine rağmen sıkı bir şekilde korunduğunu anlatan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Akkuş, bu durumun da büyük bir memnuniyet yarattığını belirtti.
Dr. Öğretim Üyesi Akkuş, yaptığı açıklamada; "Salgından dolayı haliyle bütün devlet kurumları koronavirüs çerçevesinde alınan tedbirlere odaklanmış durumda. İnci kefali koruma çalışmalarını yürüten, koruma çalışmalarını sahada uygulayan esas kurum Jandarma teşkilatı. Koronavirüs sürecindeki tüm yoğunluğuna rağmen jandarma ekipleri marifetiyle spesifik önlemler alındı. Yani spesifik önlemlerden kastımız şu; geçen sene yoğun olarak kaçak avcılık yapılan noktalar kontrol altına alındı, özellikle Erciş'te 24 saat esasına dayalı sabit kontrol noktaları kuruldu. Dolayısıyla üreme dönemi öncesi, koronavirüs hastalığından dolayı 'acaba koruma çalışmaları bu yıl sekteye uğrar mı?' endişelerimiz çok şükür, sevinçle söylüyorum ki yersiz çıktı. Yani geçen seneye göre bu sene çok daha sıkı kontrol çalışmaları yürütülüyor. Özellikle Erciş'te kurulan sabit noktalar, kaçak avcılığın büyük oranda önüne geçti. Geçen yıl itibari ile toplam kaçak olarak avlanan inci kefali miktarı yaklaşık 1100 ton civarıydı. Fakat bu yıl, 15 Nisan tarihinden itibaren kaçak olarak avlanan balık miktarı yaklaşık 350 ton civarında. Bu rakam büyük gözükebilir ama bu yıl şu zamana kadar kaçak olarak avlanan balık miktarı 350 ton civarındayken, geçen yıl bu zamanlar kaçak avlanan balık miktarı 600 - 700 ton civarındaydı. Bu da, aslında koruma çalışmalarındaki büyük başarıyı gösteriyor. Yani her ne kadar koronavirüse odaklanılmış olunsa da bunu övünerek söylüyoruz ki İnci Kefali ihmal edilmedi ve en iyi şekilde korunuyor" ifadelerini kullandı.

 

 

"BAŞARININ ARDINDAKİ SIRLARDAN BİRİSİ VALİ MEHMET EMİN BİLMEZ'DİR"

 

Vali Mehmet Emin Bilmez'in, balığın korunmasına büyük önem verdiğini ve bunun da son derece önemli olduğunu söyleyen Dr. Öğretim Üyesi Akkuş, "Buradan Sayın Van Valimiz Mehmet Emin Bilmez'e çok teşekkür ediyoruz. Çünkü kendisi İnci Kefaline çok çok ayrı önem gösterdi. Bütün iş yoğunluğuna rağmen ilk kez bir Vali, üreme bölgelerini gezdi, çalışmalar nasıl gidiyor diye denetledi ve yerinde kararlar aldı. Yani Muradiye, Erciş bölgelerine bizimle beraber gelerek buralarda denetimleri bizzat kendisi yaptı. Ve sürekli olarak koruma çalışmalarının nasıl gittiğine dair kendisine bilgi veriyoruz, kendisi konuyla çok yakinen ilgileniyor. Sayın Valimizin konuyla yakinen ilgilenmesi, aslında bu koruma başarısının ardındaki gerçek sırlardan birisi" dedi.

 

"JANDARMA, SABAHA KADAR NÖBET TUTUYOR"

 

Önemli bir teşekkürü de jandarmanın hak ettiğini kaydeden Akkuş; "Yine elbette ki Jandarmaya çok büyük teşekkür ediyoruz. Bütün iş yoğunluklarına rağmen, 24 saat esasına göre jandarma sahada ve sabaha kadar nöbet tutuyor. Gerekirse ceza kesiyor ama balığı avlattırmıyor. Dolayısıyla şunu diyebiliriz ki; bu sene son yılların en sıkı koruma çalışmaları yürütülüyor. Özellikle de Erciş ve Muradiye bölgelerinde durum böyle. Büyük emekleri olan jandarmamıza da teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

 

"KORONA SÜRECİNDE, BALIĞIN GÖÇÜNÜ İZLEMEK İSTEYENLERİN HASRETİNİ GÖRDÜK"

 

Koronadan dolayı zor bir süreç yaşandığını fakat bu sürecin aslında balığa gösterilen ilginin anlaşılmasını da sağladığını kaydeden Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Akkuş, açıklamalarını şu ifadelerle tamamladı; "Bildiğiniz gibi her yıl Erciş Deliçay'da Uluslararası İnci Kefali Kültür Festivali yapılıyordu. Fakat bu yıl, haliyle koronavirüs tedbirlerinden dolayı bu festival ertelendi ve yapılmadı. Zaten mantıklı olan da buydu. Çünkü festivale şehir dışından binlerce insan geliyordu. Ama hastalıktan dolayı binlerce insanı biraraya toplamak felaket demekti. Dolayısıyla festival mantıklı olarak ertelendi. Ama bu süreçte de şunu gördük; aslında, balıkların zıplamasını görmeye insanlarımızın ne kadar hasret olduğunu... Çünkü şehir dışından bile yüzlerce telefon ve mail alıyoruz; 'Balıklar derelere girdi mi?', 'Balıklar zıplamaya başladı mı?' diye. Ama maalesef çok ekstrem bir yıl yaşıyoruz ve haliyle devlet kurumları refleks olarak, insanı korumak adına balıktan uzak tuttu. Çünkü insanları biraraya toplamak büyük risk demek. Tabi yeni normalle birlikte şuan Erciş Balık Bendi açılmış oldu. Balıkların göçünü görmek isteyenler mutlak suretle sosyal mesafeye dikkat ederek, gerekli kurallara uyarak, Erciş'e veya Van Gölü'ne dökülen diğer dere kenarlarına gidebilirler. Halen göçü görebilmek mümkün. Şuan göçün en yoğun olduğu dönem yaşanıyor. Bu süreçte şunu da gördük ki; farkında olmasak da her yıl inci kefallerini bekliyormuşuz. Sadece Vanlılar değil, Van'ın dışındaki binlerce insan da sosyal medyadan takip ediyorlar ve sürekli arayarak balıkların derelere gelip gelmediğini soruyorlar. Umuyoruz ki önümüzdeki sene bu hastalığı konuşmuyoruz oluruz ve insanlarımız tekrardan eski günlerdeki gibi dere kenarlarına gidip balığın göçünü izleyebilirler, festivallere katılabilirler.." / Haber: Umut Tarhan

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Koronaya, rağmen, sıkı, koruma,
Haber Yazılımı