Haber Detayı
08 Mart 2021 - Pazartesi 17:47
 
Kadınlardan ortak açıklama
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, Van- Hakkari Tabip Odası, Serhat Göç Araştırmaları Derneği, TİHV Van Şubesi, MEBYA Der, TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu, Çevder, DİSK Genel İş Van Şubesi ve Star Kadın Derneği temsilcisi kadınlar, ortak bir basın açıklaması yaptı.
GÜNDEM Haberi
Kadınlardan ortak açıklama

Van-Hakkari Tabip Odası’nda düzenlenen toplantıda, basın açıklamasını Van-Hakkari Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayfer Bostan okudu.
“Kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığı bir süreçte 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladıklarını” söyleyen, Dr. Ayfer Bostan, “Bugün, 164 yıl sonra da dünyanın her yerinde, ayrımcılığa, şiddete, eşitsizliğe, sömürüye, baskılara karşı verdiğimiz; eşitlik, özgürlük, emek, hak, adalet, barış, laiklik mücadelesi ve dayanışma için sesimizi, isyanımızı birleştirme ve büyütme hikayemizi yazmaya devam ediyoruz. Bugün benzer taleplerle tekstil fabrikasında hakları için direnen kadınların izinden gidenler olarak; onları saygı ve şükranla anıyoruz.” ifadelerini kullandı.
Van-Hakkari Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayfer Bostan tarafından okunan basın açıklamasında: “8 Mart, dünyanın neresinde olursa olsun kadınlara uygulanan sömürüye, ayrımcılığa, baskıya karşı yürütülen, kadın haklarının kazanılmasında verilen direnişin simgeleştiği bir mücadele günüdür” denilerek, özetle şu ifadelere yer verildi; “Kadınlar, çalışma ve toplumsal yaşamda, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile karşı karşıya kalmaktadır. Herhangi bir sosyal güvencesi olmadan kayıt dışı olarak çalıştırılan kadınlar "ucuz emek gücü" olarak görülmekte, "eşit değerde işe eşit ücret"den yoksun bırakılmaktadırlar. Covid 19 pandemisiyle birlikte patriyarkal kapitalizmin yarattığı sorunlar derinleşmiş, pandemi kadına yönelik ekonomik, psikolojik, fiziksel, cinsel şiddeti, kadın bedeni, emeği üzerindeki sömürü ve baskıyı arttıran bir politikanın fırsatı haline getirilmiştir.  Çocuk, hasta, yaşlı, engelli bakımının sadece kadına özgü bir sorumluluk gibi görülüp kadının sırtına yüklenerek, bakımın kamusal bir hizmet olarak sunulmaması, sosyal destek politikalarının geliştirilmemesi, metalaştırılan hizmetlerin fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle kadınlar istihdamdan kopmakta ya da hiç istihdam alanına girememektedir. Bakım maliyetlerinden kaçınmanın yolu haline getirilen bu uygulamalar kadının hane içi emeğini görünmez kılmaya, değersizleştirmeye devam ederken, emeğinin görünür ve değerli olması için gerekli ekonomik düzenlemeler yapılmamaktadır. Bunun sonucunda kadınlar kamusal alandan, sosyal yaşamdan, üretimden uzaklaşmak zorunda kalmaktadır...” 
“Kadına yönelik şiddetin yaşamın tüm alanlarında devam ettiğini” söyleyen Dr. Bostan; “Her gün en az 4 kadın katledilmektedir. Kadınlar en yakınlarındaki erkekler tarafından fiziksel, psikolojik, cinsel şiddete uğramakta, intihar denilerek son derece şüpheli ölümlerle yaşamları çalınmaktadır. Şiddet her kesimden, her meslekten, her toplumsal kesimden kadına karşı uygulanmaktadır.” dedi.
“Ülkemizde kadını eşit ve özgür birey olarak gören yasal dönüşümler ve uygulamaların bir an önce başlatılması, eşitlikçi, demokratik, laik, yönetim biçimlerinin hayata geçmesi gerekmektedir” diyen Dr. Ayfer Bostan; kadınlar olarak bir dizi taleplerinin olduğunu da belirtti.
Dr. Bostan, son olarak; “Tüm kadınları, gökkuşağı gibi tüm renklerimizle bir arada olmaya, haklarımıza ve yaşamlarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz. Evde, işte, okulda, tarlada, fabrikada, atölyelerde, emeği ve hakları için mücadele eden tüm kadınların 8 Mart mücadele gününü kutluyoruz.” İfadelerini kullandı.
Haber: M. Selim KURT

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Kadınlardan, ortak, açıklama,
Haber Yazılımı